Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йотова – гост на събора на каракачаните в България

Снимка: БГНЕС

Вицепрезидентът Илияна Йотова днес ще бъде гост на национален събор на каракачаните в България. Традиционно съборът се провежда в местността "Карандила" край Сливен.

Началото на 31-вото издание на събора ще бъде дадено в 10.30 часа в зоната на т.нар. „Каракачанско село“ на поляната до хижа "Миролоио".

Тържествата ще започнат с водосвет и приветствие от официалните гости, сред които е и вицепрезидента на Република България Илияна Йотова.

През целия ден предстоят концерти на групи от страната и гости от Гърция. Специални гости са Ансамбълът за народни песни и танци Сливен и хор при гръцко дружество "Одесос" - Варна.

Тържествата ще завършат с традиционното веселие – каракачанско гленди. Федерацията на културно-просветните дружества на каракачаните в България обединява девет регионални дружества с приблизително 15 хиляди членове.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кремен Георгиев

Кремен Георгиев: Няма решение, което да оправи Топлофикация-София с магическа пръчка

Решението за Топлофикация-София е произвежда повече електроенергия с топлоенергия, каза в интервю пред БНР Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества и бивш директор на столичната Топлофикация. "Дружеството изпусна моментът преди 20 години, когато се приватизираха другите топлофикации в страната. Направиха..

публикувано на 30.09.25 в 18:48

Хиляди хора посрещнаха волейболните национали в центъра на столицата

След огромния си успех на световното първенство по волейбол във Филипините сребърните ни медалисти отново са на родна земя. Тази сутрин те кацнаха на летище "Васил Левски" в София с полет на правителствения самолет от Истанбул. Волейболистите минаха по червен килим и през шпалир от гвардейци.  Посрещнаха волейболистите ни с червен килим и венци..

публикувано на 30.09.25 в 18:41

7% от българските медици са ставали жертва на физическа агресия

Седем процента от българските медици са ставали жертва на физическа агресия по време на работа, а повече от половината от тях са се сблъсквали с вербална агресия от страна на пациенти. Това показва социологическо проучване, направено сред 800 лекари и медицински сестри по поръчка на Българския лекарски съюз. Друго проучване сред обществеността сочи, че..

публикувано на 30.09.25 в 16:46
Тихомир Безлов

Тихомир Безлов: Намерените 43 000€ и 5000 лв. е съотношение между подкупи от чужди шофьори и български

Тези двата инспектори на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", искали подкуп от шофьори на камиони с техника за концерта на Роби Уилямс, станаха световно известни. Ясно беше, че скандалът няма как да остане само в границите на България, коментира в интервю пред БНР Тихомир Безлов от Център за изследване на демокрацията...

публикувано на 30.09.25 в 16:42

Добивът на царевица и слънчоглед в област Монтана е по-нисък от миналогодишния

Три пъти по-малко царевица са прибрали земеделците от област Монтана тази година в сравнение с миналата. Добивът на слънчоглед също е по-нисък. Трайното засушаване е причината за слабата реколта. 126 кг от декар е средният добив от царевица в област Монтана при ожънати 85 % от площите. За сравнение през миналата година земеделците са прибрали..

публикувано на 30.09.25 в 16:38
Гроздан Караджов (вдясно) и Атанас Зафиров(на втори план вляво).

Очаква се да бъде утвърдено предложение за отдаване на концесия на АМ "Рила"

Предложението за отдаване на магистрала "Рила" на концесия се очаква да бъде утвърдено утре от Консултативния съвет по концесиите, обяви министърът на транспорта Гроздан Караджов:  "В последствие и с решение на Министерския съвет, такъв е редът по Закона за концесиите, ще влязат в списъка с обекти, подлежащи на концесия. Оттам нататък всеки от..

публикувано на 30.09.25 в 16:36
Председателят на Фискалния съвет Симеон Дянков на заседанието на подкомисията в НС - 30 септември 2025 г.

Фискалният съвет се обяви против политиката на 3-процентен бюджетен дефицит

Фискалният съвет се обяви против политиката на 3-процентен бюджетен дефицит. Това заяви председателят му Симеон Дянков на изслушване в Подкомисията за контрол на публичните средства в Народното събрание.  На заседанието не присъстват депутати от управляващата коалиция и от "ДПС-Ново начало": Подобно на Международния валутен фонд от Фискалния съвет..

публикувано на 30.09.25 в 16:20