Общинските съветници от БСП в столицата отказаха да участват в извънредното заседание на Столичния общински съвет, свикано за днес. Предвидено е обсъждане на решението за смяна на ръководството на шест общински дружества.
Не участваме в незаконни действия на Столичния общински съвет (СОС), заяви председателят на БСП - София и на Местна коалиция "БСП за България" Иван Таков от името на общинските съветници от групата на социалистите в позиция изпратена до медиите.
Таков съобщи още, че няма да се включат в свиканата от председателя на СОС Цветомир Петров за днес извънредна сесия, предаде БТА.
В днешното заседание на съвета е предвидена само една точка и тя е за връщане за ново обсъждане на решението на СОС за назначаване на членове на съвет на директори и надзорни съвети на шестте общински търговски дружества - „Център за градска мобилност“ ЕАД, „Столичен електротранспорт“ ЕАД, „Столичен автотранспорт“ ЕАД, „Метрополитен“ ЕАД, „Топлофикация София“ ЕАД и „Софтинвест“ ЕАД“.
Вносител на доклада е кметът на Столична община Васил Терзиев.
Лидерът на местната коалиция БСП за България посочи, че преди по-малко от седмица областният управител обяви за нищожно писмото, с което кметът Васил Терзиев връща решението по доклада за ново обсъждане от СОС.
Това действие е изцяло в правомощията на Стефан Арсов, дадени му от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), обясни Иван Таков.
По думите му ПП-ДБ-СС предлагат днес СОС да се съобрази с решение, което по напълно законния ред е обявено за нищожно от областния управител.
"На практика от ПП-ДБ-СС предлагат СОС да предприеме незаконни действия", добави още общинският съветник от БСП. Той заяви, че групата на БСП няма да участва в това.
Иван Таков посочи също, че според Върховния административен съд (ВАС) кметът на общината няма правен интерес да обжалва заповедите на областния управител.
"Освен това, ВАС е категоричен, че съдебните производства по Административно-процесуалния кодекс (АПК) решават спорове между частноправни субекти и администрацията, а не между административни органи. Тези мотиви на практика доказват, че свиканата за днес сесия е напълно безпредметна", добави общинският съветник.
По думите му свикването на днешното заседание е незаконосъобразно и нарушава Закона за местното самоуправление и Правилника за организацията и дейността на СОС, комисиите и взаимодействието му с администрацията на Столична община.
"За ПП-ДБ-СС стана обичайна практика да не зачитат законите, но това не означава, че ние ще допуснем тя да бъде пренесена и наложена в Столичния общински съвет", заяви Таков.
Смяната на ръководствата на шестте общински дружества беше предложена от Карлос Контрера от ВМРО и двама независими общински съветници. Кметът Васил Терзиев обаче поиска преразглеждане на назначенията с мотив, че е незаконно.
"Истината какво се случва с откраднатите автомобили във Великобритания", така е озаглавена втора поредна статия в "Мейл онлайн" по въпроса, в която отново фигурира името на България като дестинация за продажба на части или транзитен пункт за контрабанден внос в Русия, заобикаляйки санкциите. Във Великобритания: Части от крадени коли се..
Прокуратурата и ГДБОП разбиха част от международен канал за пране на пари и данъчни измами, който е действал и на територията на България. Той е бил ръководен от украинци, които са имали и българско гражданство. В канала са били замесени и четирима българи. Набирани са били лица с нисък статус от Ботевград, София и Ловеч, на чиито имена са..
"Режисираните опити за сваляне на властта" няма да имат успех, се казва в изявление на външните министри на Сърбия и Унгария. Марко Джурич и Петер Сиярто се срещнаха в Сегед. Според Джурич има значителни паралели между това, което се случва през последните дни по улиците на столиците на Сърбия и Унгария и двете правителства ще останат "рамо..
Оранжев предупредителен код за горещини остава в сила и днес във Великобритания. Днес на места температурите могат да достигнат 36°C, прогнозират метеоролозите. 33,1 градуса бяха измерени вчера на летище "Хийтроу". Поради голямата влажност на въздуха подобни температури се усещат като 40 градуса. Температурите през нощта не се отличават..
МВР започва да разширява обхвата на системата от сирени за ранно предупреждение и оповестяване у нас. От министерството уточняват, че това ще обхване сирените на територията на 16 областни града. Проектът за разширяване на системата от сирени е започнал в началото на тази година и ще завърши в края на 2027 г. Това е неговият втори етап,..
От днес токът за бита поскъпва средно за страната с 2,58%, а парното и топлата вода – с 4,5%. Това е окончателното решение на Комисията за енергийно и водно регулиране. Най-голямото увеличение на тока за бита е за клиентите на EVN – 3,6%, за потребителите на "Енерго Про" поскъпването е 2,52%, а за тези на "Електрохолд" повишението е 1,82%...
Гръцки военни фрегати спират трафикантите, които транспортират нелегални мигранти към Егейските острови. Гърция силно затегна мерките по предоставяне на убежище. Смяната на министъра по миграцията не променя политиката на правителството към нелегалното влизане в страната, заяви министър Танос Плеврис вчера, когато положи клетва. Той каза, че..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
В Плевен за 11-ти път се проведе националният фолклорен фестивал "Любимото ми хорце". В основата на този празник на народните танци е хореографът..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...