Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израел е атакувал с ракети военен комплекс в Дамаск

Снимка: Архив / Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израел е поразил мощности за производство на ракети, митнически служби и други сгради в рамките на военен комплекс в Дамаск, Сирия. Това твърдят източници на Ройтерс във връзка с една от израелските атаки през вчерашния ден, в който приключи и управлението на сирийския президент Башар Асад.

Въпросният военен комплекс се намира в района Кафр Соуса и се е ползвал от Иран. Според един от източниците на западната агенция, е поразена инфраструктура за съхранение на военна информация.

Други израелски удари са поразили военната база Калкхала в югозападна Сирия, по-рано напусната от армията на Асад, както и военно летище в близост до столицата.

Междувременно министърът на външните работи Гидеон Саар потвърди, че Израел е ударил през уикенда предполагаеми обекти с химически оръжия и ракети с голям обсег в Сирия, за да предотврати попадането им в ръцете на враждебни групировки.

"Единственият ни интерес е сигурността на Израел и неговите граждани. Ето защо атакувахме стратегически оръжейни системи, като например останали химически оръжия или ракети с голям обсег на действие, за да не попаднат в ръцете на екстремисти", посочи Саара, цитиран от Times of Israel.

Той говори, след като сирийските бунтовници достигнаха Дамаск през уикенда и свалиха правителството на президента Башар Асад след почти 14 години гражданска война.

Израелското издание напомня, че Сирия се съгласи да се откаже от запасите си от химически оръжия през 2013 г., след като правителството беше обвинено в започване на атака близо до Дамаск, която уби стотици хора. Но мнозина смятат, че досегашните сирийски управляващи са запазили част от оръжията и бяха обвинени, че те са ги използвал отново през следващите години.

Вчера израелският премиер Бенямин Нетаняху нареди армията му да навлезе в сирийската част на Голанските възвишения, за да гарантира сигурността на страната му предвид случващото се в Сирия. В рамките на бунтовническата офанзива там, Израел нанасяше и удари по групи на "Хизбула" и други проирански милиции, които се опитваха да влязат в Сирия от Ливан, за да подпомогнат Асад. 
По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първите страници на 22 април 2025 г.

Италианското правителство обяви петдневен национален траур след смъртта на папа Франциск

Правителството на Италия обяви петдневен национален траур след смъртта на папа Франциск. Траурът ще продължи до събота, когато погребението на 88-годишния католически лидер ще се състои пред базиликата Свети Петър, стана ясно след заседание на кабинета. Траурът е по-дълъг от трите дни, обявени след кончината на папа Йоан Павел II през 2005 г...

публикувано на 22.04.25 в 15:13

Жена загина, а 15 души са ранени при руска атака в Запорожие

Жена загина в украинския град Запорожие при нова руска атака срещу Украйна. При нападението в гъсто населен район на града са били ранени 15 души, сред тях и две деца на 14 и 4 години, съобщи областният управител Иван Фьодоров.  Запорожие е важен логистичен и индустриален център в Югоизточна Украйна и честа цел на засилени руски бомбени удари. Запорожска..

публикувано на 22.04.25 в 15:12
Красимир Янков

Гражданското движение за президентска република създаде своя структура в Ловеч

Гражданското движение за президентска република създаде своя структура и в Ловеч. Това е шестият областен център, в който  движението вече  има Граждански съвет след Стара Загора, Бургас, Плевен, Видин и Велико Търново. Целта на Гражданското движение за президентска република е да промени държавното устройство, каза създателят му и национален..

публикувано на 22.04.25 в 14:52

Продължава притокът на мигранти към Гърция

Продължава потокът от мигранти към гръцкия остров Крит. Само за няколко часа днес бреговата охрана съвместно с екип на европейската гранична агенция "Фронтекс" участва в три спасителни операции. Лодка със 74 души на борда, сред тях три жени и две деца, беше забелязана в гръцки води между остров Гавдос и Крит. Бежанците са настанени в приемен..

публикувано на 22.04.25 в 14:52
Борислав Гуцанов

Министър Гуцанов: Няма възможност за увеличение с 10% на заплатите в бюджетния сектор

Държавата не може да си позволи заплатите в бюджетния сектор   да бъдат увеличени с 10 % още тази година, за което настояват синдикатите. Това коментира социалният министър Борислав Гуцанов и припомни, че данъците не са променяни, пенсиите се увеличават по Швейцарското правило, а за заплатите са намерени средства за ръст от 5 процента:..

публикувано на 22.04.25 в 14:40

Първичните имунни дефицити включват над 300 редки заболявания

По повод Седмицата на първичните имунни дефицити пред лабораторния блок на Александровска болница съвместно с Алианса по редки болести бяха пуснати балони в небето, които символизират всеки един новодиагностициран пациент.  Първичните имунни дефицити включват над 300 редки заболявания, при които има нарушение в структурата или функцията на определени..

публикувано на 22.04.25 в 14:39

Христо Георгиев: Шествието е срещу задължителното религиозно образование

Шествие "Училището не е църква" ще има на 15 май в София, съобщи в интервю пред БНР организаторът Христо Георгиев. "Доволен съм, че за 40 часа имаме 1300 човека зад тази инициатива. Училището е държавата и като се въведе този предмет "религия" държавата участва активно върху разпространяването на определен вид идеи, морални ценности и..

публикувано на 22.04.25 в 14:13