Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Военна част на ГРУ на Русия е в санкционния списък на ЕС

Владимир Путин говори на тържествено събрание в Театъра на руската армия в Москва за 100-годишния юбилей на руското военно разузнаване.
Снимка: Пресслужба на Кремъл

Военна част на Главното разузнавателно управление на Русия е сред санкционираните от ЕС единици заради дестабилизиращи действия в чужбина. Съветът за първи път наложи санкции срещу 16 души и 3 образувания според приетата през октомври рамка за дейности, подкопаващи основни ценности в Съюза и в страните членки чрез хибридни дейности.

Военната част 29155 на ГРУ принадлежи към агенцията за военно разузнаване на Русия и е известна с участието си в убийства зад граница и дестабилизиране като бомбардировки и кибер атаки в Европа. Част от военния ѝ персонал действа в Украйна, Западните Балкани и Африка. 

Сред санкционираните е и "Панафриканската групировка за търговия и инвестиции" - дезинформационна мрежа, извършвала проруски операции за влияние под прикритие, особено в ЦАР и Буркина Фасо. В списъка попада и "Африканска инициатива" - информационна агенция, свързана с разпространението на руска пропаганда и дезинформация на африканския континент, както и нейният главен редактор и офицер от ФСБ, участвал в координирани дезинформационни кампании в Европа и Африка Артьом Куреев. 

Включени са и официални военни лица на високи позиции от ГРУ, поели контрол над операциите на групировката "Вагнер" в Африка след смъртта на Евгени Пригожин. 

На прицел е и операцията "Допелгангер" - ръководена от Русия дигитална дезинформационна кампания за разпространение на дезинформация в подкрепа на руската агресивна война в Украйна. В тази връзка е санкционирана София Захарова, ръководител на офиса на президента на Русия за развитие на информационните и комуникационни технологии и комуникационната инфраструктура, както и Николай Тупикин, завеждащ и основател на генералната дирекция "Структура".   

Сред санкционираните е и Владимир Сергееенко, бивш асистент на депутата от германския Бундестаг Ойген Шмидт, който активно е заговорничил с руски офицери от разузнаването и руският бизнесмен Виза Мизаев, негов партньор и съпругата му заради ключова роля в разузнавателни операции на Русия срещу службата за федерално разузнаване на Германия, при която до ФСБ е достигнала високо класифицирана информация.


По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горещата вълна в Испания продължава с температури до 44 градуса

Горещата вълна в Испания продължава с очаквани температури до 44 градуса. Метеоролозите обявиха, че жегата на Иберийския полуостров ще продължи поне до четвъртък. Втората гореща вълна за лятото се оказва особено упорита. Тя започна на 3 август и ако прогнозите се окажат точни, това ще означава, че опасно високите температури ще се задържат..

публикувано на 10.08.25 в 05:04

Европейските здравни власти с нови мерки срещу вирусния хепатит в затворите

Агенцията на Европейския съюз по наркотиците ( EUDA ) и Европейският център за контрол и превенция на заболяванията ( ECDC ) обявиха нови мерки за елиминирането на вирусния хепатит в затворите. Инициативата е във връзка с Международния ден за справедливо отношение към лишените от свобода , който отбелязваме на 10 август.  Двете агенции са..

публикувано на 10.08.25 в 03:10

Европейски лидери потвърдиха подкрепата си за Украйна

Европейски лидери заявиха днес, че само подход, който съчетава активна дипломация, подкрепа за Украйна и натиск върху Русия, може да сложи край на войната в Украйна, предаде Франс Прес. „Приветстваме работата на президента Тръмп за спиране на кръвопролитието в Украйна“, се казва в изявлението, подписано от лидерите на Великобритания, Франция, Германия,..

публикувано на 10.08.25 в 03:07

Ново изчисление на таксата за битови отпадъци в Ямбол

От 1 януари догодина в Ямбол таксата за битови отпадъци ще се определя според броя на реалните ползватели на имота, съобщиха от общината.  Промяната е в изпълнение на изискванията на Закона за местните данъци и такси и цели по-справедливо разпределение на разходите за услугата.   Досега таксата  се изчисляваше като промил..

публикувано на 10.08.25 в 02:03
Володимир Зеленски, Киър Стармър и Еманюел Макрон на среща в Лондон, 2 март 2025 г.

Великобритания и Франция подкрепят справедлив и траен мир в Украйна

Британският министър-председател Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон обещаха в събота да намерят решение за “справедлив и траен” мир в Украйна, докато американският президент Доналд Тръмп се подготвя за разговори с руския си колега Владимир Путин за слагане на край на войната, съобщи Ройтерс, позовавайки се на Даунинг стрийт...

публикувано на 10.08.25 в 01:03

SpaceX и NASA завършиха успешно мисията "Екипаж-10"

SpaceX и NASA успешно завършиха в събота мисията "Екипаж-10" (Crew-10) до Международната космическа станция (МКС), след като и четиримата астронавти се върнаха безопасно на Земята на борда на космическия кораб Crew Dragon. Астронавтите се приземиха в Тихия океан край бреговете на Сан Диего, Калифорния, след като прекараха пет месеца на МКС...

публикувано на 09.08.25 в 20:44

Иран e против "Kоридорa Тръмп", предвиден в мирното споразумение на Азербайджан и Армения

Иран е против създаването на подкрепяния от американският президент Доналд Тръмп коридор,известен като "Коридора Тръмп",  който трябва да свърже през териториите на Армения и Азербайджан населената с азери Нахичеванска автономна република. Това заяви Али Акбар Велаяти, съветник на върховния лидер на ислямската република. Армения и Азербайджан..

публикувано на 09.08.25 в 20:32