Най-новият музей в Трявна, открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.
Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова, която разказа за наследството на старите майстори дюлгери:
"Опитали сме да покажем със съвременни средства как става изграждането на къща, как се е благославял дома при завършването на къщата от майстора - т.нар. "такия". Използвали сме съвременни дигитални средства с този музей.
В музея специално място сме отделили на макетите на 4 тревненски къщи - такива, които вече са с променен вид, но са били значими в архитектурата на Трявна през Възраждането и това е благодарение на Светлин Стефанов.
Посетителите на музея са от различни възрасти, така че за децата сме предвидили възможност да могат да дорисуват някои от плановете на някогашните майстори на къщи. Имаме и рисуване върху бръшлянов лист като зографите, допълни още Дабкова за БНР.
С QR кодове към всяка една от темите в музея сме разшили информацията, каза още Дабкова.
"Определям себе си като възрожденец, сподели Светлин Стефанов, резбар и карикатурист. Той е автор на макетите на къщите в новия музей на Трявна.
"Освен това съм и патриот, нищо че думата много се изчерпа...Имам идеята да направя макетите на поне още 10 възрожденски къщи, които са били знакови за града, а вече някои от тях ги няма. Но те са били шедьоври на тревненската архитектурна школа.
По месец, месец и половина отнема макета на една къща, но го правя в прецизен мащаб, без измислици, търся свидетелства и схеми, с което от музея много ми съдействат, допълни Стефанов.
Той е автор през останалото време на малки сатирични пластики - симбиоза между карикатурата и дърворезбата, които владея професионално, радвам се, когато на витрината ми се появи усмивката на зрителите.
За Стефанов "България, такава каквато е" - тя се явява пред неговата витрина, по тротоарите на Трявна, като за него това са младите хора, които все повече се интересуват от българските традиции и изкуство.
Още по темата слушайте в разговора на Веселина Миланова с Даниела Дабкова и Светлин Стефанов за предаването "Пътувай с "Хоризонт"
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..