Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китайски учени ще отговарят на въпроси на ученици

Сградата на Българска Академия на науките
Снимка: БАН

На въпроси на ученици ще отговорят китайски космонавти. Инициативата е на китайското посолство в рамките на отбелязването на 75 години дипломатически отношения между Китай и България.

15 въпроса, зададени от ученици и студенти ще получат своя отговор. Отговорите са предварително записани, посочват от съорганизаторите на събитието от Института за космически изследвания на БАН.

"Тези въпроси така ми подействаха, защото те бяха от всякакво естество. Как протичат нормален ден на космическата станция? Какви експерименти научни се извършват? Как се подготвят тайконавтите да излязат извън космическата станция? Чисто човешки - Имате ли си талисмани, които ви напомнят за Земята? Какво е усещането да погледнете Земята отвисоко?", обясни Симеон Асеновски, заместник-директор на Института.

Китай вече има действаща космическа станция. И е една от трите държави, които е обявила, че ще има станция на Луната до 2035 година и  лунна станция до 2045 г. НАСА планира да кацне с хора на Луната през 2026 г.,а постоянно присъствие около 2030-а. Индия планира лунна станция  до 2040 г. и постоянно присъствие до средата на века.

Със събитието в БАН се отбелязва и 155-ата годишнината от основаването на Българската академия на науките и 45-ата годишнината от първия полет на българския космонавт Георги Иванов.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програма на НФК за културни продукти в периферните райони - отворена за кандидатстване през август

Индикативната програма за развитие и достъп до културни продукти в периферните райони в и извън страната на Националния фонд култура (НФК) за 2025-а ще бъде отворена за кандидатстване в началото на месец август.  По повечето от грантовете ще се кандидатства между 1 или 2 месеца. Това заяви пред депутатите от Комисията по политиките за българите..

публикувано на 03.07.25 в 20:45

От 12 юли приложение ще следи дали кандидат-шофьорите се обучават реално

От 12 юли GPS приложение ще следи в реално време дали кандидат-шофьорите се обучават реално на теория и кормуване.  През последните 6 месеца школите за обучение на шофьори можеха да използват пробно дигиталното приложение, а сега то става задължително.  Пред парламентарната комисия по транспорт вицепремиерът Гроздан Караджов обясни: Не може..

публикувано на 03.07.25 в 20:33
Болницата в Кюстендил

Кюстендилската болница монтира фотоволтаици на покрива си

720 кв. м. соларни панели монтира на покрива на 7-етажния комплекс кюстендилската болница. Така здравното заведение ще покрива част от нуждите си от електроенергия чрез екологично чиста такава, каза директорът Димитър Стоилов. Инсталираната мощност на соларните панели е 152 kWp. Фотоволтаиците са монтирани преди броени дни. С тях лечебното..

публикувано на 03.07.25 в 20:25

Мъж загина, а жена е в тежко състояние след катастрофа на пътя за ГКПП "Лесово",

Мъж на 70 години загина, а жена на 68 години е в тежко състояние след катастрофа на международния път за ГКПП "Лесово", при разклона за ямболското село Чарган. Движението в участъка се регулира от пътната полиция. Сигналът за инцидента е получен малко след 16:20 часа.  По първоначална информация са се ударили два леки автомобила.  По..

публикувано на 03.07.25 в 20:14

Лицензът на наземния оператор на столичното летище може да не бъде възстановен

Лицензът на наземния оператор на летище "Васил Левски" - София, който беше отнет временно в края на юни, може да не бъде възстановен, ако операторът не представи ясни мерки пред Гражданската въздухоплавателна администрация (ГВА), че ще подобри работата си при обслужването на пътници. Временно отнемат лиценза на "Суиспорт България" За това..

публикувано на 03.07.25 в 20:14

Работна група ще готви доклад за възможни промени в наредбата за лекарските специализации

Здравното министерство започва работа по промени в наредбата за специализациите в системата на здравеопазването . За промени настояват младите лекари от инициативата "Бъдеще в България".  Със заповед на министър Силви Кирилов е сформирана работна група, която ще заседава следващата седмица и ще се запознае с предложенията на протестиращите..

публикувано на 03.07.25 в 19:55

Четирима ранени при нападение с нож в град Тампере, Финландия

Четирима души са били ранени при нападение с нож тази вечер в търговски център във финландския град Тампере. Местната полиция не уточнява засега сериозността на нараняванията, но е категорична, че опасността за хората там е елиминирана.  Финландските медии съобщават, че е арестуван млад мъж на възраст между 20 и 30 години, който не е имигрант.

публикувано на 03.07.25 в 19:44