Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Туризмът е като локомотив за цялата икономика. Необходима е завладяваща стратегия"

Полина Карастоянова: 90% от туристите по света търсят непознати дестинации

България има изключителен шанс да влезе в полезрението им, смята тя

| Интервю
Полина Карастоянова
Снимка: БТА

Тенденцията за свръхтуризъм се развива доста отчетливо в Барселона, Венеция, крайбрежието на Амалфи, някои от гръцките острови като Миконос и Санторини. Има обаче отчетливо търсене на заместващи дестинации.

Това обясни в интервю за БНР Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм.

"Пандемията даде възможност на всички хора да оценят живота по друг начин и да изберат вместо да инвестират в собственост, в свободно време, разходки, пътувания и опознаване на света. Това са първите рефлекси, първите следи, които откриваме." 

Тя цитира международно проучване, според което 89% от пътуващите вече жадуват за нови дестинации и уникални преживявания.

"И например вместо Париж избират Лион, вместо Копенхаген избират Рейкявик, вместо Рио де Жанейро избират Салвадор."

У нас Несебър и Созопол например са свръхнатоварени през лятото, а това са места, при които посещенията следва да се планират внимателно, за да не се стигне до разрушаване на стойностни културно-исторически артефакти, отбеляза Карастоянова.

Тя подчерта, че е необходима нова, завладяваща стратегия за българския туризъм.

"Страдаме от остра липса на нова визия – на интересна, завладяваща маркетингова стратегия, на рекламна кампания, която може да спре дъха. България има своя изключителен шанс да влезе в полезрението именно на тези 90%, които търсят нови, интересни, непознати за тях дестинации."

Полина Карастоянова изрази мнение, че следва да се наблегне на природното наследство, културния туризъм, винените маршрути, традиционната кухня, защото имаме възможност да разгръщаме туристическите си продукти.

За доста голям брой населени места в страната практически няма алтернатива за развитие, освен туризма, няма друг поминък за местните жители, подчерта тя.

"Очакваме нов прочит, нова оценка на туризма от страна на държавата и нейния ангажимент към политика, която да осигури солиден бюджет за управление на туризма като политика, маркетинг и реклама."

Всички сериозни усилия, които зависят от частните предприемачи, са направени. Политическата криза, продължаваща 4 години, и липсата на редовно правителство влияят, поясни Карастоянова.

"Туризмът няма нужда от партийно и политическо, а от програмно управление. Туризмът е като локомотив за цялата икономика."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28