Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кръгла маса, посветена на българите, живеещи извън страната

Снимка: Кирил Фалин

"В България не правим достатъчно за българите извън страната ни". Това каза пред репортери, преди да се включи в кръгла маса "Българите на Балканите отвъд границата след 1878 г. Кодът на оцеляването", на която домакин е Кюстендил, вицепрезидентът Илияна Йотова. 

Тя отново повтори, че президентството не прави разлика между българите, която живеят тук, на територията на страната, и тези извън нейната територия.

Йотова даде и конкретен пример със сънародниците ни в Сърбия.  

"Много стари са част от проблемите, които имаме с българската общност специално в Сърбия. Недостигът на български учебници, избягване на наименованието български език и -забележете, в някои случаи се говори за така наречения шопски език. Аз такъв език не познавам и не зная коя точно езикова номенклатура, световна, международна или европейска ползват тези, които го употребяват. Недостатъчната реклама на българските училища в добрия смисъл на думата - говоря за училището в Цариброд, двете училища, говоря и за Босилеград".

Тя обобщи:

"Винаги съм склонна за това да мисля, че недостатъчно правим и ние, недостатъчно активни сме в България. Стар проблем е и това кой и как най-вече отговаря за правата и интересите на нашите общности. За съжаление при нас този въпрос е разхвърлян в няколко институции, колкото и да се опитваме да се координираме помежду си, трябва специално внимание, естествено то е насочено към изпълнителната власт. А личното ми мнение е, че там има още много какво да се желае в тази област. Аз искам да повторя още веднъж пред всички вас, че за нас в президентската институция няма разлика между българите, които живеят на територията на България и българските общности зад граница. Смятам, че България и като страна член на Европейския съюз е достатъчно силна, има достатъчно силни лостове в ръцете си, за да може да защити правата на всяка една българска общност зад граница, особено в така наречените исторически диаспори, които за съжаление и днес в 21 век една част от тях са подложени на поне опити за  асимилация".

Във форума участват представители на българската общност от балканските държави Косово, Северна Македония, Сърбия, както и от Турция. Кръглата маса се организира в рамките на проекта "Българите на Балканите отвъд границата след 1878 година - кодът на оцеляването" към фонд "Научни изследвания" към Министерството на образованието и науката. Ръководител на проекта е професор Боряна Бужашка от Университета по библиотекознание и информационни технологии с участието на преподаватели от висшето учебно заведение, изследователи от института за исторически изследвания при Българската академия на науките. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиерът инспектира ремонта на пречиствателна станция "Ясна поляна"

Министър-председателят Росен Желязков ще участва днес в инспектирането на приключилите ремонтни дейности и цялостна реконструкция на пречиствателна станция "Ясна поляна". Инвестицията е за над 22 млн. лв. и гарантира сигурното водоснабдяване и високо качество на питейната вода за жителите и гостите по Южното Черноморие. На събитието,..

публикувано на 13.07.25 в 08:49

Приключва първият за годината детски православен лагер в Клисурския манастир

Първи за годината православен лагер за деца приключва днес в Клисурския манастир "Св. св. Кирил и Методий". През седмицата малчугани от различни краища на страната се обучаваха в християнската религия, пяха и играха сред природата. Началото на детския православен лагер в Клисурския манастир се поставя през 2013 година. От тогава до сега..

публикувано на 13.07.25 в 08:45

Над половината регистрирани безработни - без квалификация и специалност

57 процента от всички регистрирани в бюрата по труда безработни или близо 83 000 души, са без професионална квалификация и специалност, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта. Съгласно Националния план за действие по заетостта за 2025 година синдикалните и работодателските организации започват изпълнението на проекти за обучение и..

публикувано на 13.07.25 в 08:30
Министър-председателят на Северна Македония Християн Мицкоски

Мицкоски обвини София в "опит за асимилация" и "инженерство на идентичността"

Не очаквам източният ни съсед да изпрати по-различно послание, заяви премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски, цитиран от МИА.  Той каза това вчера в Охрид по повод реакциите на официална София след изявлението му за българския министър на външните работи Георг Георгиев, посочва БТА. МВнР реагира остро на изявление на..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

На Острова: Над 70 ареста на пропалестински протести

Седемдесет и един ареста са извършени по време на протести в Обединеното кралство срещу обявяването на "Палестинско действие" за терористична група, съобщи британската полиция. Силите на реда в Лондон, Кардиф и Манчестър извършиха редица арести по подозрение за терористични престъпления.  Групата "Палестинско действие" беше забранена от..

публикувано на 13.07.25 в 07:58

Италия: Емилия-Романя е най-разтревожена от митата на САЩ

Митата от 30% на Доналд Тръмп, обявени за европейските страни, в Италия разтревожиха най-много област Емилия-Романя, за която САЩ са първа експортна дестинация. Областният управител Микеле Де Паскале призовава за незабавна намеса, защото "спешно е необходим сплотен и ефективен отговор на европейско и национално ниво", пише ежедневникът..

публикувано на 13.07.25 в 07:45
Младите лекари в Университетската държавна болница

За добрите примери и лекари в Университетската държавна болница "Канев" в Русе

След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както законодателен, така и ментален. Как стои тази тема в Русе и най-голямата болница? 61 са лекарите-специализанти, които работят и учат в Университетската държавна болница "Канев" в Русе. Ще сме още по-точни..

публикувано на 13.07.25 в 07:45