Президентът на Украйна Володимир Зеленски обвини западните поддръжници на страната, че наблюдават безучастно струпването на севернокорейски войници от Русия близо до границата между Суми и Курск.
Десетки дронове бяха насочени към Киев рано тази сутрин, предизвиквайки пожари и щети в най-малко шест района на украинската столица. Във втория по големина украински град - Харков, ранените от снощното ракетно нападение са повече от 40.
Не друг, а Държавният департамент на САЩ съобщи през седмицата, че 8 000 войници от Пхенян са дислоцирани в Курска област, където продължават сраженията между руски и украински войски. В снощното си обръщение Зеленски упрекна именно Съединените щати и още две европейски държави за отказа им да разрешат да използва западно оръжие срещу тази заплаха:
"Виждаме всички места, където Русия трупа войниците от Северна Корея на своя територия - всичките им лагери. Можехме да ги ударим превантивно, ако имахме възможност да ударим толкова надалеч. Но това зависи от партньорите ни. Вместо обаче да осигури тази далекобойност, Америка стои и наблюдава. Великобритания наблюдава, Германия наблюдава. Всички чакат севернокорейските военни да започнат да нападат украинците".
Ако се съди по сводката на руското министерство на отбраната, войските му продължават успешното си настъпление в източна Украйна. От ведомството твърдят, че е превзето село Курахивка, което е недалеч от промишления център Курахове в южен Донбас. В руски ръце е паднало и село на десетина километра от Борова - градче в Харковска област, което се намира между транспортните възли Купянск и Изюм. Евакуацията на няколко хиляди местни жители започна миналия месец от украинските власти.
Руските успехи се дължат на продължаващия недостиг на войници и бойна техника на украинската армия, както и на ограниченията, които западните партньори й поставят, посочи пред БНР анализаторът Микаел Герстад от лондонския Международен институт за стратегически изследвания.
"Тези проблеми се влошават от невъзможността на Украйна да нанася удари по логистиката на руснаците дълбоко в тяхна територия. Недостигът на боеприпаси за зенитните системи пък означава, че украинците не могат да държат руските бомбардировачи достатъчно надалеч от фронта".

Турска фирма ще чисти районите "Илинден", "Надежда" и "Сердика", които попадат в Зона 4 на Столичната община. Настоящият договор е валиден до 7 януари, следващата година. Прекратява се обществената поръчка за сметосъбиране и сметоизвозване в Зона 3, която обхваща районите "Изгрев", "Слатина" и "Подуяне". Възлага се дейностите в Зона 6 - "Люлин",..
Комисията за контрол на службите отново не проведе заседание днес. Според ротационния председател Златан Златанов от "Възраждане" причината е, че депутатите от управляващото мнозинство са отхвърлили дневния ред. Днес трябваше да бъде изслушан изпълняващият длъжността председател на ДАНС Деньо Денев за изборите в Пазарджик. Ето какво..
Временно е затруднено движението по пътя Ямбол - Елхово в района до "Каравеловското ханче". Екипи на полицията регулират движението към Граничния пункт Лесово. Малко преди 18 часа там се е запалил в движение ТИР, няма пострадали. В момента огнеборци гасят пламъците, предаде кореспондентът ни Даниела Костова.
С 10 гласа за и 4 против Надзорният съвет на НОИ утвърди план-сметката на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Представителите на държавата - 8 на брой плюс председателя на Надзорния съвет на НОИ Ася Гонева и една от бизнес организациите са дали подкрепа за това осигуровките осигуровките през следващата година, както и максималният..
Намаляването на американските войски на източния фланг на НАТО не е равносилно на изтегляне от Европа и това няма да промени средата за сигурност. Това обяви американската армия, след като по-рано се появиха съобщения от румънското министерство на отбраната, че Вашингтон е съобщил на Букурещ и на други свои съюзници, че се готви намаляване на..
От догодина минималната заплата на лекар без специалност у нас трябва да бъде 1860 евро, а на медицинска сестра - 1550 евро. Това е записано в приложение към проектобюджета на Здравната каса (НЗОК), одобрен на заседание на Надзорния съвет. За да гарантира тези възнаграждения, държавата ще отпусне допълнителни 260 милиона евро. Все още не е ясно към..
Изложба, посветена на бесарабските българи, чиито ден отбелязваме днес, беше открита в Народното събрание. Автори на картините са художниците от български произход Иван Шишман и дъщеря му Злата. "Българското послание от Бесарабия“ е озаглавена експозицията, а събитието се организира по инициатива на председателя на комисията по култура и..
"Знаехме, че д-р Хасърджиев има лични проблеми. От много време се опитвахме да му помогнем. Но той не желаеше да потърси психологическа или каквато и..
"Съединението срещу Задкулисието ” е новата книга на историка Стефан Дечев, който з авършва "История" в Софийския университет, специализира в..
Основният проблем в момента е липсата на каквато и да е прозрачност в договорките за управлението . Това мнение изрази пред БНР Румяна..