Украинската армия контролира повече от 70 селища югозападно от Курск и продължава да напредва дълбоко в територията на Русия, обяви президентът Владимир Зеленски. Изявлението е в контраст с твърденията от руска страна по-рано днес, че нахлуването, започнало точно преди седмица, вече е овладяно от пристигналите подкрепления.
Зеленски помести в социалните мрежи доклада, представен му по видеоконферентна връзка от Главнокомандващия генерал Олександър Сирски.
"Днес нашите войски напреднаха на отделни направления с 1 до 3 км. Овладени бяха 40 квадратни километра. Към днешна дата под наш контрол се намират 74 населени пункта. Боевете се водят по целия фронт. Въпреки високата интензивност на бойните действия, ситуацията е под контрол. Продължаваме операцията".
Вчера Сирски обяви, че войските му са овладели 1000 квадратни километра руска територия. Днес говорител на украинското външно министерство обясни, че Украйна не иска да анексира руски земи, а само да защити от обстрел своята Сумска област и да попречи на Москва да праща подкрепления в Донбас.
Украинските твърдения надхвърлят признанията на самите руснаци. Вчера управителят на Курска област Алексей Смирнов съобщи, че противникът е овладял 28 селища, като е навлязъл на 12 км дълбочина и 40 км ширина на руска територия.
Вчера и днес руското министерство на отбраната съобщава за "успешно" пресичане на опити за пробив на украински бронирани колони край села, отстоящи на 26-28 км от границата.
Говорителят на украинската армия Дмитро Лиховий пък заяви пред електронното издание "Политико" (Politico), че руският президент Владимир Путин е преместил някои войски от Украйна в регионите на Курск и Белгород за отбранителни цели. Той обаче отбеляза, че става въпроса за "сравнително малък" брой единици, първоначално наети в регионите на Запорожие и Херсон.
Министърът на отбраната на Литва Лауринас Кашунас заяви от своя страна, че Русия премества войски от своя балтийски ексклав Калининград в южната област Курск - мястото на безпрецедентно украинско трансгранично нахлуване, предаде Ройтерс.
Каунас направи това изявление по време на среща с президента Володимир Зеленски в Киев, показва видео, публикувано в акаунта на украинския лидер в Telegram.
Междувременно Държавният департамент на САЩ обяви, че Вашингтон не е замесен по никакъв начин в планирането и подготовката на украинското нахлуване в руската Курска област.
Украинският външен министър Дмитро Кулеба пък съобщи, че е обсъдил операцията на руска земя с Европейския върховен представител по външната политика Жозеп Борел. Предмет на разговора са били и производството и доставката на оръжие за Киев.
Жителите на Елин Пелин излязоха на протест пред общината. Те се притесняват, че се планира застрояване на коритото на река Габра, което евентуално може да причини наводнения. Според местните хора, от общината продължават да правят постъпления земята около реката да бъде застроена. Според тях всичко това се случва на фона на режим на водата в общината..
Премиерът Росен Желязков заяви, че и през следващите години се планира повишаване на възнагражденията на военните. Желязков присъства в Шумен на тържеството по полагането на военна клетва на курсантите от 152-рия випуск на Националния военен университет "Васил Левски", предаде БТА. Министър- председателят припомни, че заплатите на..
" Излиза, че Слави Трифонов е радетел на свободата на словото , което прави необяснимо внасянето на този мракобесен закон , подписан последно от Тошко Йорданов – "двойник" на Слави Трифонов в парламента." Това каза пред БНР журналистът от Off News Ружа Райчева в коментар по гореща тема от седмицата: оттегления законопроект на ИТН за..
Протести срещу насилието над деца се провеждат в Бургас и в още няколко града в страната. Инициативата тръгва от морския град, а поводът е сигналът за тормоз в детска градина в Каблешково и бездействието на институциите. Гражданите излизат с искане за справедливост, прозрачност и ефективни мерки за защита на децата във всяка българска..
Без нарушения преминава до момента деня за размисъл в Пазарджик, където утре ще има извънредни избори за нов общински съвет. Предаването и приемането на изборните документи върви по график. Към момента не са получени сигнали за проблеми при транспортирането на изборните материали до секционните избирателни комисии по селата и в областния град...
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че очаква заложниците, държани от "Хамас", да бъдат освободени в понеделник. Той планира да посети Кайро, след което да говори пред израелския Кнесет, преди да се завърне в САЩ във вторник. Споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа е в сила от вчера по обяд. Хиляди разселени палестинци..
За пореден ден в София се събират доброволци, които се включват в сметосъбирането в район "Люлин", който заедно с район "Красно село" е най-силно засегнат от нарушения график на изпразване на контейнерите за боклук. Софиянци в битката с боклука: Стотици доброволци всекидневно се включват в почистването на "Красно село" и "Люлин" Пред БНР..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо...
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред..