Първата изборна победа на крайнодясна партия в Германия разклати управляващата тройна коалиция на канцлера Олаф Шолц. Въпреки че "Алтернатива за Германия" спечели регионални избори, за управляващи и опозиция е ясно, че вотът в източногерманската провинция Тюрингия е наказателен срещу правителството в Берлин.
С 33 процента спечели "Алтернатива за Германия" в Тюрингия, но остава в политическа изолация и е малко вероятно да управлява. На регионалните избори в съседната провинция Саксония Християндемократическият съюз води пред "Алтернатива за Германия" с около два процента. За трите управляващи партии в коалицията на канцлера Олаф Шолц вчерашните избори са катастрофални. Общо едва 12 процента подкрепа събират трите партии в германското правителство. Социалдемократите на канцлера Олаф Шолц влизат в местните парламенти с минимален резултат над петпроцентната бариера, Зелените успяха да я прескочат само в Саксония, а либералите остават извън ландтага в Ерфурт и в Дрезден.
"Резултатите имат пряко отношение към правителството в Берлин. Хората не искат повече това управление. Това е реквием за кабинета на Олаф Щолц", заяви председателката на "Алтернатива за Германия" Алис Вайдел. Основните теми в предизборната кампания бяха миграцията и отношението към войната срещу Украйна. Но честите пререкания между коалиционните партньори в Берлин също са причина за слабия резултат на социалдемократи, Зелени и либерали.
"Искаме и ще довършим мандата. Предстои приемането на бюджета за догодина. Но социалдемократите няма повече да търпим инатливо поведение от страна на коалиционните партньори. Това е неприемливо и не помага за довършването на мандата", коментира генералният секретар на социалдемократическата партия Кевин Кюнерт. След малко повече от една година в Германия предстоят избори за Бундестаг.
В пикови и кризисни моменти се сещаме, че институциите не работят. Има наследени и натрупани дефицити, които се правехме, че не виждаме. Обществената ни тъкан е ерозирала, разядена. Общността не се съпреживява като общество и всеки смята, че правилата не се отнасят за него . Този прочит направи в интервю за БНР политологът Любомир..
Президентът Доналд Тръмп призова европейските лидери да спрат да "финансират" войната на руския президент Владимир Путин в Украйна и ги обвини, че не са оказали натиск върху Китай, заради помощта му към Москва. Телевизия Fox News съобщава, че след разговор между Тръмп, украинския президент Володимир Зеленски и европейски лидери, които бяха в..
Пожарът в Национален парк "Рила" се разраства. Във високата част на планината снощи са се активирали нови огнища. Горят хвойнови храсти и клек под връх Исмаилица. Димът от пожара в Рила стигна и в Благоевград Вятърът е основната причина за разпалването. Целият район е силно задимен. Над 80 служители от..
Тол камерите започват да регистрират и средната скорост на превозните средства, освен максималната, с която шофьорите карат в определения участък. Всички отсечки с наблюдение са отбелязани на сайта на Националното тол управление. Нарушителите, които превишат скоростта, ще получават електронен фиш с наказание. Освен това, в сила влизат и по-строгите..
Тази вечер на площада пред крепостта "Царевец" във Велико Търново за първи път от 40 години на живо симфоничен оркестър ще изпълни музиката от емблематичния аудиовизуален спектакъл "Звук и светлина". Концертът е финалът на летни оперен сезон "Сцена на вековете", чийто медиен партньор е Българското национално радио. Старозагорската..
26 държави са се ангажирали да предоставят гаранции за опазване на бъдещия мир в Украйна, съобщи президентът на Франция Еманюел Макрон след консултации в Коалицията на желаещите в Париж. 26 държави са готови да изпратят мироопазващи сили в Украйна Желязков: Няма да изпращаме войски в Украйна Гаранциите ще включват международни сили..
Борбата с пламъците във високата част на Рила продължава и днес. Снощи огънят превзе нови територии във високата част на планината. Заради вятъра димът стигна и в Благоевград, съобщиха хора в социалните мрежи.
В анкетата на Момчил Драганов може да чуете какво мислят хората за работата на депутатите.
Лекар специализант по анестезиология с месечно възнаграждение в размер на 5 хиляди лева – за тази позиция, обявена от областната болница в Габрово, няма..
Ангелина Грозева е журналистка и актриса. Познаваме я от атрактивното ѝ присъствие в Детското БНР, гледали сме я в постановката "Клюки от Ада". За..