Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Файненшъл Таймс: САЩ "искат" да осигурят до 20 милиарда долара заем за Украйна

Снимка: Facebook /Украински въоръжени сили

Съединените щати "искат" да изпълнят обещанието си да осигурят до 20 милиарда долара заем за Украйна, който ще бъде изплащан с приходите от замразените руски активи в чужбина, твърдят неназовани източници на вестник "Файненшъл Таймс". Очаква се новината да бъде потвърдена идната седмица от финансовите министри на Г-7, които се събират на 25 октомври във Вашингтон. 

Поради понесените значителни загуби от руското нашествие, украинското правителство може да финансира едва половината от разходите си, а за останалите разчита на заеми и грантове от чуждестранните си партньори.

20-те милиарда са американският дял от общо 50 милиарда долара, които бяха обещани от Седемте още през юни. Европейската комисия е готова да осигури по-голямата част от сумата. Преговорите за структурирането на заема обаче се проточиха с месеци, поради желанието на Вашингтон да получи гаранции, че руските активи, които ще служат като обезпечение за заема, ще останат блокирани в Европа поне през следващите три години, а не за 6 месеца, както е в момента. Тригодишният срок не бе уреден и тази седмица, поради ветото на Унгария. На срещата си в четвъртък европейските лидери се опитаха, но не можаха да убедят унгарския премиер Виктор Орбан да отстъпи. 

Според "Файненшъл Таймс" Съединените щати са склонни при това положение да се съобразят с унгарското вето и да ускорят отпускането на заема за Киев. Администрацията на Джо Байдън иска финансирането да бъде осигурено до края на годината, поради съображението, че ако спечели президентските избори Доналд Тръмп може да отреже всякаква помощ за Киев.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юбилейно издание на Седмица на гората

От 100 години България празнува професионалния празник на лесовъдската колегия Седмица на гората. По традиция официалната програма ще започне с молебен за съхраняване на българските гори. Службата ще се проведе в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" от 11 часа и ще бъде отслужена от патриарх Даниил. Юбилейното издание на..

публикувано на 07.04.25 в 08:36
Юлиан Войнов

Юлиан Войнов за митата на Тръмп: Нещата вървят в тревожна посока

Турбуленциите ще продължат с пълна пара и тази седмица. Най-вероятно ще видим още спад на борсовите индекси, разпродажби на акции, много е вероятно да започнат и реципрочни мерки на някои държави. Това прогнозира пред БНР икономическият и финансов анализатор Юлиан Войнов във връзка с въведените мита от Доналд Тръмп. "Нещата вървят..

публикувано на 07.04.25 в 08:19
Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху - архивна снимка от 2017 година

Нетаняху обсъжда с Тръмп митата и Газа

Търговските мита и ситуацията в Газа ще са основни теми на срещата между Доналд Тръмп и гостуващия му израелски премиер Бенямин Нетаняху. Тя се случва на фона на нарастващ брой цивилни жертви на войната и признанието на Израел, че погрешка е бомбардирал конвой от линейки. По последна информация от ивицата журналист и още един човек са..

публикувано на 07.04.25 в 08:15
Президентът на Сърбия Александър Вучич

Вучич възложи на непартиен кандидат да състави кабинет

Президентът на Сърбия Александър Вучич възложи мандат за съставяне на правителство на проф. д-р Джуро Мацут, който е лекар ендокринолог, предаде БТА. Вучич обяви номинацията тази вечер по време на обръщение към нацията и каза, че кандидатът за министър-председател има впечатляваща биография. Сръбският президент започва консултации за..

публикувано на 07.04.25 в 08:10
Ясен Ишев

Инж. Ясен Ишев: Стига фирмите да дават комисионни и после няма пари за асфалт

По 2 млрд. лв. годишно са необходими за подобряване на пътната мрежа в продължение на 10 години, за да имаме хубави и качествени пътища. За тази година са определени 1,2 млрд. лв., а само за обследване за необходими 35 млрд. лв., каза инж. Ясен Ишев, председател на Научно-техническия съюз по транспорта и специалист по пътно..

публикувано на 07.04.25 в 08:08

Здравните служители отбелязват професионалния си празник

Отбелязваме Световния ден на здравето, който е професионален празник на работещите в хуманната медицина. У нас от 2006 година денят е обявен за Професионален празник на здравеопазването. Статистиката показва, че в България практикуват близо 30 хиляди лекари и над 44 хиляди професионалисти по здравни грижи, като медицински сестри, лекарски..

публикувано на 07.04.25 в 08:02
Янка Такева

Съюзът на българските учители се включва в дискусиите за предмета "Добродетели и религии"

Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии". Председателят на училищния синдикат Янка Такева ще дискутира темата "Добродетели и религии" в българското училище заедно с представител на Светия Синод на БПЦ. Идеята за промяна в учебната програма е на..

публикувано на 07.04.25 в 07:56