Израелските военни отцепиха район в Южна Сирия, след като преди това бомбардираха основни военни обекти в страната. Турция определи случващото се като окупация, а на третия ден след свалянето на Башар Асад в Дамаск беше назначен временен премиер.
Израелският министър на отбраната Израел Кац обяви, че заедно с премиера Бенямин Нетаняху е наредил на военните да създадат безопасна зона в Южна Зона, като целта е да се предотвратят терористични инициативи в Сирия. Така за първи път беше потвърдено, че израелските сили действат отвъд буферната зона в окупираните Голански възвишения.
"Не можем да позволим Сирия отново да бъде разделена", така реагира на новините турският президент Реджеп Ердоган, а от външното министерство на южната ни съседка обявиха, че Израел отново показва "манталитет на окупатор".
Според Сирийският център за наблюдение на човешките права Израел е нанесъл над 300 въздушни удара след свалянето на Башар Асад, като са поразени най-важните военни обекти в страната. Това включва промишлени предприятия в Алепо, складове за боеприпаси и център за изследвания до Дамаск, както и още мишени в други градове, включително срещу пристанище в област Латакия, където се намира една от руските военни бази в Сирия.
Сателитни снимки показват, че руски кораби са се изтеглили от базата в Тартус през последните дни.
Политик, свързан с ислямистката "Хаят Тахрир Ал-Шам", която поведе офанзивата срещу Асад, ще е временен премиер на Сирия. Мохамед Ал-Башир, инженер и специалист по ислямистката правна система Шария, до момента оглавяваше бунтовническото правителство в Идлиб, като в телевизионно обръщение обяви, че ще управлява до 1 март. Основната задача на властта му ще е поддържането на обществените услуги в условията на политически преход.
Би Би Си съобщава, че от днес банките и обществения транспорт в Дамаск отново работят. Тази и други медии показаха продължаващи трети ден празненства за свалянето на Асад.
Хиляди избягали сирийци сега се връщат през граничните пунктове с Турция и Йордания.
Пред "Ал Джазира" Гонсало Варгас Льоса от върховния комисариат на ООН за бежанците сподели следните впечатления:
"Говорех с едно семейство, което се връща в Идлиб. И четирите деца са родени в Ливан, където родителите им са останали през последните 12 години. Майката ми каза: "Най-после децата ми ще видят страната си". Има обаче и стотици хиляди, може би и милиони сирийци, които чакат и не са взели това решение".
ООН твърди, че 16 милиона души в Сирия имат нужда от спешна хуманитарна помощ след военните действия през месеца, а 800 000 души са били разселени.
Първият оптимизиран компютър с изкуствен интелект се инсталира в университета в град Козани, съобщават от министерството на образованието. Новият суперкомпютър, който е единствен в Гърция, е част от европейската програма за високопроизводителни изчислителни технологии. Стойността на проекта е 30 милиона евро и се финансира с национални..
Започваме да приближаваме резултата от поставената от нас задача за нужна техника за обслужването на двата столични района - получихме по два камиона от общините Ботевград и Елин Пелин, те вече изпълняват наряди, снощи получихме два камиона от гражданското сдружение "Гората.бг", които пристигнаха от Австрия и трябва да се пререгистрират, за да могат..
Частите на Националната гвардия, изпратени в щата Илинойс по нареждане на президента Доналд Тръмп в подкрепа действията на Имиграционната и митническа служба и за опазване на реда могат да останат, но не могат да патрулират или да бъдат в защита на федерална собственост постанови. Това постанови апелативен съд. Войниците на Националната..
С последиците от наводненията и мракобесния закон с ограничения за свободата на словото, предложен от "Има такъв народ", ще бъде запомнена отминаващата седмица. В Елените, Свети Влас, Царево и други населени места продължават да се борят с щетите, нанесени от пороите миналата и началото на тази седмица в годината, която вероятно ще бъде..
Днешните избори за нов общински съвет в Пазарджик започнаха нормално. От Общинската избирателна комисия съобщиха, че всички секции на територията на общината работят. Има неявили се членове на секционни комисии, които в момента се попълват. Към този час все още активността на гласуването е ниска. Всички централни секции в Пазарджик..
Държавното дружество "Напоителни системи" ще ремонтира четири помпени станции по река Дунав, което ще позволи напояването на поне 30 хиляди декара земеделска земя, съобщи директорът на дружеството Снежина Динева. Снежина Динева: Поливният сезон няма да се провали! Последните години българските земеделци се питат защо, за разлика от..
Само в 954 пощенски станции ще е възможно хората да обменят след 1 януари 2026 година левовете си в евро, ако сумите са над 1000 лева. Това обяви Сабина Лазарова, председател на синдикалната федерация на съобщенията към КНСБ. Тя припомни, че обмяната ще е възможна в общо 2230 пощенски станции в населени места, в които няма банкови офиси и клонове:..
"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо...
Вярвам, че е възможно да има мир между палестинците и гражданите на Израел. Това заяви пред БНР Васил Димитров, наш сънародник, който беше сред..
" Излиза, че Слави Трифонов е радетел на свободата на словото , което прави необяснимо внасянето на този мракобесен закон , подписан последно от..