Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

| Репортаж
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.
Снимка: Елена Шаханова - кореспондент на БНР в Италия

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и въздуха да са били толкова горещи дни наред с пикове от рекордни температури.

Необичайно горещо и нестандартно е лятото в Италия от началото на юли до сега. Пясъкът на плажа е като за нестинари – хората ползват джапанки, за да стигнат до морската вода. Тя обаче не разхлажда. Напротив - защото при температура на въздуха от 33-34 градуса без полъх на вятъра морската вода достигна до 29-30 градуса. Дори да подухва – не разхлажда, а влажността е между 60% и 70%. Roba da pazzi – ненормална работа, както казват в такива случаи италианците! В областите Тоскана, Умбрия и на остров Сардиния се измерват най-високите температури на въздуха – 40 градуса, а във вътрешността на Сардиния в петък измериха 44 градуса. Отразява се и на морето, и на планините.

Но нека тръгнем от плажа на Вада – област Тоскана. Горещо, под чадъра вече не се седи. Хайде, отиваме в морето, откъдето деца и възрастни не се сещат да излязат. Морето е до глезените близо 15-20 метра навътре, става постепенно до коленете и т.н. Прекрасно, обаче, при влизане то е вече доста топло. Малко по-навътре е по-малко топло, но това е нищо. Ефектът от затоплянето е в обратната посока, защото водата се усеща много топла точно преди излизане, следва нагорещен пясък и въздух. Много неприятно усещане за организма, едно лошо състояние което обяснява, защо хората в един момент си тръгват от плажа. Или трябва да се ходи от 6 ч. до 8:30 ч. сутринта, или 12 часа по-късно с поръчка пица и бира на плажа за вечеря. За тосканския ежедневник "La Nazione" една госпожа каза: "Влизаш в морето и изобщо не се освежаваш. Аз съм на определена възраст и мога да кажа, че си спомням съвсем различни лета".

Из горите и планините също е много горещо. В селището Кастелина Маритима (Castellina Marittima) – област Тоскана, хората не знаят що е климатик. То е на 15 километра от морския бряг, разположено на около 400 метра надморска височина и прегърнато от гори с поглед, отправен към морето. Хората там ползвали само от време на време вентилатори, защото климатът на мястото е приятен, дишало се леко, а вечер е приятно прохладно. Сега обаче не. От голямата влага морето едва се вижда, даже сякаш изчезва, докато при обичаен, нормален климат, в далечината се вижда остров Корсика. Максималната температура на въздуха в Кастелин сега е около 33 градуса плюс влагата и там става тежко.

Ето какво казаха за БНР няколко млади момичета от Кастелина. За Грета ситуацията е необичайна, защото: "През нощта никога не съм пускала вентилатора, иначе сега не може изобщо да се спи. Живея нависоко, ветровито е, но не се диша".

За Еми горещината е денонощно неудобство: "Заради непоносимата горещина трябва да се преобличам безброй пъти на ден. Майка ми купи само един вентилатор, защото според нея вентилаторите са вредни за здравето. Спим на отворени прозорци, но не помага особено. Много е топло".

Джиневра посочи: "Това е горещина с влага и се диша трудно. Не може да се направи кой знае какво срещу такъв климат. Ние тук, за разлика от Пиза, Флоренция, Росиняно, Чечина, сме нависоко, има повече въздух, но не сме кой знае колко по-добре от там“.

А Джулия прави пици и тосканска фокача, която на местен език е schiaccia. На въпросът ни за това как се спасява край пещта Джулия отговори: "Жегата е ужасна. За късмет моята фурна е близо до вратата и така влиза малко въздух. Какво да кажа на тези като мен? Да ползват вентилатор на тавана, който да раздвижва поне топлия въздух".

Горещини в Сицилия.

С напредване на дните, медии и някои метеоролози, без да преувеличават, определиха ситуацията като "адски климат", "лошо време", "температури, неподлежащи на контрол". Няма ден, в който 10-12 големи градове да не са с червен код. Тропическите нощи в Италия са факт заради високата влажност с температурата нощем, която не спада под 20 градуса, обясни RaiNews. Например в Милано тропическите нощи преди 40 години са били 21, а сега са вече 71. Тук-там се образуват гръмотевични бури. Избухват и пожари, но 99% от тях са умишлени, рядко oт самозапалване. Заслужава си отделно да се разкаже за сушата, както и за последиците в селското стопанство. Всички се питат кога ще свърши този ад под небето? В момента прогнозите не предвиждат спиране на тази гореща африканска вълна.

Подробности можете да чуете в материала на Елена Шаханова за предаването "Чуй лятото" с Мария Петрова и Зорница Близнашка в звуковия файл.

По публикацията работи: Зорница Близнашка и Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Туристка се разхлажда с ветрило до замъка Сфорца в Милано, Италия, 16 юли 2024 г.

След големите горещини в Италия през последните дни днес кодът е жълт заради очаквани валежи

Това лято над Апенинския полуостров  високите температури  се редуват с дъждовни бури и с лед големите горещини в Италия през последните дни днес кодът е жълт за лошо време и валежи.  Заради жегите през тези дни червен код беше обявен от..

публикувано на 22.07.24 в 12:58

Глигани по плажовете на Италия: Ако температурата е непоносима, даже се крият под някой чадър

Глигани се появиха по плажовете на Италия. Най-често глиганите са идвали по плажовете на област Лигурия, а местните медии вече описват ситуацията като "консолидирана еволюция" на тези животни. Ежедневникът "Република" представя дивите прасета "като..

публикувано на 14.07.24 в 17:29
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com,..

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните..

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На..

публикувано на 15.12.24 в 05:49