Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделските производители остават в протестна готовност, чакат среща с министър Петкова

Министърът на земеделието д-р Георги Тахов (на снимката) е уверил, че земеделските стопани ще получат цялата предвидена държавна помощ от 325 млн. лева
Снимка: БГНЕС

Заради забавените плащания по втория транш от т.нар. украинска помощ, земеделските производители запазват готовността си за протести.

Правителството отпусна 200 млн. лв. от договорените средства, но остават още 125 млн. лв., за които има към момента само уверение от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, че ще бъдат изплатени до края на ноември.
От срещата си при министъра, представителите на браншовите организации излязоха неудовлетворени и настояха за разговори с финансовия министър Людмила Петкова и за гаранции от премиера за изплащането на пълния размер на помощта. 
С министъра на земеделието Георги Тахов се срещнаха представители на зърнопроизводителите и на част от животновъдите.

Илия Проданов от Асоциацията на зърнопроизводителите съобщи, че до дни отпуснатите 200 млн. лв. ще постъпят по сметките на земеделците:

"Министерството на земеделието е пуснало нотификация към Европейската комисия за цялата сума на втория транш, което показва че волята на министерството е да плати цялата сума", отбеляза Проданов.

И въпреки това: "Като цяло ние нямаме нито една ясна гаранция кога и как ще бъдат изплатени втори транш на втори транш на украинската помощ", допълни колегата му Симеон Караколев от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

Затова производителите бяха категорични в настояването си за незабавна среща с министъра на финансите Людмила Петкова:

"Среща в министерството на финансите трябва да има в рамките на следващите дни";

"Няма как ние да коментираме предложените процеси от страна на министъра на земеделието без санкцията на министъра на финансите, може би и санкция на министър-председателя", коментираха земеделските производители сред срещата тази вечер. 

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава акцията за даряване на кръв за пострадалите от Кочани

И днес продължава кръводарителската акция на Българския червен кръст в подкрепа на пострадалите при пожара в Кочани млади хора, които бяха приети за лечение у нас. В София кръв ще може да се дари в спешната болница "Пирогов", в рапортната зала на втория етаж, от 9 до 14 часа. Десетки дариха кръв пред "Пирогов" за пострадалите в Кочани..

публикувано на 18.03.25 в 07:53
Дейвид Лами

Лондон обвини Израел, че нарушава международното право в Газа

Израел нарушава международното право в Газа, заяви официално Великобритания за първи път. Външният министър Дейвид Лами обвини правителството на Бенямин Нетаняху, че "обрича на глад“ децата в Газа. Дейвид Лами каза, че двуседмичната блокада на храни, горива и лекарства, наложена от Израел на Газа, е "ужасяващ и неприемлив акт". Той..

публикувано на 18.03.25 в 07:52

14 души са разследвани заради трагедията в Кочани

Кметът на Кочани Люпчо Папазов беше разпитан в местния съд във заради трагедията в дискотека в града, при която загинаха 59 души. Предстои да стане ясно дали ще му бъде повдигнато обвинение, съобщават медиите в Северна Македония. Вчера Папазов подаде оставка като градоначалник заради случилото се. По случая се разпитват бившият..

публикувано на 18.03.25 в 07:40

Ден на траур у нас заради трагедията с 59 жертви в Кочани

В България е Ден на траур в знак на солидарност с Република Северна Македония и почит към загиналите в пожара в дискотека в град Кочани от нощта срещу неделя, отнел живота на 59 души, над 150 бяха ранени. В памет на жертвите знамената на българските държавни институции днес ще бъдат спуснати наполовина. Огънят лумна в малките часове на..

публикувано на 18.03.25 в 07:35
Доналд Тръмп

Тръмп: Много елементи от мирното споразумение са договорени с Путин

Часове преди планирания за днес телефонен разговор между Доналд Тръмп и Владимир Путин американският президент каза, че "много елементи" от мирното споразумение за Украйна са били договорени с руския му колега. Доналд Тръмп използва акаунта си в социалната мрежа "Трут Сошъл", за да съобщи новината, часове преди планирания за днес сутринта..

публикувано на 18.03.25 в 07:25

Българският патриарх Даниил се помоли за загиналите и пострадалите при пожара в РС Македония

Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..

публикувано на 17.03.25 в 21:18
Дейвид Лами

Британският външен министър се обърна задочно към руския президент

На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня.  Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..

публикувано на 17.03.25 в 21:06