В 53 секции упражниха правото си на глас българите живеещи в САЩ. Заради голямата часова разлика българите живеещи по тихоокеанското крайбрежие приключиха с гласуването около 5 часа българско време.
445 наши сънародници, живеещи в района на Чикаго дадоха своя глас в изборите за 51-и Парламент в секцията в Маунт Проспект. 282-ма от тях са предпочели машинния вот. Изборният е протекъл без нарушения, а най-много гласове са пуснати за Политическа партия "Възраждане", следвани от "ПП-ДБ“, а на трето място е партия "Величие".
Освен в генералното консулство в Чикаго, дом на най-голямата българска общност зад океана, българите там можеха да гласуват в още 7 секции.
Една от секциите, където гласуването приключи последно на територията на САЩ е тази в Сънивейл – Сан Хосе в Силициевата долина. Ето какво разказа за протичането на изборния ден председателят на секционната комисия Никола Борисов:
"Изборният ден започна нормално в 7:10 ч. Избирателната активност беше добра - 200 гласоподаватели за целия ден. Протече нормално изборният ден, без произшествия, без проблеми при преброяването на резултатите. Най много гласове имаше за "Продължаваме промяната", а след това – "Възраждане" и ГЕРБ. След преброяване на гласовете тук и попълване на протокола, обикновено около 3 часа след приключване на изборния ден ЦИК е приела резултатите и освобождава комисията да си ходи".
Впечатленията в Чикаго са, че този път активността е по-голяма от тази на предходните избори през юни, предаде кореспондентът на БНР Елена Цанева. Въпреки това едва ли гласувалите ще бъдат повече от 2 500 - 3 000 човека, а в района на Ветровития град живеят между 150 и 200 000 души. Костадинка Георгиева, която от 25 г. живее в Чикаго сподели пред БНР, че не вярва на сегашните управляващи.
Друг избирател - Бойко Чавдаров заяви.
"Учудва ме слабата активност, която вече години продължава на избирателите. Огромен процент от хората не излизат да гласуват, а негодуват. Това не мога да го разбера. Стигам до извода, че трябва да се промени Конституцията и да не бъде право да гласуваш, а задължение".
Във Вашингтон потокът от гласуващи в секцията на Димитър Пешев Плаза бе постоянен, с което бе затвърдена репутацията на секцията като една от най-активните по Източното крайбрежие. Тук дори на миналия вот, когато бе отбелязан рязък общ спад в участието гласувалите са били в традиционните граници – в диапазона на 400.
За Филип Янков това беше второто участие в избори, след като неотдавна е навършил 18 години. Той сподели, че е гласувал за една от основните партии.
"Аз бях тук преди няколко месеца пак за парламент и сега се връщам за втори път. Не знам още колко пъти ще трябва да се върна. Не знам кога точно, но в един момент мисля, че ще се стегнем и нещо ще се получи".
Вартан в той се изненада в броя на гласуващите за ГЕРБ, но изрази и разочарование:
"Трудно се вижда светлина в дъното на тунела. Не мога да разбера колко избора трябва да има, за да за да стигнем до някакъв резултат да има правителство".
Друг избирател, който видя резултатите, каза, че е очаквала по-малко гласове за "Възраждане", като допълни: "Омръзна ни да ходим на избори".
Но български избиратели в САЩ гласуват, и то редовно. Общността тук е една от най-активните. Тя използва социалните мрежи, лични контакти и събития, за да мотивира хората да гласуват. В същото време българите тук гледат на изборите - освен като на възможност да определят посоката на политиката в страната, и като на възможност да поговорят на български език за темите на деня, а и да се видят с други българи. Това може да мотивира някои да се явят на вота. На някои места се предлагат и стимули за гласуване. Един пример идва от секцията в Вирджиния Бийч, Вирджиния:
"Инициативата се казва "Рано пиле рано пее", сподели Евгений Иванов, който от няколко години подпомага организацията и ръководенето на избирателна секция там.
"Решихме от няколко години да експериментираме и на първия избирател, който дойде да гласува, да връчваме сертификат, с който да му благодарим за неговата гражданска активност. На сертификата се подписваме всички членове на комисията и така се надяваме да насърчим повече българи да гласуват и да участват в изборите".
В началото на инициативата е имало избирател, който е бил в секцията още преди отварянето ѝ, а тази година сертификатът е бил връчен на избирател, дошъл към 08:30 сутринта.
Повече по темата – чуйте в звуковия файл.
След среща с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, премиерът Росен Желязков обяви, че цел на разговорите е било да се потвърди взаимното доверие между новото българско правителство и новата комисия. Желязков обясни, че от българска страна са споделени всички притеснения във връзка с глобалните предизвикателства и мястото..
Говорителката на Белия дом Каролайн Левит потвърди, че федералните служители, работещи т.нар. дайвърсити офиси, излизат от днес в принудителен платен отпуск, тъй като новата администрация на Доналд Тръмп е наредила закриването на тези програми, предаде АФП. "Изпратете съобщение на всички служители на ДЕИ офисите (DEI - Diversity, Equity,..
От днес до 30 януари в Благоевградска област е обявена грипна епидемия и са въведени всички необходим мерки за ограничаване на разпространението на вируса. Учениците обаче няма да излизат в грипна ваканция, няма да се затварят и детски градини. Ако се наложи промяна, то причината ще е заради по-високия процент на заболели учители. Според..
Нов случай на блъсната жена на пешеходна пътека в Пазарджик. Пострадалата е 40-годишна. Тя е транспортирана в многопрофилната болница в града. Няма яснота какво е състоянието ѝ. Инцидентът е станал преди обед, на пешеходна пътека на бул. "Мария Луиза". При ляв завой, жената, която е шофирала, не е успяла да реагира на пешеходката, стъпила..
Финансовото състояние на държавата е много тежко и дори трябва да се търси наказателна отговорност на бившия финансов министър Асен Василев. Това коментира пред БНР председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов. "Ами фактът за съжаление е така. Просто Асен Василев за всичко лошо, което се сетите, включително наказателна отговорност, според мен,..
От ПП-ДБ ще приемат да излъчат заместник-председатели на постоянни комисии, заяви депутатът Ивайло Мирчев. "Най-вероятно "да", но това е детайл. Право на управляващите е и показване на стил, на начин, по който те смятат да управляват оттук нататък! Ние се ангажираме да бъдем конструктивни и да си свършим работата в рамките на възможностите,..
Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов отхвърли упреците, че с решението да не се дадат председателски места в постоянните парламентарни комисии на опозицията се прави опит да се предотврати контрола върху изпълнителната власт. Той се мотивира с необходимостта от спешни действия. "Кашата е такава, че трябва да се взимат..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..