Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикатите и Министерството на транспорта не постигнаха съгласие за пътническите жп превози

Снимка: БТА

Синдикатите и министерството на транспорта не постигнаха съгласие по процедурата за избор на железопътен превозвач за пътнически превози. От министерството предлагат дружеството да бъде разделено на лотове, а синдикалните организации смятат, че това ще бъде неефективно. 

Според плана на министерството железопътната мрежа се разделя на три лота: София - Пловдив - Бургас, София - Горна Оряховица - Варна и всички останали линии. 

Ефективното изпълнение на договорите трябва да започне през 2026 година, а продължителността им ще е 8 години. Дружеството "БДЖ - Пътнически превози" ще бъде равноправен участник  в процедурата. Работните места на служителите са гарантирани, а целта на разделянето на мрежата е да се повиши качеството на услугата, заяви служебният министър на транспорта Красимира Стоянова: 

"Категорично искам да подчертая, че няма предназначаване на лотове или на линии за когото и да било. Че добрите, скъпите линии са едва ли не предназначени за частни превозвачи - не отговаря на истината".

Синдикатите обаче смятат, че това ще бъде грешка и ще направи услугата неефективна. Имат и сериозни притеснения, че печелившите линии ще бъдат предназначени за частните превозвачи.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров смята, че за подобно решение трябва да има редовно правителство, което да носи отговорност:

"Служебният кабинет няма нито политическата, нито обществената, нито социалната подкрепа и това се вижда по много линии. Разделянето на три, четири, повече лотове ще доведе до увеличаване на общата неефективност".

На срещата присъстваха експерти и бивши министри на транспорта. Част от тях подкрепиха плана на министерството, а други посочиха, че няма визия как ще се развиват железниците на свободния пазар. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шест хеликоптера ще гасят пожара в Пирин

Шест хеликоптера ще гасят от въздуха пожара в Пирин, като три от тях вече пристигнаха на терен. Първостепенна задача на екипите от пожарната служба, горските стопанства и военните е да не допуснат огнената стихия да достигне в опасна близост до населените места. Около 300 жители на санданското село Плоски бяха евакуирани снощи. С училищни..

публикувано на 30.07.25 в 09:41

Военни и летателна техника продължават да участват в гасенето на горските пожари

Хеликоптер "Кугар" с екипаж от 24-та авиационна база - Крумово и 45 военнослужещи с 8 специализирани машини от Сухопътните войски участват и днес, 30 юли, в гасенето на големите пожари в областите Благоевград и Хасково. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на отбраната. В област Благоевград в гасенето на големия горски пожар край..

публикувано на 30.07.25 в 09:36
62-то издание на Летния семинар по български език и култура в СУ

Андрей Виденович: В България е спокойно, стабилно и животът е на по-бавен темп, отколкото в Сърбия

"Образът на България се нуждае от посланици, които да оборват клишетата за нашата страна по света." С тези думи проф. Амелия Личева, декан на Факултета по славянски филологии от Софийския университет се обръща към участниците в 62-то издание на Летния семинар по български език и култура. Под ритъма на песента "Добре дошли" в България на проект..

публикувано на 30.07.25 в 09:32
Тони Тодоров

Тони Тодоров: Към момента пожарите в Ямболско и Хасковско са овладени

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов и други ръководители в системата на МВР посрещат на летище Пловдив екипажите на два самолета от Швеция, които пристигат по линия на Европейския механизъм за гражданска защита. Очаквахме самолетите да пристигнат в понеделник. Според директора на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на..

публикувано на 30.07.25 в 09:26
Тетяна Станева

Тетяна Станева: Голям комплимент е да си в списъка за "най-крайни прояви на русофобска реторика"

"Това е голям комплимент за хората, които се борят с руската пропаганда. Ако си в този списък, значи си си свършил добре работата." Така украинският режисьор Тетяна Станева коментира списъка на р уското външно министерство "за най-крайни прояви на русофобска реторика", в който са включени двама бивши български премиери и двама министри на..

публикувано на 30.07.25 в 09:25
Жител на Хонолулу се запасява с вода и храна след предупрежденията за опустошително цунами.

Над 50 вторични труса след мощното земетресение в руския Далечен изток

Предупреждение за опасност от цунами беше издадено в редица страни в Азия и Латинска Америка след труса с магнитуд 8,8, който разлюля полуостров Камчатка в руския Далечен изток. Регистрирани са над 50 вторични труса, най-силният от които с магнитуд 6,9, но повечето са прекалено слаби, за да бъдат усетени. Съобщава се за няколко пострадали...

публикувано на 30.07.25 в 09:12

В НС обсъждат законопроект за промени в Закона за държавната собственост

Парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси ще обсъди за второ гласуване общ законопроект, на база на приетите на първо четене проекти за промени в Закона за държавната собственост. Миналата седмица на първо четене в пленарната зала бяха одобрени два проекта за изменения в Закона за държавната собственост – единият внесен от Николай..

публикувано на 30.07.25 в 08:37