Българското национално радио дава възможност на Държавната агенция "Архиви“ да ползва звуковия архив на радиото за целите на съхраняване на културното наследство и предоставянето на широк достъп до него. Това предвижда меморандум за сътрудничество между двете институции, подписан от ръководителите им Милен Митев и Михаил Груев.
От своя страна Държавната агенция "Архиви" ще предостави на радиото възможност да обогати своите медийни услуги с архивни материали. Генералният директор на БНР Милен Митев заяви:
"Като обществена медия Българското национално радио приема за своя мисия и ангажимент съхраняването на звуковата памет на България. Смятам, че това е ангажимент преди всичко към нашите слуштели, но също и към академичната общност, към учените, които изследват и систематизират тази информация, за да открият истината и да я разкажат на цялата аудитория".
Председателят на Държавна агенция "Архиви“ доцент Михаил Груев каза, че двете институции обединяват усилията си за запазване на националната памет:
"Като институция на паметта архивите са призвани да пазят националната памет. В структурата на радиото също има една важна институция на паметта, каквато представлява "Златният фонд" на радиото. Документите, които съдържа, действително са безценни".
Двете институции ще имат и съвместни инициативи за отбелязването на 90-годишнината на БНР в началото на 2025-а година.
В Италия започна общонационална 24-часова стачка в обществения и частния сектор в подкрепа на мирното население на ивицата Газа. Предвидени са и десетки демонстрации в различни градове в цялата страна. Протестът, организиран от базовия синдикати USB заедно с други местни профсъюзи, започна в полунощ. Насочен е срещу „геноцида в Палестина и доставките..
Движението на влакове през Искърското дефиле в района на Елисейна беше временно преустановено вследствие на инцидент на железния път, съобщиха от държавните железници. По-късно оттам съобщиха, че преминаването е възстановено. Заради инцидента бързият влак, който заминава по разписание в 23:00 ч. от София за Варна, отпътува със 110 минути закъснение.
Първата станция в Кипър за производство и зареждане с водород получи необходимите строителни разрешителни. Източното Средиземноморие може да се превърне в ключов доставчик на водород на европейските пазари, осигурявайки дългосрочна енергийна сигурност за региона и Европа, посочват кипърски учени в ново университетско проучване. Станцията ще бъде..
Днес честваме 117 години от провъзгласяването на българската независимост. На 22 септември 1908 година в църквата "Св. 40 мъченици" в Търново княз Фердинанд Първи прочита манифеста, с който България е обявена за независимо царство. Церемонията е повторена и пред събралото се гражданство в крепостта "Царевец". По традиция, днес във Велико Търново..
С военен ритуал, благодарствен молебен и концерт в Ямбол ще бъде отбелязана 117-ата годишнина от обявяването на независимостта на България. Празничната програма ще започне с изпълнения на градския Духов оркестър в Музея на бойната слава в Ямбол. След церемонията по издигането на националния флаг и приветственото слово на кмета на града..
Един човек загина, а спътникът му се издирва, след като автомобилът им е бил отнесен от река в Каталуния. Силни дъждове предизвикаха евакуации и отменени полети на летището в Барселона. Пожарникари са открили тялото на загиналия след сигнал, че водата е отнесла превозно средство с двама души вътре в община Сант Кинти де Медиона, в..
Британският премиер Киър Стармър беше обвинен от семействата на израелските заложници, че е връчил на “Хамас” „най-голямата награда“, след като официално е признал палестинска държава, макар той изрично да подчерта в изявлението си, че терористичната организация няма да бъде допусната да има каквата и да било роля в управлението на Палестина...
Изпълнението на съдебните актове не означава, че те не могат да бъдат обсъждани и критикувани . Това е начин за развитие на съдебната практика,..
Широката общественост по никакъв начин не се вълнува от това, което се случва в държавата , а живеем във време, в което очевидно се преподрежда..
От 29 септември до 15 октомври в общинските болници и поликлиники в София ще се проведе вторият етап на общинската скринингова програма за профилактика..