Най-новият музей в Трявна, открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.
Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова, която разказа за наследството на старите майстори дюлгери:
"Опитали сме да покажем със съвременни средства как става изграждането на къща, как се е благославял дома при завършването на къщата от майстора - т.нар. "такия". Използвали сме съвременни дигитални средства с този музей.
В музея специално място сме отделили на макетите на 4 тревненски къщи - такива, които вече са с променен вид, но са били значими в архитектурата на Трявна през Възраждането и това е благодарение на Светлин Стефанов.
Посетителите на музея са от различни възрасти, така че за децата сме предвидили възможност да могат да дорисуват някои от плановете на някогашните майстори на къщи. Имаме и рисуване върху бръшлянов лист като зографите, допълни още Дабкова за БНР.
С QR кодове към всяка една от темите в музея сме разшили информацията, каза още Дабкова.
"Определям себе си като възрожденец, сподели Светлин Стефанов, резбар и карикатурист. Той е автор на макетите на къщите в новия музей на Трявна.
"Освен това съм и патриот, нищо че думата много се изчерпа...Имам идеята да направя макетите на поне още 10 възрожденски къщи, които са били знакови за града, а вече някои от тях ги няма. Но те са били шедьоври на тревненската архитектурна школа.
По месец, месец и половина отнема макета на една къща, но го правя в прецизен мащаб, без измислици, търся свидетелства и схеми, с което от музея много ми съдействат, допълни Стефанов.
Той е автор през останалото време на малки сатирични пластики - симбиоза между карикатурата и дърворезбата, които владея професионално, радвам се, когато на витрината ми се появи усмивката на зрителите.
За Стефанов "България, такава каквато е" - тя се явява пред неговата витрина, по тротоарите на Трявна, като за него това са младите хора, които все повече се интересуват от българските традиции и изкуство.
Още по темата слушайте в разговора на Веселина Миланова с Даниела Дабкова и Светлин Стефанов за предаването "Пътувай с "Хоризонт"
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..