Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за непрежалимия тенор Камен Чанев

3
Камен Чанев
Снимка: архив

В рубриката за българското музикално минало и видните личности в историята "Помните ли..." Красимира Йорданова разказва за тенора Камен Чанев по случай 60-годишнината от неговото рождение, която той не доживя:

Трудно ми е да попитам помните ли Камен Чанев - до скоро, като че ли вчера, звучеше неговият красив глас и ние се радвахме на тази красота. Уви, ковидът ни го отне завинаги преди 4 години. Спомняте си, вярвям - няколко дни преди смъртта си изпя първия си Отело и това беше събитие, за което много време и с възторг се говореше. Камен Чанев беше български тенор, който пееше на прочутите оперни сцени, на когото се радваха почитателите на операта в цял свят. 

Камен Чанев е роден на 27 август 1964 г. в Сливен. Още съвсем малък участва в Детския хор на Методи Григоров - едно от чудесата на детското пеене у нас. Там получава първите си уроци в музиката, любовта към красивото пеене. Завършва и френската гимназия в родния си град. През 1991 г. се дипломира в Държавната музикална академия, а следващата вече специализира в Рим, в Академията "Борис Христов". Там учи при прочутата ни певица Александрина Милчева и при известния маестро Леоне Маджера. 

Още в  първите години на изявите си Чанев става лауреат на конкурса „Юси Бьорлинг“ в Швеция. От 1962 г. е солист в продължение на пет сезона на Софийската опера - дебютът му е в ролята на Херцога от операта „Риголето“ на Верди. Две години е солист на Пражката опера и след това, подготвил репертоар и със самочуствие, Камен Чанев преминава на свободна практика-  без постоянен ангажимент към определен театър. Така той пътува и гастролира в театри в Европа, Азия и САЩ.

Пял е Калаф от „Турандот" на Арена ди Верона, същата роля в Австралия, Канада, Румъния, Литва и др. Като солист на театър „Ла Фениче“ е гостувал в Китай, а в Пекин е пял Андре Шение. Участвал е в спектаклите на много европейски оперни театри - във Виенската държавна опера, Дойчеопер Берлин, театър „Лисео“ - Барселона, Франкфурт, Хамбург, Аскона, театро „Каракала" - Рим, пял е в Тел Авив, в Астана - Казахстан, и на още много други сцени. 

Най-често Камен Чанев пее партиите на Радамес, Форесто, Де Грийо от „Манон Леско“ на Пучини, Пинкертон, Андре Шение и др. Участва и в изпълненията на кантатно-ораториални творби на Моцарт, Верди, Дворжак, Росини, Менделсон, Бетовен, Малер.

Често гостуваше в България, особено в Операта на Стара Загора. Там на 6 ноември 2020 г. изпя първия си Отело от едноименната опера на Веди - с огромен успех и певчески, и актьорски, стигна върха на своето майсторство, на своята кариера. И дни след това си отиде от този свят - на 26 ноември 2020 г.

В негова памет беше учреден Международният конкурс за тенори “Гласът на Камен“, чието второ издание се проведе тези дни в Стара Загора, а концертът на лауреатите съвпадна с рождения ден на патрона му.

В Златия фонд на БНР са запазени спомени за Камен Чанев на нашата именита певица Красимира Стоянова. Чуйте тях и фрагмент от "Отело" с неговото участие в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24