Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Палестинците от Газа се опасяват, че след убийството на Хания кръвопролитията няма да имат край

Снимка: БТА

Радикалната палестинска групировка "Хамас" заплаши с отмъщение след убийството в Техеран на лидера ѝ Исмаил Хания, за което обвини Израел.

Малко по-рано Израел обяви, че при атака в Бейрут е убит най-висшият военен командир на проиранската групировка "Хизбула". 

Редица държави осъдиха покушенията. 

Двете убийства имат потенциала да взривят обстановката в Близкия изток. Палестинци се събраха в окупирания град Наблус на Западния бряг на митинг след убийството на лидера на "Хамас" Исмаил Хания и зоват за "интифада".

Палестинците от Газа се опасяват, че след убийството на Хания кръвопролитията няма да имат край. Терористичната групировка "Хамас" определи убийството на Исмаил Хания като "страхлив акт, който няма да остане ненаказан". Върховният духовен лидер на Иран аятолах Али Хаменей се зарече да отмъсти на "ционисткия режим". Палестинският президент Махмуд Абас осъди категорично убийството на лидера на "Хамас", а Ирак предупреди, че то застрашава стабилността на региона.

Хания е най-високопоставеният член на "Хамас", убит след атаката срещу Израел на 7-ми октомври. Той беше основният събеседник на посредниците, които се опитваха да договорят прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на израелските заложници. Катар изрази съмнение, че неговото посредничество в преговорите може да се увенчае с успех. А Египет - също посредник в преговорите - коментира, че убийството показва липса на политическа воля в Израел за деескалация.

Израел не се стреми да увеличи напрежението, но се готви да се справи с всички сценарии, каза министърът на отбраната Йоав Галант. 

Много политици обаче отбелязаха, че случилото се засилва риска от пълномащабна война в региона. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън беше лаконичен в първия си коментар на убийството на Хания:

Съединените щати "не са знаели, нито са участвали" в убийството, и добави:

"Това, което мога да кажа сега, е, че най-важното в момента е прекратяване на огъня, което очевидно е в интерес на заложниците и връщането им у дома.

"Няма да спекулирам какво въздействие може да има едно или друго събитие. Знам със сигурност, че трайният императив е прекратяване на огъня, и че ще продължим да работим в това всеки ден", заяви Блинкън, а министърът на отбраната Лойд Остин не смята широкомащабна война в Близкия изток за неизбежна и потвърди позицията, че Вашингтон ще защити Израел, ако бъде нападнат. 

Германското правителство призова за сдържаност в Близкия изток в резултат на отделните израелски удари. Часове преди лидерът на "Хамас" да бъде ликвидиран, Израел обяви, че в Бейрут е убит Фуад Шукр, най-висшият военен командир на проиранската групировка "Хизбула", който според израелската армия е отговорен за удара миналата седмица на Голанските възвишения, при който загинаха 12 младежи. 

Германският външен министър Аналена Бербок призова страните в Близкия изток, и особено Иран да се въздържат от нагнетяване на напрежението.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..

публикувано на 14.07.25 в 19:40
Румен Радев и Зоран Миланович

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към ЕС, но това ще бъде дълъг процес

България подкрепя усилията на Украйна да поеме по пътя към Европейския съюз, но това ще бъде дълъг процес и той трябва да бъде обмислен внимателно, заяви Румен Радев по време на посещението си в Загреб. "Ние трябва да сме много обективни. В никакъв случай няма да бъде добър сигнал за страните от Западните Балкани, ако на Украйна се даде..

публикувано на 14.07.25 в 19:35

Тръмп постави нов срок за постигане на мирно споразумение за Украйна

Съединените щати ще изпратят на страните от НАТО високотехнологични оръжия, с които да бъде подпомогната Украйна. Това заяви Доналд Тръмп в Белия дом, където посрещна генералният секретар на Алианса Марк Рюте. САЩ ще изпратят системи "Пейтриът" на Украйна "Произвеждаме най-доброто оръжие света. Видяхте какво правят ракетите ни в Иран...

публикувано на 14.07.25 в 19:17
Снимката е илюстративна, архив.

Нови два пожара пламнаха в следобедните часове в Бургаско

Нови два пожара пламнаха в следобедните часове в Бургаска област. Гората между селата Габър и Вършило гори. Пожар избухна и край странджанското село Зидарово.  На терен са мобилизирани екипи на пожарната служба, доброволчески отряди и земеделски производители с тежка техника.  Няма опасност за населените места към момента. Три пожара..

публикувано на 14.07.25 в 18:50