Едва 15% от българите биха станали приемни родители. 68 на сто категорично отказват, а 17% не могат да преценят дали биха приели такава роля. Това сочат данни от социологическо проучване, проведено от агенция "Тренд", по повод Деня на приемния родител и приемната грижа.
Тревожните данни показват ниска обществена готовност да се подкрепят деца чрез приемно родителство, коментират от Националната асоциация за приемна грижа. Причините за този отказ са различни, но основният фактор е липсата на достатъчна информация и разбиране за процеса на приемно родителство.
Жените са по-склонни да станат приемни родители в сравнение с мъжете, сочи още проучването.
По-високият икономически статус има връзка с по-голяма готовност за приемна грижа - хората с доходи над 2000 лв. проявяват значително по-голям интерес, отколкото тези с по-ниски доходи.
Образованието също има ключова роля - хората с висше образование са значително по-склонни да обмислят приемна грижа.
60 на сто от съгласилите се да са приемни родители биха приели тази обществена задача, без значение дали получават пари за това.
11% от анкетираните обаче биха се съгласили да станат приемни родители само срещу пари.
Приемната грижа се развива в условията на обществено неразбиране и намаляващ интерес, коментират от Асоциацията и допълват, че у нас има близо 400 приемни семейства, при които няма настанени деца.
6% от участниците в националното допитване никога не са чували за приемната грижа.
Съд в Истанбул отхвърли обжалването на ареста на отстранения кмет на града Екрем Имамоглу, което адвокатите му внесоха миналата седмица, предаде ТРТ Хабер, цитирана от БТА. МВР на Турция отстрани Имамоглу от кметския пост в Истанбул Пета поредна вечер на протести в Турция след ареста на Екрем Имамоглу Над 2 млн. са участвали в митинг в..
Британският енергиен гигант "Бритиш петролиум", който наскоро отложи постигането на целите за намаляване на въглеродните емисии, за да се съсредоточи върху по-печелившия добив на изкопаеми горива, обяви, че е разкрил нови залежи на петрол край бреговете на Мексиканския залив, преименуван наскоро от президента на САЩ Доналд Тръмп на Американски залив,..
Денонощен контрол по водоемите в област Монтана започва от утре. От 15 април се въвежда забраната за улов на риба във водоеми до 500 метра надморска височина заради пролетно-лятното размножаване. Засиленият контрол ще бъде по вътрешните водоеми и реки в област Монтана. Общата забрана влиза в сила от 15 април и ще продължи до края на май , съобщи..
Окръжният съд в Хасково определи мярка за неотклонение "Парична гаранция" в размер на 45 000 лева спрямо кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер, като смекчи досегашната му мярка за процесуална принуда "Домашен арест". Заседанието за обжалването на мярката продължи три часа. Съдът в Пловдив пусна кмета на Минерални бани в домашен..
Федералната антимонополна служба на Германия даде зелена светлина на италианската банка UniCredit за придобиване на дял в германския си конкурент Commerzbank. Правителството в Берлин обаче критикува тази сделка, като дори я описа като враждебна. Италианската банка UniCredit може да увеличи своя дял в германската Commerzbank до максимум 29,99 процента...
Петима телефонни измамници са заловени при специализирана полицейска операция, проведена в град Ветово на територията на Областната дирекция на МВР в Русе. Жертвите им са граждани на България и Гърция. Специализираната полицейска операция е проведена на 10 април и при нея са заловени пет лица, които са създали група за телефонни измами: "В имота, в..
Десетки хора за пореден път заявиха, че искат по-ефективни присъди за насилниците на животни. Демонстрацията се проведе пред Народното събрание в София и е четвъртата подред за последния месец. Протести срещу насилието над животните ще се проведат в над 20 града Мила Попдимитрова от гражданска организация КАЖИ обобщи исканията на..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
В България строежът и поддръжката на пътища се правят по корупционни схеми, след което резултатът е нулев, а само корупцията цъфти . Това заяви пред..