Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мащабен удар срещу наркотрафика по новия Тихоокеански маршрут

Акция срещу наркоразпространението в Мелбърн, 18 ноември 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Властите на десетки държави конфискуваха 225 тона кокаин в рамките на 6-месечна мегаоперация, в която бе разкрит нов Тихоокеански маршрут за наркотрафик от Южна Америка до Австралия, съобщиха в сряда колумбийските военноморски сили, предаде АФП.

Поредната фаза на глобалната военноморска операция "Орион" доведе до конфискуването на над 1400 тона дрога, включително 225 т кокаин и 128 т марихуана, съобщи Орландо Енрике Грисалес от военноморските сили на южноамериканската страна пред репортери.

Над 400 са арестуваните в рамките на операцията, обхванала океани, крайбрежия, реки и пристанища в целия свят през октомври и ноември.

Мащабната акция е включила агенции за сигурност от САЩ, Бразилия, Испания, Нидерландия и още няколко държави, както и множество международни организации.

Конфискуваната дрога е лишила наркокартелите от над 8,4 млрд. долара, според военноморските сили на Колумбия. Грисалес съобщи, че е заловена полуподводница, създадена от дърво и фибростъкло на път за Австралия с пет тона кокаин. 

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бисер Банчев

Бисер Банчев: Следващите дни протестиращите в Сърбия ще се радикализират

Със сигурност протестиращите в Белград закъсняха с искането за избори. Бяха в по-добро положение да искат това в началото на годината, коментира в интервю пред БНР Бисер Банчев от Института по балканистка на БАН. "Проблемът с изборите не притеснява Александър Вучич, от 2017 г. прави извънредни избори през 2 години и е овладял изборната..

публикувано на 30.06.25 в 18:11
Тихомир Янакиев, кмет на община Созопол

Над 35 хиляди души очакват за Джулай морнинг в Созопол

Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. Тази година Джулаят е посветен на Георги Минчев , а рок група "Хоризонт" ще свирят за гостите, уточни той. Въвеждат временна организация към къмпинг "Градина" за Джулая В топ сезона - юли..

публикувано на 30.06.25 в 18:09

Рекордна жега мъчи почти цяла Южна Европа

Властите в Испания и Португалия съобщиха днес за рекордни температури. Във Франция, Италия и Гърция очакват термометрите да продължат поне до средата на тази седмица да достигат 40 градуса и повече. В Испания температурен рекорд за юни е регистриран тази събота. А днес беше обявен оранжев код за 11 области. Кодът е в сила за Андалусия,..

публикувано на 30.06.25 в 18:09
Частично срутената табела на Generali на небостъргача в Милано, Италия, 30 юни 2025 г.

Италия: Срутване на реклама на небостъргач и земетресение. Няма пострадали

Днес в Италия без жертви и пострадали се разминаха срутване на реклама на висока сграда и силно земетресение - в  Милано на небостъргач се срути рекламна табела на застрахователната агенция Generali, а в района на Неапол бе регистриран трус от 4,6 по Рихтер.  Срутването на рекламната табела на застрахователната агенция е станало на височина от..

публикувано на 30.06.25 в 17:51
Снимката е илюстративна.

Край Ловеч няма следи от издирвания леопард

Няма следи от издирвания леопард, за който късно снощи на тел. 112 и в полицията е подаден сигнал, че е бил забелязан на пътя между ловешките села Казачево и Сливек, в близост до Казачево. Уведомени са всички компетентни институции, както и кметовете на населените места в района. През целия ден екипи на полицията и горски служители извършваха..

публикувано на 30.06.25 в 17:46
Снимката е илюстративна, архив.

Младеж на тротинетка и с над 1,2 промила алкохол катастрофира на паркинг в Плевен

В Плевен 19-годишен и в нетрезво състояние катастрофира с тротинетка. Той е самокатастрофирал на паркинга на бул. "Христо Ботев" в Плевен. Сигнал за произшествието е постъпил в полицията на 28 юни в 20:55 часа. Пристигналият на място полицейски екип е тествал младежа с техническо средство и уредът е показал над 1,2 промила алкохолна..

публикувано на 30.06.25 в 17:22

Ангела Меркел се срещна със сирийски бежанци в Берлин

На този ден преди 10 години германската канцлерка Ангела Меркел изрече историческата фраза "Ще се справим".  В интервю за обществената телевизия WDR Меркел за първи път публично разговаря с бежанци за бежанската вълна от 2015 г.  В едночасовия разговор в Берлин участниците споделиха преживяванията си, като Меркел също коментира бежанската..

публикувано на 30.06.25 в 17:19