На 1 ноември 1944 г., точно преди 80 години, по инициатива на известния композитор и диригент Светослав Обретенов е създаден първият у нас професионален смесен хор.
Отначало съставът е организиран към Радио София като Държавен радиохор и неговата основна задача е да пропагандира идеите на новата власт, да поддържа патриотичните настроения в обществото, затова и репертоарът му е предимно с революционни, работнически и т. нар. масови песни. Съставът е малък - 40 певци, предимно професионалисти, и техните изяви са навсякъде и при всички събития в страната, а и на фронта.
Задължително всеки месец хорът изнася 20-минутен концерт пред микрофоните на Радио София - първият е през април 1945 г. Постепенно израства професионалното ниво на състава, променят се и задачите му - от 1947 г. хорът изнася вече стилни хорови концерти, предимно от творби на български композитори, развива и активна концертна дейност.
През 1954 г. съставът получава ново име - Българска хорова капела, тъй като преминава на щат към Комитета за наука, изкуство и култура. От следващата година - след смъртта на своя основател и постоянен главен диригент Светослав Обретенов, носи неговото име.
Българската хорова капела се налага като водеща певческа формация у нас с голям и разнообразен репертоар - от образците на световната хорова класика, до мащабните кантати и оратории. Нейното изкуство е познато, благодарение на многобройните ѝ турнета в чужбина и записи за големите звукозаписни компании по цял свят. Участвала е в концерти под диригентството на най-големите светила в музиката на ХХ век, с най-известните солисти.
От 1981 г. Капелата е част от Софийската филхармония и по предложение на дългогодишния ѝ диригент Георги Робев тя е преименувана на Национален филхармоничен хор “Светослав Обретенов“. По волята на слушателите на БНР и предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт", формацията, ръководена от Славил Димитров, получава наградата "Музикант на годината 2016".
И няколко думи за нейния създател, чиято 115-годишнина отбелязваме също този месец - Светослав Обретенов. Той е роден на 25.10.1909 година в Провадия. Още след завършването на Държавната музикална академия работи като хоров диригент с различни състави, като композитор в театрите на Русе и Варна, учителства в Бяла Слатина, Ямбол и Пловдив. Композира предимно масови песни, но прави опити и в областта на операта, оперетата, създава първата българска оратория, пише кантати, творби за симфоничен оркестър, клавирни пиеси, театрална музика. Майсторски са написани неговите 25 песни за смесен хор и 12 за детски хор. Най- голям принос в нашата култура Обретенов има като хоров диригент, създавайки Българската хорова капела. Умира твърде млад - на 46 години - на 16 май 1955 г.
В Златния фонд на БНР са запазени спомени на съвременици на Светослав Обретенов за него и за работата му с Капелата. Чуйте в звуковия файл какво споделя големият български диригент Добрин Петков.
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..
Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи. Празникът е с най-много именици у нас. Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца. Със своите десерти с..
Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили . Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..