Заради ново руско нападение с дронове е спрял тока в украинския град Конотоп, област Суми, съобщава УНИАН. Според кмета на града Артьом Семинихин, там е поразена гражданска инфраструктура, като има и ранени, а пожари са избухнали в централната част. По-късно Семинихин написа в "Телеграм", че след нападението двама души са в болница, като единият е в кома. Снимки от местни канали показват поразена многоетажна жилищна сграда. През последните седмици на масирани руски въздушни нападения по цялата територия на Украйна многократно бяха поразявани изцяло цивилни обекти.
Според военният блог DeepState, руските войски са овладели още едно населено място в Донецка област - село Лесовка. То се намира в близост до Покровск - основен логистичен център на украинските военни в областта. По-рано отново DeepState съобщи, че руските сили притискат все по-силно украинските войски, които окупираха част от Курска област.
Според популярния украински блог, руска военна колона е прекосила р. Сейм, а удар е нанесен по населения пункт Снагост. За мащабна руска офанзива в Курск съобщи ръководителят на специалните подразделения "Ахмат" Апти Алаудинов, които се сражават на страната на Русия. Той твърди, че украинците вече са изтласкани от 10 селища. След началото на изненадващата офанзива в руската област на 6 август, Украйна твърдеше, че контролира 100 населени места в нея.
Губернаторът на Курск Андрей Смирнов обяви, че офанзивата е нанесла на областта 85 милиарда рубли или 934 милиона долара икономически вреди, а евакуираните са над 150 000.
Великобритания даде исканото позволение, в САЩ са разделени
Украйна от седмици настоява за позволение с даваната й военна помощ да нанася удари дълбоко на руска територия, за да предотвратява ударите по нейните градове.
Великобритания ще разреши на Украйна да използва ракети "STORM SHADOW" по цели на територията на Русия. Това пише вестник "Гардиън", като се позовава на източници в британското правителство. Изданието допълва, че решението няма да бъде оповестено публично на предстоящата този петък среща на премиера Киър Стармър с американския президент Джо Байдън.
По-рано днес американският държавен секретар Антъни Блинкън и британският министър на външните работи Дейвид Лами бяха на посещение в Киев, където разговаряха с украинския си колега Андрей Сибига. На обща пресконференция Сибига призова западните съюзници на Киев да отменят всички ограничения върху използването на доставените от тях оръжия по територията на Русия.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е разединена по въпроса дали да разреши на украинските войски да използват американско оръжие за превантивни удари дълбоко на руска територия, пише "Файненшъл Таймс".
Изданието припомня думите на президента, който заяви снощи, че администрацията му "работи по въпроса". Държавният департамент е по-възприемчив към призивите на украинското ръководство, което иска да използва американските ракети ATACMS за реализация на стратегията си да повиши още повече цената, която Кремъл плаща за агресията си.
Пентагонът и разузнавателните агенции обаче не са така благосклонни, отбелязва Файненшъл Таймс. Сред аргументите им е, че руското командване вече е изтеглило 90 процента от бомбардировачите си поне на 300 километра от териториите, контролирани от Украйна, което ги прави недостижими за ATACMS.
Младите хора все по-често търсят професионална реализация - с квалификация за развитие, за надграждане , все повече залагат на обучения и на семинари. Това мнение изказа пред БНР Диана Стоянова, HR експерт, и даде съвет да се цени времето, защото то е най-ценният ресурс на хората . "В опита ми се е случвало, когато предложението за работа..
Пожар е възникнал през уикенда в землището на кюстендилското с. Еремия и е обхванал гора, като вече е угасен напълно, за което помогнал и падналият снощи дъжд, каза за БНР директорът на Горско стопанство-"Невестино" инж. Иван Иванов. 5 пожара са гасили екипи на районните служби "Пожарна безопасност и защита на населението" от региона в края на..
Депутатът от "ДПС - Ново начало" Калин Стоянов е внесъл днес следобед в Народното събрание проект за промени в Закона за Националната служба за охрана. С предложението му се отменя текст, съгласно който НСО осигурява транспортно дейността на администрацията на президента на републиката. В мотивите си депутатът от "ДПС-Ново начало" и бивш..
8 нарушения има 21-годишният Виктор Илиев, който се вряза с автомобил в автобус в ранните часове миналия петък. От СДВР заявиха за БНР, че нарушенията са за липса на технически преглед, аптечка и пожарогасител в автомобила. Постоянен арест за обвинения за катастрофата в София, в която загина лекар При една от..
Европейските лидери, които пристигнаха във Вашингтон, ще проведат "подготвителна среща" с украинския президент Володимир Зеленски, преди той да разговаря с американския си колега Доналд Тръмп във Вашингтон. Това съобщиха източници от Европейския съюз, цитирани от Франс прес. Според публикуваната програма на председателя на Европейската..
По повод вандалския акт срещу Регионалния исторически музей в Пазарджик, при който културната институция бе осквернена с хвърлени яйца и стъклени бутилки, е образувано досъдебно производство, под наблюдението на районната прокуратура. Поводът за посегателството е решение на Общинския съвет, което върна помещение на музея, ползвано от години, от..
Да има предсрочни избори в следващите месеци е въпрос на политическо оцеляване за Румен Радев, чийто мандат изтича през есента на 2026 г. Това каза пред БНР ПР експертът Диана Дамянова и уточни: "Той започва да си дава реална сметка, че след като изтече мандатът му, до 3-4 месеца ще падне огромният президентски ореол, който носи сега , и го..
За първи път в Кирково ще бъде изградена нова църква. Тя ще носи името "Свети Седмочисленици“ и ще се строи изцяло с дарения. За местните християни тя..
"Тази отсечка в двете посоки нощно време, а понякога и през деня, когато няма движение, е тестване на коли, мотори. Кой каквото има, всичко е на макс..
Промени в закона, които ще забранят на оптометристи в оптиките да преглеждат и предписват очила, предизвикаха недоволството на гилдията и от се..