Местен референдум за собствеността на паметника "Бузлуджа" се провежда в Казанлък днес, 17 ноември.
Казанлъчани са призовани да отговорят на въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот частна държавна собственост – "Дом-паметник" на връх Бузлуджа, за 10 години?".
Идеята на общинското ръководство на Казанлък е така наречената „чиния“ на връх Бузлуджа да се превърне в международен конгресен и културен център. За укрепването на паметника вече има спечелени 7 милиона лева европейски средства, така че да не се изразходва общински ресурс. По думите на кмета Галина Стоянова идеята е да се съхрани архитектурната стойност на сградата.
Тя коментира: "Едно е категорично: Ние нямаме никакво намерение да възстановяваме идеологическата история на този паметник. Ние се фокусираме на неговата архитектурна и културна стойност".
Близо 62 000 жители на община Казанлък имат право да гласуват на местния референдум. За да е легитимен вотът, в него трябва да се включат поне 40% от тях. Ако повече от половината подкрепят идеята паметникът на Бузлуджа да се стопанисва от общината, следващата стъпка е да се отправи искане до областния управител на Стара Загора.
Правителството реши да поиска от Европейската комисия да активира за България национална клауза за дерогация, предвидена в Пакта за стабилност и растеж. Решението е обвързано със стратегическата необходимост Европейският съюз да увеличи отбранителния си капацитет в контекста на засиленото геополитическо напрежение и заплахите срещу..
Допълнително е засилено присъствието на униформени служители в района на един от най-големите търговски обекти в Перник, където по примера на връстници от София тийнейджъри създаваха безредици, повреждаха инвентара и се държаха арогантно с клиентите и персонала, съобщи началникът на Второ районно управление в Перник Йордан Данов. В края на..
Допълнителни разходи по бюджета на Министерството на здравеопазването в размер на 39 милиона и 500 хиляди лева одобри правителството. Така ще се увеличат разходите по "Политика в областта на диагностиката и лечението" и бюджетна програма "Психиатрична помощ" - за която отиват 12 милиона и 500 хиляди лева за персонала. Целта е да се..
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) изиска от два от мобилните оператори - "Виваком България" и А1 до седмица да направят вътрешни проверки заради сривовете в мрежите им последните дни. Тези проблеми станаха и повод за среща на председателят на КРС Иван Димитров с изпълнителните директори на двете мобилни дружества и с главния..
Швейцарска забрана на радикалното палестинско движение "Хамас" ще влезе в сила на 15 май, съобщи днес федералното правителство след парламентарен вот в края на 2024 г., предаде АФП. Искането за това бе отправено от политическия и правителствения комитет по сигурността през октомври 2023 г. – непосредствено след смъртоносната атака на "Хамас"..
Трябва да има Закон за личния фалит у нас, но да е работещ, иначе ще доведе до обратния ефект. Това обясни пред БНР Георги Дичев, председател на Камарата на частните съдебни изпълнители. Адв. Деян Драгиев: Фалитът при физическите лица е социален проблем, който трябва да се регулира "Има три законопроекта, които са приети на първо четене...
Депутатите отложиха окончателното приемане на измененията в Закона за енергията от възобновяеми източници. Това стана след почивка в работата на депутатите, поискана от БСП - Обединена левица. Вместо половин час обаче, почивката продължи близо два часа. Заради това Божидар Божанов от ПП-ДБ се обърна с въпрос към председателя на парламента..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
При катастрофа в центъра на София загина оперният певец Богомил Спиров - артист-солист на Националния Музикален театър. Той е бил блъснат от..
25% от компаниите планират да намалят своя персонал, обяви пред БНР Николай Николов, Българска асоциация за управление на хора, Българска конфедерация..