Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крокодилът от "Ботунец" отива в зоопарка

РИОСВ: Според чипа в крокодила, собственикът му не е този, който го държи

Снимка: Лилия Донкова, кмет на Район Кремиковци

Забрана за популяризиране на идеи за полова идентичност, Екип на Столичния зоопарк транспортира крокодила от квартал "Ботунец" в зоологическата градина, предаде репортер на "Хоризонт".

Според чипа, имплантиран в крокодила, собственикът му не е този, който го държи, съобщиха от РИОСВ - София.

В акцията се включиха екипи на район "Кремиковци", Столичния инспекторат и Министерството на околната среда и водите. За крокодила е осигурена специална среда в зоопарка. 

Ще му бъдат направени необходимите тестове и изследвания на здравословното състояние.

Животното е отглеждано нехуманно в коритото на общински терен в Ботунец, каза кметът на района Лилия Донкова.

Втори ден районната администрация в Кремиковци съдейства за преместването на отглеждания на общински терен в Ботунец нилски крокодил в зоологическата градина на София. Кметът Лилия Донкова обясни:

"Той е установен всъщност от 11 юли. Оттогава сме изпратили писмо на РИОСВ, че трябва да дойдат на място, да направят проверка, да установят. Те са единствената институция, която може да каже дали е законно отглеждано това животно, дали - не. Те отговарят за дивите животни. Това е нилски крокодил, който не е отглеждан по правилен начин и по тази причина днес размерите, с които трябва да бъде. Крокодил е отглеждан на общински терен - в яма, изкопана, в пластмасова вана, която е 1,20 на 1,20 метра. А крокодилът е над метър и 60. Така че представете си колко добри условия за отглеждане".

Вчера собственикът на крокодила отказа да го предаде на екипите на столичния зоопарк. Виктор Михайлов обясни, че е осигурил добра среда за отглеждане на животното

"Притесняват го в момента. Под стрес е. Не може да излезе да се изпече, защото го пазят да не излезе да изяде някого. Да го взимат и да ме оставят на мира, защото вижте какво става! Какво направихме? Престъпление ли? Вижте колко полицаи има тук!".


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04
Д-р Петко Стефановски

Доц. Петко Стефановски - единствен кандидат за управител на НЗОК

Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..

публикувано на 19.02.25 в 19:57
Реч на Радослав Шикорски в полския парламент, 25 април 2024 г.

Полският външен министър: Наше задължение е конфискуването на активите на агресора

"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...

публикувано на 19.02.25 в 19:50