Президентът на САЩ Джо Байдън даде да се разбере, че се противопоставя на израелски сухопътни операции в Ливан, като призова за прекратяване на огъня в момент на изключително напрежение след убийството на лидера на "Хизбула" Хасан Насрала, предаде АФП, цитирана от БТА:
"Знам повече, отколкото си мислите, и съм съгласен, че те трябва да спрат. Трябва да прекратим огъня сега", заяви Байдън в отговор на въпрос дали е запознат с информацията за израелските планове за сухопътна инвазия в Ливан и дали е обезпокоен от подобен ход.
Мнението на Байдън идва в момент, в който американски източник каза, че Израел е започнал малки и прецизни трансгранични операции в Ливан и че по-голяма сухопътна операция е планиран.
Според американския източник се наблюдава позициониране на израелски военни по начин, който навежда на мисълта, че по-голяма сухопътна операция в Ливан е неизбежна, посочва Ройтерс.
Израел е информирал Вашингтон за извършването на ограничени сухопътни операции в Ливан, обяви по-късно американският Държавен департамент, предаде АФП:
"Те ни информираха за известен брой операции. Те ни казаха за момента, че става дума за ограничени операции, съсредоточени върху инфраструктура на "Хизбула" близо до границата, но ние продължаваме да разговаряме по този въпрос", заяви говорителят на Държавния департамент Матю Милър.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш е против всякакво сухопътно нахлуване в Ливан от страна на Израел, който продължава да нанася смъртоносни въздушни удари по страната, заяви неговият говорител.
"Не искаме да виждаме каквато и да е сухопътна инвазия", заяви говорителят на Гутериш Стефан Дюжарик на брифинг за медиите, предаде АФП.
Дюжарик повтори призива на Гутериш за деескалация и за прекратяване на огъня и изрази безпокойство за хуманитарните последици от ударите по Ливан.
Той също така заяви, че над 10 000 "сини каски" от мисията по поддържане на мира в Ливан не могат да патрулират в зоната заради интензивни боеве.
Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел също заяви, че трябва да се избягват всякакви по-нататъшни израелски операции в Ливан:
"Суверенитетът на Израел и на Ливан трябва да бъдат гарантирани. Всяка нова военна интервенция ще влоши ситуацията по един драматичен начин и трябва да бъде следователно избегната", заяви Борел след видеоконферентна среща на министрите на външните работи на ЕС. Той се включи в заседанието на министрите от Мексико, където е на посещение.
"ЕС трябва да поднови призива си за незабавно прекратяване на огъня между "Хизбула" и Израел", допълни Борел. "Гласът на дипломацията трябва да бъде чут и то от всички", подчерта той.
Външните министри на ЕС своето спешно заседание заради обстановката в Ливан призоваха към спокойствие и за прилагане на международното хуманитарно законодателство, предаде ДПА
По-рано и френският министър на външните работи Жан-Ноел Баро призова Израел да не предприема сухопътна инвазия в Ливан, като добави, че Франция ще увеличи подкрепата си за ливанската армия, предаде Ройтерс.
„Аз (...) призовавам Израел да се въздържа от всякакво сухопътно нахлуване и да прекрати огъня. Призовавам "Хизбула" да направи същото и да се въздържа от всякакви действия, които могат да доведат до дестабилизация на региона“, заяви Баро пред репортери по време на посещение в Ливан.
А Великобритания призова всички страни да се стремят към деескалация и прекратяване на огъня след израелските въздушни удари в Ливан: "Подкрепяме категорично правото на Израел да се защитава. Но нашето много ясно послание сега е всички страни да проявят сдържаност", заяви говорителят на министър-председателя Киър Стармър:
"Искаме да видим как всички страни се отдръпват от ръба на пропастта. Всяка по-нататъшна ескалация трябва да бъде избегната. Прекратяването на огъня ще осигури необходимото пространство за намиране на политическо решение, което е необходимо за осигуряване на мира в региона", каза той.
Германия съобщи, че вече е евакуирала от посолството си в Ливан персонала, който не е от първостепенно значение, заедно със семействата на служители и германски граждани, които са уязвими от медицинска гледна точка.
Същевременно стана ясно, че САЩ изпращат още няколко хиляди допълнителни военни в Близкия изток. Увеличеното присъствие ще дойде под формата на няколко ескадрили изтребители, заяви говорителката на Пентагона Сабрина Синг, цитирана от АП.
Допълнителните сили, които САЩ ще изпрати в региона, са ескадрили от бойни самолети Ф-15E Страйк ийгъл, Ф-16, A-10 и Ф-22 и необходимия за тях персонал по поддръжка. При самолетите по принцип има ротация и те заменят ескадрилите там, но сега и досегашните ескадрили и новите ще останат в региона.
Самолетите няма да бъдат предназначени за евакуация, каза Синг. Те ще са там за защита на американските сили, допълни говорителката.
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..