Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари.
Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при Христо Петков и Саша Попов. През 1928 г. записва право в Софийския университет, но след две години заминава за Прага, където продължава музикалното си образование. През 1933 г. завършва Немската музикална академия в Прага, в класа на Ханс Кох по цигулка и Леополд Крамер по камерна музика. След завръщането си в България в продължение на седем години свири в оркестъра на Софийската опера и едновремено развива солистична концертна дейност.
През 1938 г. заедно с цигуларя Стоян Сертев, виолиста Стефан Магнев и виолончелиста Константин Кугийски създават струнен квартет, който приема името на примариуса - "Аврамов". Този водещ български камерен състав продължава успешната си дейност до 1974 г. - общо 46 години, като допринася изключително много за пропагандирането на камерното изкуство не само с редовните си концерти в страната и чужбина и многобройните си записи, но и заради творчеството на нашите композитори Любомир Пипков, Парашкев Хаджиев, Веселин Стоянов, Боян Икономов.
Педагогическата дейност на Владимир Аврамов започва през 1937 г. като преподавател по цигулка в Държавната музикална академия. През 1947 г. оглавява катедрата по струнни инструменти, от 1955 до 1959 г. е декан на Инструменталния факултет, а от 1962 г. и ректор на Академията.
Той е и един от основателите на филиала на Академията в Пловдив, който по-късно получава името Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство.
Владимир Аврамов е смятан за доайен на българската цигулкова школа - негови ученици са изтънати наши цигулари, като Боян Лечев, Емил Камиларов, Георги Бадев, Недялчо Тодоров, Ангел Станков, Йосиф Радионов, Валентин Стефанов, Георги Байнов и още много други.
Педагог с международна известност, проф. Аврамов е лектор на международните музикални седмици във Ваймар и Баден-Баден (Германия) и Лодз (Полша), както и гост-професор на Мичиганския университет (САЩ). Участва в журитата на най-известните международни цигулкови конкурси –„Чайковски“ в Москва, “Кралица Елизабет“ в Брюксел, “Виенявски“ в Познан, “Бах" в Лайпциг, “Паганини“ - Генуа, „Жак Тибо“ - Париж, “Карл Флеш“ - Лондон, “Крайслер“ - Виена, както и на Международния конкурс за струнни квартети и камерни състави.
И у нас Владимир Аврамов е в центъра на много музикални събития - председател е на организационния комитет на Националния конкурс „Светослав Обретенов“, участва и в Международния фестивал на камерната музика в Пловдив. Видният музикант умира на 22 март 2007 г.
За него като преподавател и човек говори ученикът му, големият български цигулар Георги Бадев, в запис от 2007 г., съхраняван в Злания фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл думите на проф. Бадев и изпълнение на Владимир Аврамов и Лили Атанасова от 1956 г.
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..