Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Байдън: Споразумението за прекратяване на огъня в Газа е по-близо, отколкото преди три дни

Президентътт на САЩ Джо Байдън в Дъблин, Ирландия - 13 април 2023
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Американският президент Джо Байдън заяви, че "ние сме по-близо, отколкото някога сме били" до прекратяване на огъня в Ивицата Газа, "но все още не сме достигнали дотам", тъй като преговорите в региона продължават и следващата седмица, предаде Ройтерс.

Той отбеляза пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом, че е направен напредък към постигане на сделка в сравнение с предходните преговори в Катар, въпреки че все още не е постигнато споразумение за прекратяване на огъня и размяна на заложници по време на дискусиите в Доха през последните два дни.

"Много, много по-близо е постигането на споразумение, отколкото беше преди три дни. Така че стискайте палци", добави той.

Въпреки предполагаемия напредък, "Хамас" посочи пред Франс прес, че са отхвърлили "новите условия" на Израел, посочени в резултатите от проведените дискусии, заявявайки, че тези условия не са в съответствие с изразените от Джо Байдън принципи в неговата реч на 31-ви май.

Групировката повтори предишните си изявления, като каза, че израелското предложение е различно от това на Байдън.

"Брифингът за резултатите от преговорите за прекратяване на огъня в Доха не включва ангажимент към това, което беше договорено на 2-ри юли". "Хамас" няма да приеме "нови условия" от Израел", публикува групировката в Telegram.

Междувременно The New York Times цитира американски, ирански и израелски служители, според които Иран вероятно ще отложи отмъщението си срещу Израел за убийството на политическия лидер на "Хамас" Исмаил Хания в Техеран, за да даде на посредниците достатъчно време да преговарят за прекратяване на огъня и да сложат край на конфликта в ивицата Газа.

Въпреки тази временна пауза обаче, официалните лица също така предупредиха, че ситуацията в региона остава "нестабилна".

По-рано тази седмица ирански източници посочиха, че ливанската въоръжена групировка "Хизбула" и Техеран могат да предприемат съвместна "директна атака" срещу Израел, ако преговорите за прекратяване на огъня в Газа се провалят.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

При руски въздушен удар загинаха 17 затворници в украинската Запорожка област

17 затворници в наказателна колония в украинската Запорожка област са загинали при руски въздушни удари, а повече от 40 са били ранени, съобщиха от украинското министерство на правосъдието. Руските сили са атакували колонията с управляеми бомби малко преди полунощ. Напълно разрушена е трапезарията на центъра за задържане, а..

публикувано на 29.07.25 в 12:32

Ситуацията с пожара в Пирин остава сложна

Измина поредна тежка нощ за огнеборците, опитващи се да овладеят огнената стихия в Пирин. Разразилият се върхов пожар е стигнал в опасна близост до селата  Илинденци и Струмяни, но към 4 сутринта  ситуацията е била овладяна. В момента огънят се гаси наземно   и от въздуха с 4 хеликоптера. Самолетите от Швеция все още не са пристигнали у нас...

публикувано на 29.07.25 в 12:13

Пожарът в Тополовградско не е овладян напълно

Пожарът, който гори вече близо две денонощия на територията на община Тополовград все още не е овладян напълно. Той вече е опожарил площ от 60 хил. декара - гори, храсти и земеделски ниви, изгоряха и постройки на фермер. Днес фронтът продължава да се развива към село Срем, но няма непосредствена опасност за населението. Пет пожарни коли и огнеборци..

публикувано на 29.07.25 в 12:08

Президентът Радев удостои с орден "Мадарски конник" посланика на Франция

Президентът Румен Радев удостои с орден "Мадарски конник" първа степен посланика на Франция Жоел Мейер за заслугите му за укрепване и развитие на двустранните отношения във връзка с изтичане на мандата му. В словото си държавният глава изрично подчерта активната роля на посланик Мейер за разширяването на ЕС към страните от Западните Балкани:..

публикувано на 29.07.25 в 11:30

Христо Гаджев: Не се използва системата за гасене на пожари, придобита със самолетите "Спартан"

България не използва системата за гасене на пожари, която е придобила със закупуването на транспортните самолети "Спартан". Това става ясно от публикация на председателя на комисията по отбрана Христо Гаджев в социалната мрежа. Публикацията на Христо Гаджев е част от коментара му за концепцията на президентския секретар Димитър Стоянов по..

публикувано на 29.07.25 в 11:17

Гърция създава нови военни формирования на островите в Егейско море

Гърция повишава военната мощ на островите в Егейско море, които се считат за уязвими при конфликт. Недвижимите имоти на военното министерство вече ще се отдават под наем. Министърът на отбраната Никос Дендиас изнесе скандални данни за разхищения на средства, свързани с недвижими имоти на армията. Той заяви, че се прекратяват порочни практики..

публикувано на 29.07.25 в 11:09
БДЖ

Самуил Димитров: Пътуването с БДЖ е тежко и би отказало почти всеки

Истинско изпитание беше това пътуване София – Букурещ – Варна, сподели журналистът Самуил Димитров в интервю пред БНР. В предаването "Преди всички" той разказа за общественото изпитание да се пътува с българските железници. Люшкането му във вагон по горещините, на около 36 градуса, е продължило във влака от София до Букурещ и после..

публикувано на 29.07.25 в 10:53