Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забележителни участия на Баховия фестивал в Лайпциг

| Репортаж

Баховият фестивал в Лайпциг се проведе от 7 до 16 юни тази година.
Двадесет и петото издание в новата му история беше особено важно за нас, защото в него се включиха двама млади български изпълнители. Китаристът Георги Димитров-Жожо беше първият български артист със самостоятелен рецитал на този форум, както и първият китарист в историята на Бахфеста, гостувал със самостоятелен концерт. За неговия успех там вече ви разказахме в "Алегро виваче" .


И тази година атмосферата на Бахфеста беше специална. Там по традиция се събраха най-големите имена в бароковата музика, за да преживеят с публиката 10 дни, в които целият град се превръща във фестивал.

Организаторите отчитат рекорден интерес към това издание - 76 000 посетители са се присъединили към общо 157 събития. Сцените отново бяха най-различни - от двете достолепни църкви, в които Йохан Себастиан Бах е работил като кантор - Томаскирхе и Николайкирхе, през параклиса на Лайпцигския университет и по-малките църкви в града, Музея на музикалните инструменти, до тези под открито небе и двете специално изградени пространства в рамките на централната жп гара. 
Особено интересен тази година беше фактът, че наред с изключителните професионалисти - инструменталисти, певци, диригенти и състави, сред които цигуларката Изабел Фауст, диригентите Райнхард Гьобел, Тон Коопман и Филип Херевеге, Академията за старинна музика - Берлин, Колегиум вокале - Гент, Амстердамския бароков хор и оркестър, Бахфестът беше отворен и за любителски хорове, дошли от цял свят - общо 30 от пет континента, включително от държави като Парагвай и Малайзия.
Това имаше пряка връзка с мотото на фестивала - CHORal TOTAL, т.е. в центъра на 25-я Бахфест беше поставен лютеранският хорал, върху чиято основа Йохан Себастиан Бах изгражда голяма част от своите произведения. Тази година фестивалът отбеляза две годишнини: 500 години от създаването на лютеранските хорали и 300 от композирането на серията кантати, базирани върху тях, от Бах. 
По тази причина в последния ден от фестивала - 16 юни - имаше по-различна сутрешна служба в Томаскирхе, на която стотици любители-хористи от различни страни бяха дирижирани не от кого да е, а от самия Тон Коопман - изключително авторитетна фигура, неотменен гост на Бахфеста от години, заедно с неговите състави - Амстердамски бароков хор и оркестър. Освен това през последните пет години маестро Коопман е и президент на Баховия архив в Лайпциг - пост, който наследи от друг голям авторитет - сър Джон Елиът Гардинър.
Аз имах шанса и удоволствието да присъствам на друго впечатляващо събитие - концертът на 14 юни вечерта в Николайкирхе, в който маестро Тон Коопман водеше своите високопрофесионални състави - Амстердамския бароков хор и Амстердамския бароков оркестър. Не за първи път слушам тези музиканти и се възхищавам от техния професионализъм, но този път към преживяването беше добавено още нещо, много ценно. Цялата програма на вечерта беше изградена върху Бахови хорали, а по-различното беше, че всички в църквата - изпълнители и публика, се превърнаха в едно цяло - изпълняваха музиката заедно.
Първо засвирваше органистът на църквата „Свети Николай“ - Маркус Кауфман. После запяваха стотиците хора в публиката, седнали един до друг на дългите дървените пейки, след това засвирваше оркестърът и се добавяше хорът заедно със солистите. Всички бяха заедно в това преживяване, обединени от простичките послания в хоралите, от философията, закодирана в тях, от красотата на баховата музика, която се лее в храма и извисява душите. Усещането беше неповторимо и неземно!
Концертмайсторката на Амстердамския бароков оркестър, шотландката цигуларка Катрин Менсън сподели:
„Да бъдем в Лайпциг за нас е огромна чест. Обожаваме това. Да сме тук, в дома на Бах, духовният и физическият му дом, за нас е изключително важно. Много сме развълнувани да сме тук и да споделяме преживяванията си с публиката, с тази невероятна публика. И да изпълняваме тази изключителна музика. За нас е невероятно.“
В последния ден от Баховия фестивал, 16 юни, в Старата борса на Лайпциг гостува камерният състав, наречен Apollo's CabinetТова са млади хора, сред които е и българската цигуларка София Проданова. През 2022 г. тя спечели престижната трета награда на Баховия конкурс в Лайпциг, който се провежда на всеки две години. Постижението й тогава беше знаково, защото тя стана първият български музикант, спечелил конкурс на бароков инструмент. Както добре знаем, в България тази традиция тепърва се развива. Разбира се, София дължи много на обучението си в реномираното училище за музика и драма "Гилдхол" в Лондон, в което учеше тогава. Сега тя е свободен артист и активно работи с различни барокови ансамбли в Европа. 
Чуйте в звуковия файл репортаж от Лайпциг с участието на цигуларките Катрин Менсън и София Проданова, и флейтистката Тереза Вран. 

