Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестиращи окупираха парламента на грузинския регион Абхазия

Снимка: БТА

Протестиращи окупираха парламента на грузинския регион Абхазия, който Русия и още няколко страни признават за независима държава. Недоволството е срещу нова спогодба на местните власти с Москва, което ще позволи допълнителни руски инвестиции, но според опозицията застрашава околната среда и интересите на абхазците.

В столицата на Абхазия Сухуми се стигна до сблъсъци между протестиращи и полиция, която използва сълзотворен газ. В следобедните часове Ройтерс съобщи, че протестиращите най-напред са използвали камион, за да съборят металната порта на парламента, а последствие са нахлули и в сградата.

Опозиционният лидер Ешсоу Какалия обяви, че парламентът е под контрола на протестиращите, които настояват за оставката на президента Аслан Бжания. Протестиращи са нахлули и в сгради на неговата администрация. Най-малко 8 души са в болница заради безредиците.

Русия поддържа военно присъствие в черноморския регион, чиято независимост призна заедно с тази на Южна Осетия след 5-дневната война с Грузия през 2008 година.

Недоволството се засили въпреки че от президентството обявиха оттеглянето на инвестиционната сделка с Русия, която трябваше да бъде ратифицирана в парламента днес. Тя би позволила на руски компании да купуват земи по крайбрежието.

Руският туризъм е основен източник на средства за Абхазия, въпреки това опозицията и протестиращите на нейна страна са на мнение, че сделката ще позволи безконтролно строителство, както и оскъпяване на недвижимите имоти, което ще ограничи местната собственост.

Протестите в Абхазия започнаха по-рано тази седмица, като от опозицията уточниха в изявление, че не са против връзките с Русия. "Абхазкото общество има само едно искане - да бъдат защитени интересите на нашите граждани и бизнеси, чийто глас до днес не беше чут от парламента и президента".

Двама от президентите на Абхазия след 2008 година са отстранявани след протести - Александър Анкваб през 2014 и Раул Кхадзимба през 2020 година.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар избухна край село Илинденци, община Струмяни

Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа.  Огънят е обхванал  между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два  противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..

публикувано на 19.07.25 в 01:29

Митинг - заря в Карлово по случай 188 години от рождението на Васил Левски

Стотици жители и гости на Карлово   присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина  от  рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..

публикувано на 18.07.25 в 21:40

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..

публикувано на 18.07.25 в 21:30

"Файненшъл таймс": Тръмп желае минимални мита за вноса от ЕС в размер 15% до 20%

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..

публикувано на 18.07.25 в 20:26
Илияна Йотова

Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски в Етрополе

В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..

публикувано на 18.07.25 в 20:17

На отделни места в Рила тлеят паднали дървета

Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила.  За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..

публикувано на 18.07.25 в 20:10
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Великобритания се присъедини към новия пакет евросанкции срещу Русия заради войната в Украйна

Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес.  Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..

публикувано на 18.07.25 в 19:56