Председателят на 50-ото Народно събрание Рая Назарян категорично е отказала да заеме поста на служебен министър-председател, предаде NOVA като се позова на източници. Тя е провела телефонен разговор с президента Румен Радев и е потвърдила позицията си от началото на август.
От прессекретариата на държавния глава уточниха по този повод пред "Хоризонт", че няма да коментират: "произволни спекулации" за разговорите около назначаването на служебно правителство.
От президентската институция съобщиха, че държавният глава е провел телефонен разговор и с другия потенциален служебен премиер Петър Чобанов - подуправител на БНБ, но без да посочат какъв е бил неговият отговор.
По-рано днес президентът проведе срещи с останалите длъжностни лица, от които, според промените в Конституцията, може да избира служебен премиер. Сегашният министър-председател Диимтър Главчев потвърди пред Румен Радев, че е готов да оглави и нов служебен кабинет
Два отказа получи Румен Радев от част от ръководството на БНБ - управителят на Централната банка Димитър Радев, и неговия заместник Радослав Миленков. Гуверньорът на БНБ не е променил позицията си от края на март, когато се формираше служебен кабинет за първи път по новите конституционни правила и той отново участва в тези консултации.
Последният официален отказ днес дойде след срещата със заместник- председателя на Сметната палата Тошко Тодоров.
След този втори кръг от консултации с потенциалните кандидати, президентът трябва да реши кой ще получи мандат, за да се опита да състави служебно правителство, което да подготви изборите за 51-во Народно събрание, които вероятно ще бъдат през ноември. Крайното решение на държавния глава минава през два президентски указа.
Териториалният спор между Украйна и Русия трябва да бъде решаван след прекратяване на огъня, заяви украинският президент Володимир Зеленски. "Териториалният въпрос е сложен. Той трябва да бъде обсъден по-късно, но червените линии трябва да бъдат изложени веднага. Ако американската и руската страна обсъждат тези теми, нека ги обсъждат. Нашата..
От палестинската групировка "Хамас" обвиниха Израел в "грубо нарушение" на споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, след като агенцията за гражданска отбрана на палестинската територия съобщи, че девет души са били убити днес при израелски удари в северния град Бейт Лахия. Няколко са ранените, предаде АФП. Израелските военни..
Нивото на тревога в италианската област Тоскана остава високо заради поройните дъждове и придошлите потоци и реки. Обявен е червен код за хидравличен риск до края на деня в отделни части на региона. Жертви и пострадали няма, а само сериозни материални щети. В област Емилия-Романя ситуацията е под контрол. Свлачища, евакуации и спасителни..
Проевропейски митинги се провеждат в Букурещ, в други градове в Румъния, както и в няколко европейски столици. Демонстрациите са под надслов "Евроманифест" и са в подкрепа на върховенството на закона в страната и против фашистката и крайнодясна идеология, както и руската пропаганда. "Демокрацията не е сделка, а идеал. Това не е точка..
Мащабен антиправителствен протест блокира центъра на Белград. Местни медии определят демонстрацията като най-многобройната в историята на Сърбия. Серия от инциденти с ранени и арестувани, и напрегната атмосфера белязаха протеста. Властите предупредиха за очаквано насилие и се заканиха, че всички нарушители ще бъдат арестувани. "15 за..
Британският премиер Киър Стармър заяви на пресконференция след приключилата виртуална среща на 25 световни лидери, че Украйна е показала извън всякакво съмнение, че иска мир, докато Владимир Путин се опитва да протака. "Светът се нуждае от действия, а не от празни приказки и поставяне на условия“, изтъкна Стармър. По-голяма група..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски издаде указ, с който определи официалните представители на страната в бъдещи преговори за мирен договор. В делегацията влизат началникът на кабинета на президента Андрий Ермак, заместникът на Ермак Павло Палиса и министрите на външните работи и на отбраната Андрий Сибига и Рустем Умеров...
Сега да се направи демократично, да се върне Конституцията, да има служебни правителства, нови избори, ако има кой да им гласува, и президентът..
Положението върви натам, че избори може би предстоят! Това прогнозира пред БНР социологът Андрей Райчев и коментира: " Настъпва хаос благодарение..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..