Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Apple и Google с предупреждение да премахнат TikTok от магазините си в САЩ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Влиятелни представители на американския Конгрес предупредиха директорите на Google и Apple, че на 19 януари трябва да имат готовност да премахнат  TikTok от своите магазини за приложения в Съединените щати.

Шефовете на двете компании, чийто операционни системи за мобилни телефони държат почти 100 процента от пазара в САЩ са получили писма от двама от най-влиятелните членове на комисията за Китай, които са представители на двете политически партии.

Приложението ТikTok е изключително популярно в Америка и има над 170 милиона потребители. Заради подозренията, че Китай го използва с различни от обявените цели, преди месеци законодателите дадоха срок на китайската компания – майка "Байт Денс" да се откаже от собствеността си върху TikTok за територията на САЩ и да продаде активите си. В противен случай ще бъде изправена пред забрана на дейността.

"TikTok разполагаше с 233 дни, за да търси решение, което защитава националната сигурност на САЩ", пишат законодателите.

Според тях Конгресът действа решително, в защита на националната сигурност и в защита на американските потребители от влиянието на Китайската комунистическа партия. През миналата седмица федерален апелативен съд потвърди решението на Конгреса, въпреки че от компанията излязоха с мотива, че действията на американските законодатели нарушават първата поправка на Конституцията. Засега няма коментари от компаниите Apple и Google.

Няма коментар и от страна на ТikTok, но в началото на седмицата те поискаха временно блокиране на закона в очакване Върховния съд на САЩ да се произнесе по казуса.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дете на 12 години беше порязано с нож от 15-годишен ученик от същото училище. Инцидентът станал тази сутрин в 94-то СУ

Полицията работи по всички версии за случая с порязаното с нож дете в 94 СУ в София

Полицията работи по всички версии за случая с порязаното с нож дете в 94-то училище в столичния квартал "Христо Ботев". 12-годишно дете е с порезна рана, след инцидент с осмокласник в софийско училище На брифинг от СДВР не обясниха как е допуснато в учебното заведение да бъде вкаран нож. Полицията работи и с двете момчета. Раненото с нож..

публикувано на 21.10.25 в 17:36

Намаляват продажбите на дърва за огрев в Кюстендилско, но търсенето в края на октомври се увеличава

140 лева за куб. метър е цената на нацепените дърва за огрев по складовете и пунктовете в Кюстендилско. В Дупнишко са по-скъпи - по 160 лева, а в Благоевград - по 180 лева. Това казаха търговци в региона.  Интересът в края на октомври от страна на клиентите се увеличава, въпреки че повечето домакинства вече са на климатици и на електрически уреди..

публикувано на 21.10.25 в 17:15
Борис Попиванов

Борис Попиванов: Видяхме "буря в чаша Борисов". Пеевски е водещата фигура в управлението

Всичко, на което сме свидетели от миналата седмица, е  "буря в чаша Борисов"  - това са събития, провокирани от две негови публични изяви (на 14 и 17 октомври), в които той трябваше да покаже пред собствения си актив и пред цялата страна , че той все още кара влака и е способен във всеки момент да предприеме нещо, което да промени изцяло..

публикувано на 21.10.25 в 17:02

Нов дълг за 300 млн. лева е поет на вътрешния пазар

Правителството изтегли днес нов заем от 300 млн. лв. от вътрешния пазар, с което новопоетият държавен дълг от началото на годината достигна 17,1 млрд. лв. На 20 октомври Министерството на финансите е пласирало 3-годишни ДЦК при средна лихва от 2,47% годишно . От министерството напомнят, че подобна емисия вече е имало през януари, която е пласирана при..

публикувано на 21.10.25 в 17:02
Рая Назарян, Наталия Киселова и Драгомир Стойнев на председателската катедра в НС.

ГЕРБ и ИТН са поставили въпроса за ротационно председателство на парламента

ГЕРБ и ИТН поставиха въпроса за ротационно председателство на Народното събрание. Това стана по време на заседание на Съвета за съвместно управление, съобщиха от ГЕРБ. От там информират, че са започнали и конструктивни разговори между партньорите за Бюджет 2026. Коалиционните партньори се събират на Съвет: Какво се очаква? (ОБНОВЕНА)..

публикувано на 21.10.25 в 16:49

Старата столица на протест заради негодната вода - мътна и с миризма на тиня

Трета седмица от чешмите във Великотърновско водата по мрежата от язовир "Йовковци" е негодна за пиене, защото е мътна и мирише на тиня. Граждани организират протест пред водоснабдителното дружество във Велико Търново.  Расте напрежението сред жителите на В. Търново заради водата - мътна и негодна за пиене Хората настояват водният оператор да..

публикувано на 21.10.25 в 16:44

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджетите на КФН и КРС

Правителството одобри близо 180 хиляди лева  допълнителни разходи по бюджета на Комисията за финансов надзор (КФН) за тази година. Парите са за изплащане на обезщетения на предходния състав на комисията. Кабинетът одобри и допълнителни разходи по бюджета на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).

публикувано на 21.10.25 в 16:32