Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Засилва се мигрантският натиск към Гърция, Атина иска промяна на условията по приемане

Мигранти пристигат с риболовна лодка на пристанището в Палеохора, остров Крит, 22 ноември 2022 г.
Снимка: Ройтерс

Атина настоява за промяна на условията по приемане на мигранти. Засилва се натискът от пристигащи на гръцките острови, съобщават от Морска охрана.

За едно денонощие на гръцките острови са пристигнали 168 мигранти, като се е наложило морска охрана да ги спасява в морето. Една жертва има до остров Кос.

От гранична полиция съобщиха, че през август 2840 мигранти са регистрирани на островите. Няма вече места за настаняване в лагерите, казаха местните власти.

Въпреки че Брюксел отказа да финансира гранична ограда в Еврос изграждането продължава, което слабо намали броят на влезлите нелегално, казаха местните жители.

Гърция започна дипломатически преговори с Ливан и Палестинската власт, защото Атина се страхува ,че напрежението в района ще засили мигрантския натиск, казаха депутати.

В същото време гърците защитават правата на мигрантите. След инцидент с починал сириец в полицейски участък в Атина имаше масови протести пред полицейските управления.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гюнер Тахир

Гюнер Тахир: Ако хората на Доган останат да подкрепят управлението, ще бъде наистина грешна стъпка

"Ако сега хората на Доган останат да подкрепят управлението, това означа, че приключюват всичко. Такава стъпка ще бъде наистина грешна".  Това коментира пред БНР Гюнер Тахир, основател на Националното движение за права и свободи, бивш член на ДПС. ДПС-ДПС решават във вторник дали да оттеглят подкрепата си за кабинета "От утрешното разширено..

публикувано на 31.03.25 в 08:30

На 1 април ще чуем националните сигнали за тревога

Утре, първи април, от 11 часа, ще бъде задействана сиренната система чрез излъчване на националните сигнали за тревога и край на тревогата, уведомиха от Министерството на вътрешните работи. Тестването на алармата ще бъде в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора, общинските центрове в..

публикувано на 31.03.25 в 08:24

Консултациите за съставяне на ново правителство на Сърбия започнват

Сръбският президент Александър Вучич заяви в петък, че консултациите за съставяне на ново правителство на Сърбия ще започнат днес. Според него управляващата Сръбска прогресивна партия, на която той е член, трябва да дойде при него и да предложи кандидат за премиер и да каже, че си е осигурила мнозинство.  Вучич: САЩ отложиха с още 30 дни..

публикувано на 31.03.25 в 08:21
Атанас Радев

Атанас Радев: Пеевски е като спасителен пояс. Връща ли се моделът "КОЙ"?

Пеевски си поставя дневния ред , който иска да се чува и да се повтаря. Ние сме в ситуация като при сглобката и се чудя защо от останалите политически субекти не чуваме някакво обяснение. Защо си премълчават? БСП и ИТН? Това каза в интервю за БНР политологът Атанас Радев. "Много е интересно какво се случва в политическите партии. Да не..

публикувано на 31.03.25 в 08:09

Изслушват двамата кандидати за главен архитект на Столичната община

Двама кандидати достигнаха до последния етап на конкурса за главен архитект на Столична община.  Това са арх. Георги Славов и арх. Богдана Панайотова, ĸoитo са допуснати до участие в интервю с краен резултат от практическия изпит най-малко 4 според системата за оценяване, одобрена от конкурсната комисия. Интервютата с двамата кандидати щe ce..

публикувано на 31.03.25 в 08:03

РЗИ с организация за имунизация с ваксината срещу менингококови инфекции

От днес в Регионалните здравни инспекции ще има създадена организация за имунизация с ваксината срещу някои групи бактерии, причиняващи менингит.  От здравното министерство обявиха, че ваксината ще се поставя след закупуване от желаещите възрастни или родители. РЗИ-тата с организация за ваксиниране срещу менингококови инфекции..

публикувано на 31.03.25 в 07:58
Държавен фонд

Пчеларите могат да кандидатстват за кредити от ДФЗ

От днес пчеларите могат да кандидатстват за кредити от Държавен фонд "Земеделие", за да реализират одобрените си проекти в сектора на пчеларството. Приемът ще се осъществява чрез Системата за електронни услуги. Възможност за кредитиране и получаване на предварителен финансов ресурс ще се предоставя за одобрени проекти в интервенциите за борба..

публикувано на 31.03.25 в 07:53