Културният туризъм заема около 20 процента от туристическия продукт на страната, сочат данните от проучване на Министерството на туризма.
Ако досега имиджът на България се свързваше основно морския туризъм, който заемаше дял от 70 %, и около 15% зимен ски туризъм, то България вече може да се похвали с относително диверсифициран туристически продукт. Това заяви Десислава Михалкова експерт в Дирекция туристическа политика на Министерство на туризма в рамките на Десетата среща между туристическия бизнес и местната власт. Проучванията показват, че културният туризъм е 20 % от общия дял на туризма в страната, здравният заема около 16 %. Това са продукти, които се практикуват целогодишно и на цялата територия на страната, подчерта Десислава Михалкова. Тя посочи още, че културният туризъм е сред петте най-често практикувани видове туризъм от българи в страната. Анализ на 20 водещи за културния туризъм в страната показва двуцифрени ръстове през последните години.
В Пловдив посетителите са се увеличили с над 17 %, във Велико Търново са над 13 на сто, в Русе с над 18 %, Казанлък пък отчита трицифрен растеж за година от повече от 124%. Над 1,9 млн. пълнолетни българи или близо 36% от пълнолетното население в страната е практикувало културен туризъм в периода между юни 2022г и май 2024 година, сочат още данните от проучването. В Плановете на Министерството на туризма е подобрение на регистрите си, част от които са културните обекти и атракциите, като ги направи по-удобни за потребителите, каза още Десислава Михалкова. Даниела Стоева – заместник председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти подчерта:
"За да поддържаме интереса на туристите и да очакваме да има възвръщаемост на туристопотока, трябва да се обогатява туристическият продукт и да се комбинират различните форми на културния туризъм, в това число винен, кулинарен, с археология и защо не и балнеология като част от културното наследство".
Община Ловеч ще удостои със званието "почетен гражданин" на празника на града 11 май лекар, актьор и генерал-лейтенант. Решението за това е взето на последното заседание на местния общински съвет. Д-р Наташа Шопова е виден педиатър, създател на едно от първите в страната неонатологични отделения, 25 години е завеждащ на детското..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви днес, че победата над палестинското движение "Хамас“ е по-важна цел във войната в Ивицата Газа от завръщането на държаните в анклава заложници, предаде ДПА, позовавайки се на местни медии. Освобождаването на заложниците е "много важна цел, но има по-висша цел“, каза той, цитиран от вестник "Таймс ъв..
През последните три седмици в суданската провинция Северен Дарфур са били убити най-малко 542 цивилни, но "реалният брой на жертвите вероятно е много по-голям", заяви днес върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк, цитиран от "Франс прес". "Ужасът от случващото се в Судан не познава граници. Само преди три дни Силите за..
Организираното доброволчество в България се разраства и макар по-бавно и изоставащо от други страни в света, все пак вървим в правилната посока . Това каза пред БНР Ясен Цветков, председател на Националната асоциация на доброволците. "У нас все още на доброволния труд се гледа като на някаква ексцентрична идея и момент на алтруистична проява...
Стоян Михалев ще депозира утре оставката си като зам.-кмет на столичния район "Оборище". Това обяви самият Михалев в публикация във "Фейсбук". "Аз съм последният човек, който би застанал на пътя на желанието на жителите на "Оборище“ да получат представителство в ръководството на общината", написа Михалев. По думите му той е бил назначен на поста..
Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..
Изкуствения интелект (ИИ) навлиза във всички човешки сфери и може да промени всяка една професия, трансформира всяко едно работно поле . Това каза пред БНР доц. Мариана Тодорова, футуролог, като уточни, че ако не замени дейностите, които извършва човекът в професията си, той би бил негов партньор: "Това, което ние очакваме за в бъдеще, е да..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..