Президентът Румен Радев ще бъде на посещения в Сингапур и Виетнам от 22 до 27 ноември.
При двете визити държавният глава ще бъде придружаван от представители на бизнеса от областта на информационните технологии, отбраната, автомобилния сектор.
В делегацията са и трима служебни министри - на образованието, на иновациите и растежа и на туризма.
Президентът ще бъде придружаван от съпругата си Десислава Радева. Посещението на Румен Радев в Република Сингапур има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво, както и да насърчи партньорствата между двете държави в сфери от взаимен интерес. Последната визита на български президент в азиатската страна е през 2003 г., а същевременно Сингапур е основен търговски и транспортен център за търговията между ЕС и държавите от Югоизточна Азия. В рамките на първия ден от посещението – 22 ноември, държавният глава Румен Радев ще проведе среща със сингапурския си колега Тарман Шанмугаратнам.
Предвидени са и срещи с министър-председателя и министър на финансите на страната Лорънс Уонг и с министъра на външните работи Вивиан Балакришнан. Държавният глава ще открие бизнес форум с участието на представители на български и сингапурски компании. В рамките на посещението президентът Радев ще се срещне с българи, които живеят и работят в Сингапур. Заедно с представителите на българския бизнес Румен Радев ще посети иновативната икономическа зона „Punggol Digital District“, която обединява предприемаческа и научна дейност с цел улесняване на партньорства и обмен на идеи и ресурси.
Официалното посещение на българския президент в Социалистическа република Виетнам ще бъде първата чуждестранна визита на държавен глава, чийто домакин е новоизбраният президент на страната Лъонг Къонг, който встъпи в длъжност през октомври т.г. По негова покана визитата ще се осъществи в навечерието на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Виетнам, която се отбелязва на 8 февруари 2025 г. Задълбочаване на търговско-икономическите отношения, засилване на партньорството в сферата на образованието и науката, както и на контактите между гражданите на двете страни и междурегионалното сътрудничество ще бъдат във фокуса на срещите на Румен Радев.
Посещението на президента ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани – представители на Асоциацията за приятелство "Виетнам-България". Асоциацията, която включва стотици граждани на Виетнам, развива активна дейност за културен обмен и за укрепване на двустранните отношения с България.
На 25 ноември президентът Румен Радев и съпругата му Десислава Радева ще бъдат посрещнати с официална церемония в президентския дворец в Ханой. Президентите Румен Радев и Лъонг Къонг ще проведат среща и ще ръководят пленарните разговори на двете официални делегации. В присъствието на държавните глави ще бъдат подписани двустранни документи.
В Ханой е предвидено президентът Радев да проведе двустранни срещи с генералния секретар на Виетнамската комунистическа партия То Лам, с министър-председателя Фам Мин Чин, с председателя на Националното събрание Чан Тханх Ман. Румен Радев ще посети Дипломатическата академия при Министерството на външните работи на Виетнам, където ще изнесе и лекция, посветена на 75-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения между България и азиатската държава.
По време на визитата си държавният глава и ръководената от него делегация ще посетят Хайфонг – един от най-бързо развиващите се икономически градове във Виетнам и основен пристанищен център. Предвижда се президентът да открие виетнамско-български бизнес форум в Хошимин - най-големият индустриален и финансов център във Виетнам. В Хайфонг и Хошимин държавният глава ще проведе срещи с представители на ръководствата на Народните комитети на двата града.
България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от седмица преди окончателния отговор за еврото от Брюксел. И ултиматум за младите ни лекари –..
Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно наследство, са..
От Министерството на енергетиката обявиха, че има възможност "Мини Марица-изток" да се включат в добива на редкоземни метали. На фона на това, че Китай разполага с 90 процента от световните редкоземни елементи. А САЩ подписаха споразумение с Украйна за редкоземните елементи в замяна на военна помощ, България все още няма яснота как ще..
Започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с официален домакин България. В българската делегация ще участват министърът на културата Мариан Бачев, министърът на туризма Мирослав Боршош, министърът на околната среда и водите Манол Генов и експерти от трите..
Десетки хиляди представители на ЛГБТ общността се събраха в Мадрид за годишния Прайд. С шествие те отбелязаха 20 години от легализирането на еднополовите бракове в Испания. Под мотото "20 години напредък в правата: нито крачка назад“ демонстрантите подчертаха, че има още много работа във време на "регресия" и "омраза" срещу общността,..
Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей се появи на публично място за първи път след влизането в сила на прекратяването на огъня с Израел миналия месец, предаде АФП. Той е участвал в събота в религиозна церемония в столицата Техеран. Иранската държавна телевизия показа как аятолахът поздравява хора в джамия на церемония по случай големия..
Милиардерът и предприемач Илон Мъск заяви, че учредява нова американска политическа формация, която ще се казва партия "Америка". Новината беше обявена в деня след националния празник, на който президентът Доналд Тръмп подписа мегазаконопроекта за намаляване на данъците и разходите, който беше критикуван остро от Мъск. Тръмп: Не изпитвам лоши..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..