Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 2 г. фондът към Европейския инвестиционен съвет е одобрил над 250 компании, пет от тях са в България

5 български компании с европейско финансиране за иновации и високи технологии през последните две години

Светослава Георгиева, архив.
Снимка: БГНЕС

Пет български компании са получили европейско финансиране за внедряване на иновации и високи технологии през последните две години.

Парите са на Европейския иновационен съвет, чиято цел е насърчаването и развитието на иновационните предприятия.

Това съобщи председателят на УС на фонда на Европейския иновационен съвет Светослава Георгиева по време на международна конференция за финансирането на малките и средни предприятия, организирана от Българската търговско-промишлена палата. 

Програмата разполага с бюджет от 10 милиарда евро, като периодът на финансиране е до 2027 година и перспектива за удължаване, съобщи Светослава Георгиева и посочи целта на Европейския иновационен съвет - за подкрепа на развитието на иновациите и високите технологии в институциите и университетите и внедряването им в бизнеса до превръщането им в стартъпи.

Програмата предоставя до 2,5 милиона евро грантово финансиране за научни разработки и технологична готовност и рисков капитал до 15 милиона евро на най-добрите компании с бизнес модел, основан на наука и високи технологии.

"Секторите, които се подкрепят, най-иновативните  - роботика, квантови компютри, биотехнологии, изкуствен интелект, които са бъдещето на Европа и на света.

За последните две години сме одобрили вече над 250 компании, в които е инвестирано, пет от тях са в България. Така че, що се отнася за стартъпи и иновативни идеи, наистина България и София конкретно се справят доста добре".

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сдружение "Боец" готви още протести заради кризата с отпадъците в София

Гражданското сдружение "Боец" готви още протести заради кризата с отпадъците в столичните квартали "Красно село" и "Люлин". Тази вечер представители на сдружението се събраха пред пред централата на „ДПС-Ново начало“ на ул. "Врабча" 23 и блокираха за около час движението по бул. „Васил Левски“.  Представители на сдружението направиха купчина от черни..

публикувано на 10.10.25 в 23:10

Проф. Людмил Вагалински е носителят на голямата награда на изложението „Културен туризъм“

Археологът професор Людмил Вагалински е тазгодишният носител на голямата награда на Международното изложение „Културен туризъм“, което тази вечер беше закрито във Велико Търново. БНР е медиен партньор на форума.  Наградата за личност с принос в развитието на културния туризъм беше присъдена на професор Вагалински за археологическите проучвания на..

публикувано на 10.10.25 в 22:46
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев остава в ареста

Варненският кмет Благомир Коцев получи пореден съдебен отказ да излезе на свобода. Според Софийския градски съд по делото има достатъчно данни, че Коцев е част от престъпна група, действала в продължителен период в община Варна.  Според съдия Силвия Русева, не просто не са опровергани данните за участие в организирана престъпна група, но те са и..

публикувано на 10.10.25 в 22:21

Неназован чуждестранен инвеститор е бил разпитан като свидетел по делото срещу кмета на Варна

Чуждестранен инвеститор с тайна самоличност е бил разпитан вчера по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев. Той е разказал, че са му били искани пари, част от които за Коцев, за да реализира три проекта във Варна. Това стана ясно по време заседанието на Софийския градски съд по молба на Коцев за промяна на мярката му за неотклонение...

публикувано на 10.10.25 в 21:05
Кметът на Монтана Златко Живков

След година забавяне в Монтана започва поставяне на безплатни климатици

След повече от година забавяне в Монтана започва поставяне на безплатни климатици. Монтажът ще стартира след месец. 4100 климатика трябва да бъдат поставени до Нова година. В Монтана има най-много желаещи за безплатни отоплителни уреди в страната Повече от година жителите на Монтана и общината чакаха да подменят печките на твърдо гориво с..

публикувано на 10.10.25 в 20:30

Проф. Людмил Вагалински е носителят на голямата награда на Международното изложение "Културен туризъм"

Археологът професор Людмил Вагалински е тазгодишният носител на голямата награда на Международното изложение "Културен туризъм", което тази вечер беше закрито във Велико Търново. БНР е медиен партньор на форума. Наградата за личност с принос в развитието на културния туризъм беше присъдена на професор Вагалински за археологическите..

публикувано на 10.10.25 в 19:42

Продължава заседанието на СГС по мярката за неотклонение на Благомир Коцев

Софийският градски съд решава да пусне ли от ареста варненския кмет Благомир Коцев. Защитата мотивира молбата за промяна на мярката му за неотклонение - само 2 седмици, след като състав на Софийския апелативен съд му отказа - с повторния разпит на бившия заместник на Коцев Диян Иванов, в който той заявява, че е бил принуждаван със заплахи да свидетелства..

публикувано на 10.10.25 в 19:37