Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители, които са се превърнали в любимци на габровските меломани.
Камерният ансамбъл "Софийски солисти" с диригент Константин Добройков открива Дните на 15 септември с творби на своите предишни ръководители, които тази година са юбиляри - Васил Казанджиев и Пламен Джуров. Квартет "Фрош" ще представи програма с фолклорен привкус - със струнни квартети от Георги Андреев, Вила Лобос и Роберт Шуман. Във вторник и сряда гостите ще пристигнат съответно от Добрич и Пловдив. Това са Българският камерен оркестър, воден от Арто Чифчиян, и Камерен хор на Пловдивската опера с диригент Драгомир Йосифов - с преобладаващо български композиции в програмите. А в четвъртък и петък сцената е поверена на домакините - на 19 септември концерт ще изнесат млади габровски инструменталисти, а на закриването Габровският камерен оркестър ще зарадва почитателите си с изключително разнообразна и малко позната музика. Солисти ще бъдат Анна Фурнаджиева - цигулка, Демна Гигова - виола и Мирела Валявичарска - чембало.
Всички концерти ще се състоят в Художествената галерия в Габрово. Билетите на цена от 5 лв ще се продават непосредствено преди събитията, има предвидени абонаментни карти и намаления за ученици, студенти и пенсионери над 65 г.
Фестивалът Дни на камерната музика се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Подробности за програмата диригентът Иван Стоянов разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...