Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари.

Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при Христо Петков и Саша Попов. През 1928 г. записва право в Софийския университет, но след две години заминава за Прага, където продължава музикалното си образование. През 1933 г. завършва Немската музикална академия в Прага, в класа на Ханс Кох по цигулка и Леополд Крамер по камерна музика. След завръщането си в България в продължение на седем години свири в оркестъра на Софийската опера и едновремено развива солистична концертна дейност.

През 1938 г. заедно с цигуларя Стоян Сертев, виолиста Стефан Магнев и виолончелиста Константин Кугийски създават струнен квартет, който приема името на примариуса - "Аврамов". Този водещ български камерен състав продължава успешната си дейност до 1974 г. - общо 46 години, като допринася изключително много за пропагандирането на камерното изкуство не само с редовните си концерти в страната и чужбина и многобройните си записи, но и заради творчеството на нашите композитори Любомир Пипков, Парашкев Хаджиев, Веселин Стоянов, Боян Икономов. 

Педагогическата дейност на Владимир Аврамов започва през 1937 г. като преподавател по цигулка в Държавната музикална академия. През 1947 г. оглавява катедрата по струнни инструменти, от 1955 до 1959 г. е декан на Инструменталния факултет, а от 1962 г. и ректор на Академията. 

Той е и един от основателите на филиала на Академията в Пловдив, който по-късно получава името Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство.

Владимир Аврамов е смятан за доайен на българската цигулкова школа - негови ученици са изтънати наши цигулари, като Боян Лечев, Емил Камиларов, Георги Бадев, Недялчо Тодоров, Ангел Станков, Йосиф Радионов, Валентин Стефанов, Георги Байнов и още много други.

Педагог с международна известност, проф. Аврамов е лектор на международните музикални седмици във Ваймар и Баден-Баден (Германия) и Лодз (Полша), както и гост-професор на Мичиганския университет (САЩ). Участва в журитата на най-известните международни цигулкови конкурси –„Чайковски“ в Москва, “Кралица Елизабет“ в Брюксел, “Виенявски“ в Познан, “Бах" в Лайпциг, “Паганини“ - Генуа, „Жак Тибо“ - Париж, “Карл Флеш“ - Лондон, “Крайслер“ - Виена, както и на Международния конкурс за струнни квартети и камерни състави.

И у нас Владимир Аврамов е в центъра на много музикални събития - председател е на организационния комитет на Националния конкурс „Светослав Обретенов“, участва и в Международния фестивал на камерната музика в Пловдив. Видният музикант умира на 22 март 2007 г.

За него като преподавател и човек говори ученикът му, големият български цигулар Георги Бадев, в запис от 2007 г., съхраняван в Злания фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл думите на проф. Бадев и изпълнение на Владимир Аврамов и Лили Атанасова от 1956 г.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Збигнев Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19
Неда Антонова - писател

В "Моят любовен август" Неда Антонова разказва за една спасена след опит за самоубийство 14-годишна душа

Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог?  Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..

публикувано на 18.05.25 в 07:33

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев.  С голяма радост научаваме, че..

публикувано на 16.05.25 в 16:28
Крис Шарков

Крис Шарков: Репетициите за мен са като "наркотик", те са "зависимост"

Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:07

Либертанго - новият фестивал на София

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".  Отзвук от "Музикант на..

публикувано на 15.05.25 в 18:03