Архитектурно-историческият резерват "Боженци" край Габрово отбелязва 60-ата годишнина от създаването си.
Празничната програма ще започне в 12 часа.
На мегдана в Боженци с празничен концерт гостите ще зарадват двата емблематични за Габрово фолклорни ансамбъла – "Габровче" и "Сивек".
Вечерта актьорите от Драматичния театър, сред естествения декор на възрожденските къщи, ще изиграят представлението "БожанкалииТе", което разказва за славното минало на селото, неговите колоритни жители и знатни особи.
Така ще бъде отбелязана 60-та годишнина от създаването на Архитектурно-историческия резерват, обявен за такъв, след като през 50-те години държавата решава да съхрани центровете на Възраждането в страната, пояснява Елена Николова.
"Държавният комитет по строителство, архитектурапосочва, че всъщност Боженци е единственото село в България, което е запазило цялостно характера си от епохата на Възраждането. Затова се взема решение село Боженци да бъде обявено за исторически и архитектурен резерват", обясни Николова.
Входът за днешните празнични прояви е свободен.
Украйна увеличава вноса на природен газ с 30 процента спрямо досегашните планове, съобщи енергийният министър на страната Светлана Гринчук. Това се налага заради масираните руски въздушни удари по украинските газодобивни съоръжения от последните дни и седмици, обясни тя. Досега Киев планираше да закупи от чужбина 4,6 милиарда кубически метра, за да се..
Неспиращият от едно денонощие дъжд сериозно повиши нивото на река Белица край Килифарево и Дебелец. Белица се влива в Янтра и кметът на Велико Търново Даниел Панов разпореди непрекъснато следене на нивата на двете реки и на техните притоци от високопланинските села в Предбалкана и в Прохода на Републиката. За 6 часа река Белица е повишила..
На училищата в община Велико Търново незаконно е било отнето правото да плащат за тази година 60 % от изчислената им такса битови отпадъци. Решението е на Върховния административен съд и е окончателно. Върховният административен съд потвърди решението на Административния съд във Велико Търново от април тази година, че измененията на..
Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви пред журналисти в Пловдив, че очаква резултатите от проверката в Каблешково, разпоредена по повод сигналите за насилие над дете от учителка в детска градина. Такъв сигнал е бил подаден през март и до Регионалното управление по образование. Прокуратурата проверява случай на физическо, психическо и..
За повече самостоятелност на общините призова вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя участва в 13-ото издание на националния конкурс "Кмет на годината“ 2025 и връчи наградите в категориите малка, средна и голяма община - съответно на кметовете на Ивайловград, Тунджа и Ямбол. "Когато има добро партньорство и добра координация между националните..
Здравната система се крепи на тези, които са били специализанти преди 15 години, а не на младите лекари, каза пред журналисти министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов. Министър Кирилов присъства на откриването на реновирана Клиника по детска ортопедия в Специализираната болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев". На въпрос..
Млади лекари и студенти по медицина излязоха на протест пред здравното министерство. Демонстрацията е заради неизпълнените обещания от страна на управляващите за по-достойни възнаграждения и по-добри условия на труд. Акцията е организирана от инициативата "Бъдеще в България". Д-р Белослава Томова: Протестът на младите лекари не е само за..
Върховният касационен съд (ВКС) директно се произнесе, че нямаме главен прокурор! Борислав Сарафов е просто един редови прокурор като всички останали...
След 15 часа днес ще бъде ограничен достъпът на хора и техника във в.с. "Елените". Причина за това са очакваните валежи. Забраната за пребиваване..
В "Елените" има река, която се казва Дращеля , тя има водосбор от 38 кв.км, дълга е над 12 км и се влива при плаж "Елените" и плаж "Козлука", това е..