Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една година е продължило разследването

Голямо престъпно сдружение за трафик на мигранти разкриха в Бургаска област

Снимка: Даниела Костадинова

Голямо престъпно сдружение за трафик на мигранти е разкрито в Бургаска област. 10 души, сред които и организаторът на групата, който е на 30 години, криминално проявен от Средец, са задържани. 

Една година е продължило разследването срещу тях след постъпил сигнал в ДАНС. Във връзка с дейността на сдружението са образувани 20 досъдебни производства.

Срещу трима от задържаните са повдигнати обвинения за подпомагане на чужденци да пребивават в страната ни. Единият от тях още се издирва, каза административният ръководител на Окръжната прокуратура Георги Чинев. 
Огромен обем действия по разследването са извършени до момента, подчерта той: "Проведени са 15 броя претърсвания в повече от седем населени места на територията на цялата страна, болшинството, разбира се, от които - на територията на Бургаска област".

Интересно е, че чуждестранните граждани, който са преминавали границата ни с помощта на престъпната организация, са имали фалшиви документи, а не както при повечето такива случаи мигрантите да са без документи. 
Зам.-директорът на "Гранична полиция" старши комисар Стоян Мандажиев обясни:

"Те са използвали всички способи, които са възможни за извършването на този вид престъпна дейност -  те са извършвани през зелена граница на българо-турската граница, през граничните пунктове, с преотстъпени документи за самоличност, с неистински такива, имаме и документирани материали за използването на тайници в моторни превозни средства".

Между 5 и 8 хиляди евро са сумите, които са плащали мигрантите, а печалбата за година на групата от престъпната дейност се оценява между 500 хиляди и 800 хиляди лева.

Прокуратурата ще поиска от съда да остави задържаните в следствения арест.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Над 60 души са евакуирани от испанския град Картахена заради наводнения

Над 60 души са били евакуирани от испанския град Картахена заради наводнения. Бурята "Алис" наложи затваряне на пътища и отмяна на учебни занятия. По-голямата част от евакуираните, са били на къмпинг, близо до Картахена. Те са настанени в една от спортните зали в града. Градският съвет в Картахена спря занятията във всички образователни..

публикувано на 10.10.25 в 18:17

Постепенно възстановяват електрозахранването до всички населени места в област Перник

Възстановено е електрозахранването до всички населени места в област Перник, които бяха засегнати от мокрия снеговалеж в нощта на 2 срещу 3 октомври.  Възможно е да има повреди по мрежата с ниско напрежение в населените места, за които клиентите трябва да уведомят дружеството.  Създадена е организация да се реагира своевременно, съобщават от..

публикувано на 10.10.25 в 17:56

Заменят стикерите за преминат технически преглед на автомобилите с техен електронен аналог

Стикерите за преминат технически преглед на автомобилите ще бъдат заменени от техен електронен аналог. Проектът за промени в наредбата е публикуван за обществено обсъждане, съобщават от транспортното министерство. Измененията идват след окончателното становище на Върховния административен съд, който отмени издаването на физически стикери..

публикувано на 10.10.25 в 17:52
Йордан Кателиев, Ивайло Маринов, Благомир Коцев в съда

Разглеждането от СГС на мярката за неотклонение на Благомир Коцев се бави няколко часа

Ден след като варненските общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев бяха пуснати от ареста, Софийският градски съд ще решава да излезе ли на свобода и кметът на Варна Благомир Коцев. Тримата са обвинени за участие в организирана престъпна група за корупционни престъпления. Молбата на Коцев за по-лека мярка за неотклонение е внесена..

публикувано на 10.10.25 в 17:24
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Джорджа Мелони е в готовност да бъде в Египет за споразумението за примирие в Газа

Президентът на Италия Серджо Матарела се изказа положително относно примирието за Газа, а премиерът Джорджа Мелони е в готовност да присъства на церемонията в Кайро при подписването на мирното споразумение между Израел и палестинската страна.  За управляващите Мелони е участник в процеса за мира в Палестина. Поради това е възможно тя да..

публикувано на 10.10.25 в 17:23

Областният управител на Пловдив инспектира рискови участъци по река Стряма

По поречието на река Стряма има рискови участъци и трябва да бъдат предприети мерки, заяви пловдивският областен управител Христина Янчева. Тя участва в проверка на Областната междуведомствена комисия, която стартира от землището на община Калояново.  Проверката ще продължи нагоре по цялото течение на реката. Констатираните опасни зони са в..

публикувано на 10.10.25 в 16:54

Промени в Закона за водите ще дадат възможност напояването да поевтинее шест пъти

Промени в Закона за водите ще дадат възможност водата за напояване да поевтинее шест пъти и земеделците да плащат по 2,5 стотинки за кубик, вместо досегашните 15 стотинки.  Очаква се "Напоителни системи" да получи още тази година средства от държавния бюджет заради услугата по доставка на вода за напояване, което ще доведе до намаляването на..

публикувано на 10.10.25 в 16:49