Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МФ: 120-те млн. лева за изборите на 27 октомври са осигурени чрез преструктуриране на средства

Снимка: БГНЕС

Необходимите 120 милиона лева за провеждането на изборите на 27 октомври са осигурени чрез преструктуриране на средства. Това става ясно от отчета на Министерството на финансите за периода на първия кабинет на Димитър Главчев.

Над 121 милиона лева са стрували предишните избори, а анонсираните по-рано от вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова 120 милиона лева за вота през октомври са индикативни, пише в публикувания на сайта на министерството отчет. 

В него постигнатото от 9 април до 26 август се определя като "напредък", а основните постижения са свързани с управлението на публичните финанси, напредък по пътя към членство в еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, както и работата по изваждането на страната ни от т. нар. "сив списък" със страните заради прането на пари. 

По всички тези приоритети предстои още работа и вече има планирани срещи, свързани с нов напредък, става ясно от публикацията. 

В нея се отчита, че юли страната ни е на дефицит от 973 милиона лева, което е половин процент от брутния вътрешен продукт. 

Като изпълнени приоритети са определени и промените в капиталовата програма, както и подпомагането на земеделските стопани.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свиленградски съд пусна под гаранция от по 6 хил. лв. задържани за нелегална цигарена фабрика

Състав на Районен съд – Свиленград не уважи искането на прокуратурата за налагане на постоянна мярка за задържане под стража за Димитър Перчемлиев и снаха му Росица Перчемлиева и постанови парична гаранция от по шест хиляди лева за всеки един от тях, предаде БТА. Перчемлиеви са обвинени за държане на акцизни стоки в голямо количество без..

публикувано на 12.07.25 в 20:19

Протестно автошествие "Не на еврото" премина по централните улици на Варна

Протестно автошествие със знамена и плакати "Битката тепърва предстои ","Не на еврото", организирано от партия "Възраждане", премина по централните улици на Варна Протестиращите казаха, че няма да се откажат от протестите и че до първи януари могат да се задействат механизми, които да възпрепятстват влизането ни в еврозоната, въпреки..

публикувано на 12.07.25 в 19:40
Асен Василев

ПП ще предложи на ДБ три различни теми за вот на недоверие на правителството през есента

"Продължаваме промяната" ще внесе есента вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков срещу "ограбването на българския народ". Това обяви председателят на партията Асен Василев. Решението е взето на провелия се днес Национален съвет на ПП. От формацията ще предложат три теми на партньорите си от „Демократична България“:..

публикувано на 12.07.25 в 19:10

От гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нов протест

Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..

публикувано на 12.07.25 в 18:24

КЗП: Наблюденията ни в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките

Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..

публикувано на 12.07.25 в 17:56
Доналд Тръмп

30-процентно мито върху целия внос от ЕС от 1-и август, обяви Доналд Тръмп

30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..

публикувано на 12.07.25 в 17:51

Няма данни за физическа агресия спрямо родилка при раждане на бебето ѝ в УАГБ "Майчин дом" (Обновена)

Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..

обновено на 12.07.25 в 17:43