Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари.
Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при Христо Петков и Саша Попов. През 1928 г. записва право в Софийския университет, но след две години заминава за Прага, където продължава музикалното си образование. През 1933 г. завършва Немската музикална академия в Прага, в класа на Ханс Кох по цигулка и Леополд Крамер по камерна музика. След завръщането си в България в продължение на седем години свири в оркестъра на Софийската опера и едновремено развива солистична концертна дейност.
През 1938 г. заедно с цигуларя Стоян Сертев, виолиста Стефан Магнев и виолончелиста Константин Кугийски създават струнен квартет, който приема името на примариуса - "Аврамов". Този водещ български камерен състав продължава успешната си дейност до 1974 г. - общо 46 години, като допринася изключително много за пропагандирането на камерното изкуство не само с редовните си концерти в страната и чужбина и многобройните си записи, но и заради творчеството на нашите композитори Любомир Пипков, Парашкев Хаджиев, Веселин Стоянов, Боян Икономов.
Педагогическата дейност на Владимир Аврамов започва през 1937 г. като преподавател по цигулка в Държавната музикална академия. През 1947 г. оглавява катедрата по струнни инструменти, от 1955 до 1959 г. е декан на Инструменталния факултет, а от 1962 г. и ректор на Академията.
Той е и един от основателите на филиала на Академията в Пловдив, който по-късно получава името Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство.
Владимир Аврамов е смятан за доайен на българската цигулкова школа - негови ученици са изтънати наши цигулари, като Боян Лечев, Емил Камиларов, Георги Бадев, Недялчо Тодоров, Ангел Станков, Йосиф Радионов, Валентин Стефанов, Георги Байнов и още много други.
Педагог с международна известност, проф. Аврамов е лектор на международните музикални седмици във Ваймар и Баден-Баден (Германия) и Лодз (Полша), както и гост-професор на Мичиганския университет (САЩ). Участва в журитата на най-известните международни цигулкови конкурси –„Чайковски“ в Москва, “Кралица Елизабет“ в Брюксел, “Виенявски“ в Познан, “Бах" в Лайпциг, “Паганини“ - Генуа, „Жак Тибо“ - Париж, “Карл Флеш“ - Лондон, “Крайслер“ - Виена, както и на Международния конкурс за струнни квартети и камерни състави.
И у нас Владимир Аврамов е в центъра на много музикални събития - председател е на организационния комитет на Националния конкурс „Светослав Обретенов“, участва и в Международния фестивал на камерната музика в Пловдив. Видният музикант умира на 22 март 2007 г.
За него като преподавател и човек говори ученикът му, големият български цигулар Георги Бадев, в запис от 2007 г., съхраняван в Злания фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл думите на проф. Бадев и изпълнение на Владимир Аврамов и Лили Атанасова от 1956 г.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..