Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Албин Курти обвини западните официални представители в отстъпчивост към Сърбия

Албин Курти
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Премиерът на Косово Албин Курти обвини западните официални представители в "отстъпчивост" към Сърбия, която по думите му е мотивирана от прекомерните страхове, че Белград може да се приближи още повече към Москва.

В интервю за Ройтерс Курти каза, че Европейският съюз не успява да играе ролята на "рефер" в прилагането на договореното с посредничеството на ЕС споразумение за нормализиране на отношенията между Белград и Прищина.

От инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. Сърбия се опитва да запази баланс между традиционно близките си връзки с Москва и отношенията си със Запада, който е съществен източник на инвестиции, отбелязва агенцията. Тя не се присъедини към западните санкции срещу Русия, но осъди инвазията.

Официални представители на ЕС и САЩ хвърлиха голяма част от вината върху Курти за липсата на напредък в прилагането на споразумението между Сърбия и Косово, сключено през март миналата година в Охрид, Северна Македония.

Курти обаче отхвърли тези твърдения и заяви, че Западът не обръща внимание на сръбските нарушения на споразумението.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДБ няма да подкрепи вота на недоверие

"Демократична България" няма да подкрепи вота на недоверие, но ще използва дебата за да отправи критики по темата за бюджета. Това коментира в кулоарите на парламента Атанас Атанасов: "Разбира се,  ще използваме вота на недоверие, за да изразим някои наши виждания по отношение изпълнението на бюджета, защото се оказва, че нашите предупреждения,..

публикувано на 02.07.25 в 09:58

Д-р Белослава Томова: Не сме втори клас лекари и не сме лесно заменими!

" Ние не искаме нещо, което е свръхмного и невъзможно . Дори не можем да се доближим на 1/3 от специалистите в някои европейски държави. Искаме едно регулиране на нашето заплащане, за да може всеки да има достойно заплащане ". Това заяви пред БНР д-р Белослава Томова от екипа на младите медицински специалисти, които участват в кръглата маса, на..

публикувано на 02.07.25 в 09:14

"Гугъл" е осъден да плати $314 млн. долара за злоупотреба с данни от мобилни устройства

Технологичният гигант "Гугъл" (Google), собственост на "Алфабет" (Alphabet), бе осъден във вторник да плати 314,6 млн. долара по колективен иск за използване на данни от мобилни устройства, базирани на "Андроид" (Android), без знанието на потребителите, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Искът е бил подаден през 2019 г. от името на 14 милиона..

публикувано на 02.07.25 в 09:09

Десетки арестувани на протест в подкрепа на Екрем Имамоглу в Истанбул

Протестът пред Общината в Истанбул, с който бяха отбелязани 100 дни от ареста на отстранения от длъжност опозиционен кмет Екрем Имамоглу, завърши с 42 арестувани, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая в профила си във Фейсбук.  Демонстрантите са задържани за отправяне на обиди към турския президент Реджеп Ердоган. Срещу..

публикувано на 02.07.25 в 09:05

Промени в наредбата за дроновете, транспортното министерство предлага по-строги мерки

Министерството на транспорта и съобщенията публикува за обществено обсъждане промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, които предвиждат по-строги мерки. Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове, в които изискванията са почти идентични с изискванията към центровете за..

публикувано на 02.07.25 в 08:26

Патриарх Даниил ще отслужи литургия в Бачковския манастир

Патриарх Даниил ще отслужи литургия в Бачковския манастир, след което участва в освещаването на Българо-Грузински духовно-културен център "Дарбази", създаден с подкрепата на грузинската общност у нас. Центърът е в памет на основателите на Светата обител Григорий и Абасий Бакуриани и грузинските богослови Йоан Петрици и Григорий - монаси от..

публикувано на 02.07.25 в 08:26
Цончо Ганев

Цончо Ганев: Потъваме в дългова криза още преди еврозоната

Влизането в еврозоната ще допринесе да потънем още повече в дълг, заяви пред БНР Цончо Ганев, заместник-председател на "Възраждане" и на парламента. За правителството разбирането за устойчивост на публичните финанси е да потънем още преди влизането в еврозоната в дългова криза , смята той. При 41 милиарда дълг преди настоящото управление..

публикувано на 02.07.25 в 08:11