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Есенните "Дни на музиката в Балабановата къща" започват в Пловдив

На 18 септември в Епископската базилика на Филипопол от 18:30 ч. ще бъде първият концерт от есенното издание на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща". Откриването е поверено на духовия квинтет "Пилекадоне", а солисти са оперната певица Светлина Стоянова и джаз пианистът Константин Костов - и двамата с успешна международна кариера. Мотото на..

публикувано на 18.09.24 в 16:54

Радиооркестърът отбелязва с концерт Деня на независимостта на България

На 18 септември в Софийската национална опера и балет от 19:00 ч. ще се състои празничен концерт в чест на Деня на независимостта на България. Поканата за него е от Българското национално радио и сдружение „Реформ Юнион Клуб“, които отбелязват празника за втора поредна година, а на сцената ще бъде Радиооркестърът със своя главен диригент Константин..

публикувано на 18.09.24 в 15:27

Пламен Сивов представи новия си албум "Небе и хляб"

Пламен Сивов е поет с китара , известен с участието си в групата "Точка БГ" и носител на множество награди за поезия и музика. Поводът за гостуването му е петият му самостоятелен албум, озаглавен "Небе и хляб" , в който Сивов представя 10 авторски песни за пиано и глас , създадени в сътрудничество с пианиста Самуел Ефтимов .   Албумът..

публикувано на 18.09.24 в 14:30

Левон Манукян: Разград заслужава да има качествен културен живот

След продължителен период на криза Разградската филхармония „Проф. Димитър Ненов“ се възстановява и през новия сезон ще бъде част от Театрално-музикалния и филхармоничен център в града. Негов директор в момента е диригентът Левон Манукян, който разкри сериозните си намерения да работи както за укрепване на състава на оркестъра и трупата на театъра,..

публикувано на 16.09.24 в 19:06
Мистериите на Хухла

Българи, гърци и турци ще се надиграват, надпяват и надсвирват на фестивала "Мистериите на Хухла"

Фестивалът "Мистериите на Хухла" се разширява териториално и времево. В мистичното ивайловградско село ще се срещнат представители на три етноса – българи, гърци и турци. Те ще се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни – от 21 ви до  23 – ти септември. Иван Бунков, инициатор и организатор на "Мистериите на..

публикувано на 16.09.24 в 12:40
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" в очакване на триумф на наградите "Еми"

Новата телевизионна адаптация на романа "Шогун" на писателя Джеймс Клавел се очаква да триумфира на американските награди "Еми" - телевизионният еквивалент на "Оскарите". Церемонията ще се състои в Лос Анджелис тази нощ българско време. Наградите "Еми" ще бъдат връчени за 76-и път и се очаква за първи път носителят на най-престижната..

публикувано на 15.09.24 в 08:54

Новият албум на пианиста Иван Янъков вече е на световния пазар

От днес, 13 септември, на световния музикален пазар излиза най-новият албум на българския пианист Иван Янъков . В него са включени произведения за соло пиано от Цезар Франк, Йозеф Хайдн и Сергей Рахманинов.  Изпълнителят споделя, че това е музика, която познава отдавна, но сега се връща към нея, за да я изработи в детайли и да я представи студийно...

публикувано на 13.09.24 в 16:50