Вече четвърти ден продължават консултациите, които номинираната за служебен министър- председател Горица Грънчарова Кожарева прави с потенциални членове на бъдещия си кабинет.
Как протичат разговорите и ясни ли са вече някои от имената на бъдещите министри
"Много неща има да се случат - изпълнението на Бюджет 2024, изготвянето на Бюджет 2025, присъединяването на България към еврозоната. Ние проведохме разговор по основните приоритети на България, така че получих поканата, приех я и за мен е чест да бъда част от нейния екип".
В отговор на въпрос дали бюджетът за следващата година ще бъде внесен в настоящото НС, или в следващото, служебният финансов министър каза: "Срокът е до края на месец октомври - (дотогава) трябва да бъде внесен".
"Зависи от това какви ще са условията, при които ще бъда поканена - смисъл такъв какво се очаква да се свърши, ясни критерии, ясен план за тези четири месеца или три, в които трябва да се свърши каквато и да е работа.
Защото ние се намираме в дългосрочна политическа криза. Само провеждането на честни избори не е основният им приоритет на служебните кабинети, както виждаме.
Г-жа Грънчарова е експерт, отбеляза Везиева, а на въпрос дали би могла да работи с нея отговори: "По принцип всеки би могъл да работи с всеки, стига да има ясни правила и критерии за това".
Депутати от парламентарните групи на ГЕРБ СДС, ПП-ДБ и БСП отрекоха да са търсени за консултации от номинираната за служебен министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева при определяне на състава на бъдещия кабинет.
Не стана ясно и дали биха се отзовали на подобна покана. Ето как отговориха Анна Александрова от ГЕРБ, Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ и Калоян Паргов от БСП:
"Не мога да ви кажа, не съм информирана, не участвам в този екип", отбеляза Александрова.
"Нямам изобщо подобна информация да се е случило подобно нещо. Това е обект на коментар вътре в парламентарната група, ние тепърва предстои да обсъждаме в парламентарната група каквото и да било, свързано с политическата обстановка в момента", каза Белобрадова.
"Не мога да ви кажа. Мен лично не ме е търсила пък и не знам някой от колегите", посочи Паргов.
В кулоарите на парламента зам.-председателят на парламентарната група на ДПС Байрям Байрям изрази увереност, че Горица Грънчарова-Кожарева ще се справи със задачата да формира служебен кабинет: "Госпожа Грънчанова да си направи кастинга".
Съпартийката му Искра Михайлова заяви, че няма информация Грънчарова-Кожарева да е консултирала с ДПС имената на бъдещите министри.
В Анкара се очаква среща между министрите на външните работи на Турция и Египет - Хакан Фидан и Бадр Абделати. Двамата ще обсъдят прекратяването на огъня в Ивицата Газа и международните усилия за възстановяване на територията след края на войната там, предаде Ройтерс. Агенцията се позова на източник от турското външно министерство, според..
Съветът на децата ще обсъди на специално заседание онлайн сигурността сред подрастващите. А изкуственият интелект дори помага на престъпниците за заобикалят рестрикциите за детска порнография, предупредиха изследователи. Д-р Татяна Новосьолова от Центъра за изследване на демокрацията припомня изследване на Станфордския университет, че..
В центъра на Варшава се проведе Марш на независимостта, организиран от десни политически групи, в чест на 107-ата годишнина от възстановяването на независимостта на Полша, предаде полската новинарска агенция ПАП. Участниците, носещи бяло-червените национални знамена, преминаха през булевард „Йерусалимски“ в града и прекосиха мост над река Висла, за да..
На днешното заседание на Министерския съвет се очаква решение за увеличаване на капитала на новото държавно акционерно дружество "Иганово" ЕАД . То беше създадено в края на октомври със задачата да реализира стратегическата концепция за изграждане на завод за производство на енергетични материали и заряди (барут), и завод за производство на..
Три законопроекта по Националния план за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са включени в програмата на Народното събрание за днес. Депутатите започват работа с гласуване на второ четене на промени в Закона за енергийната ефективност, които са част от ПВУ. Измененията предвиждат създаване на Национален фонд за декарбонизация. Фондът ще..
Украйна ще бъде домакин на неформална среща на министри на ЕС, отговарящи за европейските въпроси, в Лвов на 10-11 декември, съобщиха източници за „Киев Индипендънт“. Срещата има за цел да демонстрира политическа подкрепа за стремежа на Украйна към ЕС, тъй като Киев се сблъсква с опозицията на Унгария. Киев подаде молба за членство в ЕС скоро след..
Пред Съдебната палата тази вечер се очаква да се проведе пореден протест на гражданската инициатива "Правосъдие за всеки" срещу изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Към акцията този път се присъединят и младите лекари и медици от инициативата "Бъдеще в България", както и членовете на Обществения съвет за изграждане на Национална..
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..
"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти" , увери в интервю за "Преди..
Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза..