Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италия одобри указ за мигрантите и сигурните страни

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Министерският съвет на Италия одобри нов указ за преодоляване на съдебните пречки и за разрешаване на прехвърлянето на мигранти в Албания съобразно споразумението между Италия и Албания. 

Преди дни, съдът в Рим се позова на решение на Европейския съд от 4 октомври относно определянето сигурността на една страна, от която произхождат мигрантите. Поради това, първите 12 мигранти от съответния център за пребиваване, създаден от Италия в Албания, бяха върнати в Италия.

Министерският съвет одобри този указ за мигрантите с цел да се преодолее задънената улица след решението на съда в Рим да не валидира задържането на 12-те мигранти в центъра за пребиваване в Албания, тъй като идват от несигурни страни. 

Поради това, новата разпоредба съдържа списък с безопасните държави от първоначалните 22. На специална пресконференция вътрешният министър Матео Пиантедози каза, че в новия списък, безопасните страни са 19 без да ги изброи, като посочи, че са изключени Камерун, Колумбия и Нигерия, тъй като е "взета предвид териториалната им цялост".

Пиантедози уточни, че указът е в съответствие с европейски регламент, който трябва да влезе в сила през юни 2026 г. Министърът на правосъдието Карло Нордио каза, че съдиите в Рим не са разбрали добре решението на Европейския съд и освен това, задача е на държавите да определят кои страни са несигурни. Италия ще преразглежда периодично списъка на безопасните държави. 


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Великобритания е решена да поставя миграцията в дневния ред на всяка международна среща

Британският външен министър Дейвид Лами е наредил на служителите на министерството да работят така, че винаги да поставят справянето с миграционната криза в дневния ред на всяка международна среща, съобщи "Индипендънт“. Това се случва, докато правителството се готви да представи дългоочакваната си “Бяла книга” за миграционната политика и докато..

публикувано на 11.05.25 в 14:49

Примирието между Индия и Пакистан засега се спазва

Нестабилното примирие между Индия и Пакистан се запази като цяло през последното денонощие, като се съобщава само за отделни нарушения. Делхи: Ще се откажем от ескалация, ако Исламабад отговори със същото Споразумението за прекратяване на огъня между двете страни, които разполагат и с ядрен потенциал, беше постигнато с активна дипломация и натиск..

публикувано на 11.05.25 в 14:21
Мария Захарова - говорител на руското външно министерство

Москва: Първо преговори, след това евентуално прекратяване на огъня

Първо преговори, после можем да говорим за прекратяване на огъня. Така говорителят на руското външно министерство Мария Захарова разясни снощния призив на Владимир Путин за преки разговори между Русия и Украйна в Истанбул. В Украйна изглежда не са разбрали изявленията на руския президент, заяви Захарова за ТАСС. По думите ѝ двете страни..

публикувано на 11.05.25 в 14:05
Президентът Румен Радев

Румен Радев: Неразбираем е отказът да се проведе референдумът, който предлагам

"Надявам се народните представители да изпълняват своите ангажименти не само към еврозоната, но и към демокрацията и към българския народ", заяви пред журналисти в Пирдоп президентът Румен Радев, който по-рано тази седмица предложи референдум за присъединяването към еврозоната. Деница Сачева: Президентът няма за цел да пита, а да използва..

публикувано на 11.05.25 в 13:52

От Кюстендилско и Радомирско заедно срещу проектите за фотоволтаици в района

От Кюстендилско и Радомирско ще обединят усилията си срещу проектите за изграждане на фотоволтаици в района, казаха активисти. По-конкретно заради паркове, които се изграждат по склоновете на Конявската планина. Както БНР информира, жителите на близкото кюстендилско с.Коняво се обявиха категорично срещу нов проект за фотоволтаична централа в..

публикувано на 11.05.25 в 13:18
Андрий Ермак

Киев: Първо е нужно 30-дневно примирие, после следва всичко останало

Първо е нужно е 30-дневно примирие, после следва всичко останало. Така ръководителят на президентската администрация в Киев Андрий Ермак разясни позицията на страната му, след като руският президент Владимир Путин излезе с идея за преки преговори следващата седмица. Володимир Зеленски определи предложението като позитивен знак, но поиска..

публикувано на 11.05.25 в 13:14

Всяко четвърто дете в Гърция е с психически проблеми

Повече грижи за психическото здраве на учениците въвежда гръцкото министерство на образованието след шокиращи данни на гръцките психиатри. Министреството на образованието обсъжда със специалисти промяна в програмата по психическо здраве на учениците. Официално проучване на психиатрите в Гърция шокира с данни, че всяко четвърто дете има..

публикувано на 11.05.25 в 13:06