Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сузи Уайлс ще е началник на кабинета на Тръмп в Белия дом

Снимка: АП/БТА

Сузи Уайлс, дългогодишен функционер на Републиканската партия, ще бъде назначена като началник на кабинета на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом.

Сузи Уайлс е първото бъдещо назначение, което Доналд Тръмп обяви след спечелването на изборите и първата жена, която ще заеме поста началник на кабинета на президента. Тя е близък сътрудник на Тръмп от години и е работила по неговите предизборни кампании.

"Ню Йорк Таймс" припомня, че при първия си мандат Тръмп смени цели четирима началници на своя кабинет, а Сузи Уайлс се е доказала, че може да работи в синхрон със стила на новоизбрания президент.

Уайлс получи признание, както в партията си, така и извън нея, за успешно проведената и дисциплинирана кампания на Тръмп и още преди това беше считана за основен фаворит за бъдещия пост.

Междувременно Джо Байдън ще стане първият действащ президент, който преди края на мандата си ще посети тропическите гори на Амазонка .

Това ще стане по-късно този месец по време на пътуване до Бразилия, което ще бъде част от латиноамериканска обиколка, в рамките на която Байдън ще вземе участие в две срещи на върха.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Румен Радев

Радев: Депутатите трябва да се съобразят с искането за референдум за еврото

Президентът Румен Радев заяви, че депутатите трябва да се съобразят с внесеното от него през май искане за референдум за еврото, след като Конституционният съд се произнесе в полза на разглеждането му. Държавният глава посочи, че единственото, което депутатите трябва да направят, е да отидат в деловодството на НС и да се запознаят с решението..

публикувано на 19.11.25 в 11:12
Ангел Кънев

Прокуратурата проверява условията, в които пребивават Благомир Коцев и Никола Барбутов

Прокурори от Софийската градска прокуратура ще проверят условията в затвора, в които пребивават кметът на Варна Благомир Коцев и бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов след преместването им от ареста на Нациооналната следствена служба. Това каза заместник-градския прокурор на София Ангел Кънев по повод твръдения на близки и съпартийци..

публикувано на 19.11.25 в 10:56
Изглед към Акропола в Атина.

Атина няма да изпраща военни в Украйна, но се готви за всички сценарии

Гърция няма да изпраща свои военни в Украйна, но ще продължи да подпомага Киев с оръжия и боеприпаси. Това заяви външният министър Йоргос Герапетридис пред парламента и подчерта, че страната се подготвя за всички сценарии на фона на непредсказуемата международна обстановка. Гръцкият външен министър потвърди неизменната позиция на..

публикувано на 19.11.25 в 10:52

НС отхвърли ветото на президента върху текстове от Закона за отбраната

Със 128 гласа "за" - от ГЕРБ-СДС, ДПС-НН, "БСП-Обединена левица", "Има такъв народ" и трима независими - ветото на държавния глава в Закона за отбраната и въоръжените сили беше преодоляно.  Радев изрази съществени резерви за предвиденото прекомерно увеличаване на пределната възраст за висшия офицерски състав, както и във връзка с новите правила за..

публикувано на 19.11.25 в 10:38

Асен Василев: ГЕРБ са в ролята на данъчни на Пеевски, а не на дясна партия

Асен Василев каза, че проектобюджетът за 2026-та е най-пагубният за последните 25 години: По думите му, всичко това може да бъде предотвратено, ако се приемат предложенията на ПП-ДБ и на работодателите.  "Вчера, на Бюджетна комисия, нито един депутат от ГЕРБ не се изказват да защити бюджета. Донякъде ги разбирам, защото ГЕРБ са в ролята на данъчни на..

публикувано на 19.11.25 в 10:35
Протест пред Паметника на Незнайния войн в Атина срещу 13-часовия работен ден на 14 октомври 2025 г.

Гърция: 2 млрд. евро в подкрепа гражданите с ниски доходи

Гръцкото правителство обяви мерки срещу инфлацията в помощ на хората с ниски доходи. Отпускат се 2 милиарда евро в подкрепа на хората с ниски доходи заради високите цени и инфлацията, обяви премиерът Кириакос Мицотакис. Средствата са насочени към млади семейства, пенсионери и безработни. Мицотакис призна, че цените в Гърция са..

публикувано на 19.11.25 в 10:20

НС включи в седмичната си програма първото четене на Бюджет 2026

Народното събрание включи в седмичната си програма първото четене на бюджета за 2026 г., внесен от Министерския съвет. Законопроектът за държавния бюджет на държавното обществено осигуряване и на Националната здравноосигурителна каса ще бъдат обсъдени на утрешното пленарно заседание като точка първа и втора. Депутатите решиха разискванията по..

публикувано на 19.11.25 в 10:15