Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК предупреди 23 страни, сред които България, че не са транспонирали директива за киберсигурност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия изпрати официално уведомително писмо на 23 страни членки, сред които и България, за това, че не са транспонирали изцяло директивата МИС 2, която цели да гарантира високо ниво на киберсигурност в ЕС.

Директивата обхваща субекти, извършващи дейност в критични сектори, сред които обществени електронни съобщителни услуги, цифрови услуги, управление на отпадъчни води и отпадъци, космическо пространство, здравеопазване, енергетика, транспорт, производство на продукти от критично значение.

Също така Комисията изпрати официално уведомително писмо на 24 държави от Общността, включително България, за това, че не са уведомили за национални мерки за транспониране на директива за  устойчивостта на критичните обекти.

Директивата гарантира предоставянето на жизненоважни услуги в ключови сектори като енергетиката, транспорта, здравеопазването, водоснабдяването, банковото дело и цифровата инфраструктура чрез укрепване на устойчивостта на критичната инфраструктура срещу природни бедствия, терористични нападения, вътрешни заплахи и саботаж. Държавите членки разполагат със срок от два месеца, за да отговорят, да приключат транспонирането на директивите и да уведомят Комисията за своите мерки.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представиха проект за алтернативни грижи за децата бежанци за над 26 млн. лева

В четири общини - Бургас, Ивайловград, Малко Търново и Тунджа ще се изградят 6 услуги от резидентен тип, в които непридружените деца бежанци в България ще бъдат изведени от приемателните центрове и ще получават комплексни социални услуги за интеграция. Държавната агенция за бежанците вече работи по пилотен за страната ни и Европейският съюз..

публикувано на 29.07.25 в 13:32

Гръцката полиция арестува антиизраелски демонстранти на остров Родос

Гръцката полиция арестува демонстранти на остров Родос, които се опитаха да блокират израелски туристи на пристанището. Синдикатите и депутатите на Комунистическата партия поискаха от правителството незабавно да бъдат освободени арестуваните по-рано демонстранти на пристанището на остров Родос, на които са повдигнати обвинения за нарушаване..

публикувано на 29.07.25 в 13:25
Кметът на Гаврилово  кмета Теньо Божеков.

Работници споделят, че краят на българската праскова е по-видим от друг път

Ще изчезне ли сливенската праскова от трапезата на българина? Хората, които се занимават с отглеждането на този божествен плод, казват, че всичко върви към своя край и единствените български праскови ще бъдат компотните.  В навечерието на фестивала "Златна праскова", чийто домакин е сливенското село Гавраилово, настроението не е..

публикувано на 29.07.25 в 13:20
Президентът Румен Радев удостоява с орден „Мадарски конник“ I степен посланика на Кралство Нидерландия Симон ван дер Бург.

Орден "Мадарски конник" I степен за посланика на Нидерландия

Президентът Румен Радев удостои с орден "Мадарски конник" I степен посланика на Кралство Нидерландия Симон ван дер Бург за значимия му принос за укрепване и развитие на двустранните отношения във връзка с изтичане на мандата му. Радев благодари на посланик Ван дер Бург за оказаната ценна експертна помощ за подобряване на граничния контрол,..

публикувано на 29.07.25 в 13:12
Снимката е илюстративна

В Дупнишко събират средства за пострадалите от пожара в Трънско

Сдружението "Близо до теб" от Дупница стартира благотворителна кампания за набиране на средства, обзавеждане и помощи за пострадалите хора от пожара в Трънско. Още първия ден са събрани над 1500 лева, предлагат се и мебели, покъщнина, строителни материали. Ситуацията с пожара в Трънско се успокоява "Приятели, налага се да организираме..

публикувано на 29.07.25 в 12:59
Снимката е илюстративна

При руски въздушен удар загинаха 17 затворници в украинската Запорожка област

17 затворници в наказателна колония в украинската Запорожка област са загинали при руски въздушни удари, а повече от 40 са били ранени, съобщиха от украинското министерство на правосъдието. Руските сили са атакували колонията с управляеми бомби малко преди полунощ. Напълно разрушена е трапезарията на центъра за задържане, а..

публикувано на 29.07.25 в 12:32

Ситуацията с пожара в Пирин остава сложна

Измина поредна тежка нощ за огнеборците, опитващи се да овладеят огнената стихия в Пирин. Разразилият се върхов пожар е стигнал в опасна близост до селата  Илинденци и Струмяни, но към 4 сутринта  ситуацията е била овладяна. В момента огънят се гаси наземно   и от въздуха с 4 хеликоптера. Самолетите от Швеция все още не са пристигнали у нас...

публикувано на 29.07.25 в 12:13