Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Развиващите се държави критикуваха споразумението от КОП29

Снимка: БТА

Помощта, обещана за енергийния преход в по-бедните държави и адаптирането им към климатични промени, ще нарасне трикратно през следващото десетилетие и ще достигне 300 милиарда долара годишно през 2035-та.
За това се договориха участниците в международната конференция в Баку.
В окончателния текст отпадна обещанието за изричен отказ от фосилните горива. Средствата ще бъдат осигурени от Европейския съюз и 23 развити държави. Китай - втората по големина икономика в света и най-големият замърсител - отказа да бъде вписан сред тях с аргумента, че вече предоставя помощ по линията на двустранни споразумения. 
Индия и редица по-бедни страни възроптаха срещу сумата от 300 милиарда годишно като "мизерна" и "обидна" предвид величината на проблемите, създадени от глобалното затопляне.

Съгласно споразумението от Баку развитите страни трябва да отпускат най-малко 300 милиарда долара годишно до 2035 година. Парите ще идват от различни източници, включително държавни бюджети, частни инвеститори и потенциално данъчно облагане на авиационния сектор и богатите. Съединените щати и ЕС призоваха за разширяване на донорската база и включване на държави като Китай и Саудитска Арабия, които все още са в групата на развиващите се, въпреки печелившите си икономики. Китай обаче отказва да промени статута си с довода, че вече отпуска двустранна финансова помощ

Еврокомисарят по климатичната политика Вопке Хукстра, който бе главен преговарящ на ЕС, определи постигнатото като “амбициозно, необходимо, реалистично и постижимо”.

"Опитахме се да договорим справедливо за всички споразумение като вземем предвид страданията, възможностите и желанията на другите."

Според най-слабо развитите страни, които са и сред най-засегнатите от климатичната криза, постигнатото споразумение  е твърде малко и твърде закъсняло. Представители на малките островни държави дори демонстративно напуснаха преговорните зали в часовете преди оформянето на крайната сделка.

Споразумението за 300 млрд. долара е "шега" и "обида", заяви представителят на Нигерия. Делегатът на Боливия изрази съжаление, че развиващите се страни са оставени сами да се справят с тежкото си положение в климатичната криза.

А представителката на Пакистан изтъкна:

"Тръгваме си от Баку със смесени чувства и натежало сърце, защото има критични пропуски в решенията, които приехме тук."

Преговорите бяха сцена на спорове и между развиващите се страни. Блокът на най-бедните поиска 220 милиарда годишно, докато Съюзът на малките островни държави - 39 милиарда. Числата не бяха отразени в заключителния текст.

Световната организация за борба с изменението на климата "Грийнпийс" осъди споразумението, заявявайки, че преговарящите са отстъпили пред интересите на страните производителки на петрол. Текстът от КОП 28 за "постепенно отказване от изкопаемите горива" е изчезнал в споразумението от Баку.

"Нито една страна не получи всичко, което искаше, тръгваме си от Баку с планини от работа пред нас." каза изпълнителният секретар на рамковата конвенция Саймън Стийл.

Надявах се на по-амбициозни резултати, каза в обръщението си генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, но допълни, че споразумението от Баку е база, върху която ще се надгражда.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Черен дим над Сикстинската капела – няма избран нов папа

Черен дим се издигна над Сикстинската капела. Това означава, че кардиналите-електори не избраха нов папа.  Практиката да се използва дим, за да се обяви, че кардиналите са избрали нов папа, датира от 1800-те години. Различни химикали се добавят към огъня, за да направят черния дим по-тъмен, а белия - по-видим.  Конклавът за избор..

публикувано на 07.05.25 в 22:10

ЕП прие докладите за Сърбия и Косово с особено внимание върху правата на българските общности

Европейският парламент прие с голямо мнозинство докладите за Сърбия и Косово с особено внимание върху правата на българските общности. В тях бяха включени предложенията на евродепутатите Андрей Ковачев от Европейската народна партия и Ивайло Вълчев от Европейските консерватори и реформисти. В доклада за Сърбия се осъждат опитите на сръбските..

публикувано на 07.05.25 в 22:03
Гръцкият министър на отбраната Никос Дендиас

Гърция се стреми да засили местната отбранителна индустрия

Гърция се стреми да засили местната отбранителна индустрия. Атина настоява за увеличаване на военните разходи на всички европейски страни. Поне 25% от програмата за модернизация на въоръжените сили ще се извърши от гръцки оръжейни фирми, заяви министърът на отбраната Никос Дендиас при представяне на 20 годишния план за модернизиране на..

публикувано на 07.05.25 в 21:46
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж

В Лондон тече процедурата за произнасяне на присъдите на българите, шпионирали за Русия

В Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в Лондон започна изслушването по процедурата за произнасяне на присъдите на шестимата български граждани, признати за виновни в шпионаж в полза на Русия. Размерът на присъдите се очаква да бъде обявен през следващите дни. Лидерът на шпионската клетка Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Иван Стоянов се..

публикувано на 07.05.25 в 21:29

Съдът в Ловеч остави в ареста мъжа, обвинен в жесток побой на 11-годишно дете

Окръжният съд в Ловеч потвърди постоянния арест на 46-годишния Николай Христов, обвинен в причиняване на средни телесни повреди на 11-годишно дете от Луковит. Случаят е от 27 април, когато 46-годишния мъж причинява средни телесни повреди на детето и го хвърля от пешеходен мост в центъра на Луковит.   Позовавайки се на събраните по..

публикувано на 07.05.25 в 21:15
Президентът на Сърбия Александър Вучич

Президентът на Сърбия пристигна в Москва

Президентът на Сърбия Александър Вучич пристигна в Москва за тържествата по случай 80-годишнината от победата над нацистка Германия, предаде АФП. Руската държавна телевизия показа кадри от посещението на Вучич в столицата, където след парада в петък той ще има среща и с президента Владимир Путин. Европейският съюз неведнъж е..

публикувано на 07.05.25 в 20:58

Предложенията за работа намаляват за трети пореден месец

Предложенията за работа намаляват за трети пореден месец, според анализ на най-голямата платформа за кариерно развитие у нас. В сравнение с година по-рано обявите са с 9% по-малко.  Обявите за работа през април са с около 1400 по-малко в сравнение с март. Това е спад от 3%, сочат данните на експертите.  За една година предложенията се свиват с 9%, или..

публикувано на 07.05.25 в 20:54