Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Норвежци са първи на биатлон, българите не са след първите 40

Норвежци заеха първите три места в Контиолахти
Снимка: БТА

Трима норвежци заеха първите три места в индивидуалната надпревара на 15 километра при мъжете от първия кръг на Световната купа по биатлон в Контиолахти (Финландия), а българите останаха извън първите 40 състезатели.

Ендре Стрьомсхайм не допусна пропуск в четирите си стрелби и измина дистанцията за 38:08.8 минути, за да ликува на първото място. Той остави зад себе си носителя на Големия кристален глобус Йоханес Тингнес Бьо, който завърши втори, с изоставане от 3.0 секунди с 1 грешка при втората си стрелба.

Стрьомсхайм грабна втората си победа за Световната купа и сложи край на победната серия на Тингнес Бьо в индивидуалните стартове, след като спечели последните четири състезания през миналия сезон.

На трета позиция се нареди още един норвежец Стурла Холм Лагрейд, на 24.2 секунди зад победителя и без пропуск при стрелбата.

Стрьомсхайм пое водачеството след втората стрелба, а Тингнес Бьо не успя да подобри времето на сънародника си, макар да намали максимално изоставането си.

Благой Тодев записа най-предно класиране от българите. Тодев финишира на 41-а позиция, с изоставане от 3:45.9 минути и две грешки при стрелбата. Константин Василев се нареди 93-и с 5 пропуска и на 7:22.1 минути от победителя, а Владимир Илиев остана 98-и след 9 пропуска при стрелбата и изостана на 8:05.2 минути.

В индивидуалната дисциплина участваха 103-ма биатлонисти.

Състезанието отбеляза дебюта на нова система за подреждане, според която най-добрите стартират по-късно. Преди това първите 15 в общото класиране за Световната купа обикновено избираха първата стартова група, която да има най-добрите снежни условия на прясно подготвеното трасе. С новото правило те сега започват от позиции от 45 до 75 и много звезди, включително Йоханес Тингнес Бьо, бяха възмутени.

"Ако хората превключат на биатлона по телевизията и не видят нито един от най-добрите биатлонисти, ще загубим зрители", каза преди време той и добави: "Никой не иска да гледа състезание 40 минути, преди най-добрите атлети да стрелят. Подчертахме този аспект пред Международната федерация."

Състезанията от Световната купа по биатлон в Контиолахти утре (4 декември) с индивидуалния старт на 12.5 километра при жените, след което предстои ден почивка, а за 6, 7 и 8 декември са планирани спринтовете при мъжете и жените, както и масов старт при мъжете и при жените.


По публикацията работи: Антони Йорданов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йосиф Миладинов

Йосиф Миладинов прекратява състезателната си кариера

Йосиф Миладинов слага край на състезателната си кариера, обяви пред БНТ плувецът. Миладинов е един от най-успешните състезатели на България през последните години, като сред най-големите му успехи са осмите места на Олимпийските игри в Токио през 2020 г. и на световното първенство в Доха..

публикувано на 02.04.25 в 19:33
Рилски спортист - Берое

Берое отново победи Рилски спортист

Шампионът Берое надигра Рилски спортист със 79:50 (22:6, 13:20, 28:10, 16:14) като гост в "Арена СамЕлион" в Самоков в отложен мач от осмия кръг в първата тройка от първенството на България по баскетбол за жени. Победата бе 13-а за Берое от 17 изиграни двубоя, докато самоковският състав допусна 12-о поражение от 18-те си мача. Само преди 24..

публикувано на 02.04.25 в 19:02
Ботев (Пд) - Берое

"Битката за Тракия" приключи без победител

Ботев (Пловдив) и Берое завършиха при нулево равенство в среща от междинния 27-и кръг във футболната Първа лига. Така "канарчетата" остават без победа през 2025 година и вече изостават на три точки от четвъртото място, на което се намира Арда (Кърджали). Берое запазва осмата си позиция с 38 точки в актива си.  Мачът започна на по-бавни..

публикувано на 02.04.25 в 18:52
Марица

Марица отново спечели срещу ЦПВК и е на един успех от финала

Марица (Пловдив) спечели с 3:1 гейма (25:14, 25:13, 15:25, 25:16) срещу домакина - Централен полицейски волейболен клуб (ЦПВК) във втория мач между двата отбора от полуфиналите в женското ни волейболно първенство. Шампионките поведоха с 2:0 в серията до три успеха. Пловдивчанки дръпнаха със 7:3 още в самото начало на двубоя. Стигна се до 16:8,..

публикувано на 02.04.25 в 17:46
ЦСКА

ЦСКА - Локомотив (Сф) и още два мача в Първа лига днес

С три мача днес продължава 27-ият кръг в Първа лига. От 14.15 часа Арда е домакин на Черно море. От 16.45 Ботев (Пд) посреща Берое в поредно издание на Битката за Тракия, а от 19.15 часа ЦСКА приема Локомотив (София) на Националния стадион. Възпитаниците на Александър Томаш ще опитат да направят дубъл през сезона срещу съперника, което рядко се случва..

публикувано на 02.04.25 в 07:45
Болоня

Болоня на крачка от финала за Купата на Италия

Болоня на практика е вече финалист за Купата на Италия. Тимът се наложи като гост на Емполи с 3:0 в първи мач от полуфиналите и е абсолютен фаворит преди реванша на 24 април. В 22-ата минута Болоня реализира за 0:1. Йенс Йодгар центрира, отбраната на Емполи се засуети и Орсолини реализира. Само 7 минути по-късно Дан Ндойе подаде към Далинга, а той..

публикувано на 02.04.25 в 07:40
Пари Сен Жермен

ПСЖ на финал, отстрани втородивизионен тим след 0:2

Пари Сен Жермен се наложи с 4:2 при гостуването си на втородивизионния Дюнкерк в полуфинален мач в турнира за Купата на Франция. Мачът се игра на стадиона в Лил. Домакините сензационно поведоха с 2:0 още до 27-ата минута след головете на Венсан Сасо и Муханад Ал Саад. Грандът обаче намали до почивката чрез Усман Дембеле, а обратът стана пълен през..

публикувано на 02.04.25 в 07:01