Шестото издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" ще се проведе от 1 до 4 август. То събира музиканти от България и САЩ, които изпълняват обичани, а също и малко познати, и съвсем нови произведения.
Първият концерт е в четвъртък, 1 август, в Културния дом на Гоце Делчев от 19.00 ч. с произведения от Йохан Себастиан Бах, Франц Шуберт, Едуард Елгар, както и от българската композиторка от Лондон Добринка Табакова, която заема важно място във всички издания на фестивала.
Следващите три концерта (в петък, събота и неделя) ще се проведат в село Ковачевица, в читалище "Светлина", с чийто ремонт от няколко години са се заели артистите. До момента е готов покривът на читалището, терасата, работи се по реконструкцията на едно фоайе, както и на ограда. За целта музикантите от фондация "Неотъпкана пътека" с председател пианистката Лора Чекоратова, която от години живее в Ню Йорк, добавят нови инициативи. С тях подпомагат ремонтите, както и артистичната дейност на "Неотъпкана пътека". Тази година това са "Вечеря с кауза" в местен ресторант и "Подари стол".
"Ние знаехме от самото начало, че за да може да отстояваме думата "неотъпкана" пътека трябва всяка година да измисляме начини да създаваме нови неща. Миналата година започнахме нова инициатива, която е създаване на нови творби от български композитори и техните световни премиери. Добринка Табакова написа квинтет, който получи своята предпремиера в Ковачевица и в Гоце Делчев, а после той прозвуча в Пловдив и в Ню Йорк. След това започнахме да работим с трима други български композитори – Светлин Христов, Лора Ал-Ахмад и Петър Керкелов. Миналата година те гостуваха в Ковачевица, прекараха една седмица там, разучиха историята и звуците на региона, запознаха се с музикантите. Написаха три творби, които пък тази година ще са в центъра на всичките ни програми", разказа Лора Чекоратова.
От самото началото фестивалът "Неотъпкана пътека" има своето ядро от музиканти, които отново ще се включат в програмата му – освен Лора Чекоратова, това са цигуларите Георги Вълчев и Никола Таков, певицата Мариана Карпатова, виолистът Румен Цветков, виолончелистът Александър Сомов. Към тях ще се присъединят още български инструменталисти, както и гости от чужбина.
Интервюто на Татяна Иванова с Лора Чекоратова в предаването "Алегро виваче" можете да чуете в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..