Директорът на Националната опера и балет на Република Северна Македония Оливер Арсовски заяви, че в страната му има огромен респект към Софийската опера и балет и това е първокласна сцена.
Ръководената от него трупа ще гостува у нас в петък с постановката "Набуко" от Джузепе Верди.
Преди ден стана ясно, че президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова ще присъства на представлението заедно с министъра на външните работи и външната търговия Тимчо Муцунски и министъра на културата Зоран Лютков.
Ето какво още каза Арсовски:
"За нас в Македония Софийската опера и балет е опера от първа класа. Когато получихме поканата от акад. Пламен Карталов да гостуваме в София, приехме с огромно задоволство. Надявам се, че ще дадем изключително качество с представлението "Набуко" на 13 септември".
Посланикът на Република Северна Македония у нас Агнеза Руси-Поповска заяви, че двата оперни театъра - българският и македонският, показват пример за сътрудничество.
"За мен като посланик на РСМ е изключителна привилегия да съм свидетел на такъв културен обмен в такива размери“.
Гостуването на Националната опера и балет на Република Северна Македония в България се случва след големия успех на нашата оперна трупа през месец май в Скопие със спектакъла "Валкюра" от Вагнер.
"Президентът Тръмп е нетърпелив. Той иска да получи Нобелова награда, дори успехът му да се отнася само до първата фаза от Плана за прекратяване на войната в Газа". Това обясни пред БНР журналистът Мохамед Халаф, след като американският държавен глава обяви, че Израел и "Хамас" са подписали въпросната първа фаза от неговия план. Върху..
Испанският парламент одобри Закон за устойчива мобилност. Текстовете предвиждат редица мерки, свързани с декарбонизация на транспорта и дигитализация на сектора. Ограничаване на вътрешните полети на кратки разстояния, изграждане на мрежа от зарядни станции за електрически автомобили по пътищата и регулиране и насърчаване на постепенното..
Националната овцевъдна и козевъдна асоциация изпрати протестна декларация до премиера, комисията по земеделие и всички парламентарно представени партии. В документа овцевъдите настояват за оставката на земеделския министър Георги Тахов и директора на Агенцията по храните Светлозар Патарински заради забавената ваксинация на животните срещу шарка...
Боклукът няма политически цвят и не могат да се извадят положителни резултати. Боклукът е замърсяване и замърсяването води до замърсяване в политическата среда. Предложихме държавата да се намеси с техника и решение ако е необходимо, решение да се преодолее моментната ситуация. Това заяви премиерът Росен Желязков, който разговаря с кмета на..
"Създава се една бариера и дистанционното за нея е в ДАНС. Елиминира се целият процес, който е работил до момента за всеки инвеститор". Така Богдан Богданов, бивш министър на икономиката и настоящ депутат от ПП-ДБ, коментира промените, приетите на първо четене от НС, отнасящи се до условията за продажба на "Лукойл-Нефтохим" и свързаните с..
Столичният общински съвет одобри вземането на заем от 9 милиона лева за общинското дружество "Софекострой", за да бъде купена техника и да повиши капацитета си за почистването и извозването на боклука в София. Причината е кризата с боклука в "Красно село" и "Люлин", където от петък не са извозвани контейнерите с боклук, тъй като екипите на..
Документи, свързани със строителството в курорта "Елените", са иззети при вчерашната акция на полицията в Община Несебър и три държавни институции. По разпореждане на прокуратурата в Бургас документите ще бъдат приобщени към досъдебните производства, които трябва да установят причините за смъртта на загиналите четирима души при наводненията...
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..